B150M sistem kendini yeniden başlatma sorunu

Patates

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Başlıktan da gördüğünüz üzere bugün böyle bir sorunla karşı karşıyayım. Bilgisayarın aniden tamamen gücünü kesip, 2 saniye sonra yeniden açılması sorunuyla. Neden olduğunu tam bilmiyorum ama ne yaptıktan sonra olmuş olabileceği hakkında bilgi vermek istiyorum, böylece belki daha kolay yardım edebilirsiniz.

Bluestacks adındaki bir uygulamayı yükledim bilgisayarıma. Bilmeyenler için, bilgisayarda kullanılan bir akıllı telefon gibi. Yükledikten sonra 2-3 kere mavi ekran hatası aldım, programı silince daha da almadım. Bu olay yaklaşık 1 hafta önce oldu.

Bir başka olası nedense denetim masasında bulunan güç seçeneklerinden 'Dengeli' seçiliyken bugün 'Yüksek Performans' modunda olduğunu farkettim. Bu da yaklaşık 1-2 haftadır var diye tahmin ediyorum çünkü ben bilgisayarı beklemedeyken uyku moduna alma ayarını açmadım. Son 2 haftadır açıktı bu ve pek takmadım. Başka neden olmuş olabileceği hakkında bir fikrim yok.

Ben yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Ama yazılımsal olsa, bugün bilgisayarı ilk defa çalıştırdığımda anakart ekranında kapanıp tekrar açılması olmazdı diye düşünüyorum. Bir kerede tam Windows açılırken oldu. Çok sık olan bir durumda değil. 1 Kere oluyor, daha sonra kapatıp açana kadar olduğunu görmedim. Sıcaklık problemi olduğunu düşünmüyorum, fanların hepsi çalışır durumda. Bir tek power fanını kontrol etmedim ama sesini duyabiliyorum.

Neden olduğu hakkında en ufak bir fikrim yok. Bir gece yatıp, sabah kalktığımda bu sorun ortaya çıktı. Herhangi bir sebep yok ortada. Umarım yazılımsal bir sorundur. Yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisayarımın özellikleri:
  • MSI B150M Pro VD-H
  • İntel i5 6500
  • 8 GB Kingston HyperX Fury 2133
  • Rx470 4G
  • Aerocool KCAS 600W +80
  • Kingston HyperX SSD 120G
  • WB Blue 1TB Harddisk

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben yazılımsal olduğunu düşünmüyorum açıkçası ama yine de önce şu adımları bir yapın:
  • BIOS güncellemesi
  • Clear CMOS
Sonrasında da güç kaynağından gelen kabloların anakarta iyi bağlandığından emin olun. Sorun devam ederse başka bir PSU ile deneyin.

Ben yazılımsal olduğunu düşünmüyorum açıkçası ama yine de önce şu adımları bir yapın:
  • BIOS güncellemesi
  • Clear CMOS
Sonrasında da güç kaynağından gelen kabloların anakarta iyi bağlandığından emin olun. Sorun devam ederse başka bir PSU ile deneyin.
Biraz geç cevap veriyorum kusura bakmayın. 24 pin güç kablosunu çıkarıp taktım şu ana kadar yeniden başlatma olmadı. Bir şey farkettim, 24 pin kablo oldukça rahat bir sekilde çıkarılıp takılabiliyor. Herhangi bir güç harcamıyorum. Bu arada bir sorun daha var. Powerın fişe takılan kablosunu çıkardığımda, yani bilgisayarın gücünü tamamen kestiğimde tekrar takınca bilgisayar açılmıyor. Tekrar açılması için birkaç kabloyu çıkarıp yeniden takmam gerekiyor. 15 20 dk sonra anca açabiliyorum. Her seferinde böyle yapmam gerekiyor. Bunun sebebi nedir?

Sorunun güç kaynağından kaynaklı olup olmadığını anlamak için farkı bir güç kaynağı ile denemen gerekir. Eğer sorun devem ediyorsa büyük ihtimal anakartta donanımsal bir arıza vardır. Yazılım kaynaklı olsa sistemi kapatmaz, resetler.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı