B350'den B550'ye geçmek ne kadar mantıklı?

Jaquxe

Decapat
Daha fazla  
Selam. 6 yıldır ROG B350F Gaming anakart kullanıyorum. Birkaç ay önce Ryzen 5600 işlemci ve 3060 Ti GDDR6X ekran kartı aldım. Anakartımı da ROG B550F (4.000 TL civarı) ile değiştirmek istiyorum. Ama fiyat/performans olarak ne kadar mantıklı bir değişim olur bilmiyorum. Birkaç inceleme okudum, değeceyini yazanlarda var değmeyeceğini de.
Oyun amacıyla PC'yi kullanıyorum ve en az 3 yıl daha bu sistemi kullanmak istiyorum. Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam. 6 yıldır ROG B350F Gaming anakart kullanıyorum. Birkaç ay önce Ryzen 5600 işlemci ve 3060 Ti GDDR6X ekran kartı aldım. Anakartımı da ROG B550F (4.000 TL civarı) ile değiştirmek istiyorum. Ama fiyat/performans olarak ne kadar mantıklı bir değişim olur bilmiyorum. Birkaç inceleme okudum, değeceyini yazanlarda var değmeyeceğini de.
Oyun amacıyla PC'yi kullanıyorum ve en az 3 yıl daha bu sistemi kullanmak istiyorum. Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Çok teşekkürler.

Geçmeye değer, şu anki anakartın PCI-e 3.0 destekliyor ekran kartın ve işlemcin 4.0 olmasına rağmen 3.0'da çalışıyor bu da biraz performansa etki ediyor.

PCI 4.0 a geçiyorsun ama ssd gibi 4.0 yükseltmesi yapmayacaksan ve am4 soket yeni işlemci almayacağı için am5 için fiyatın düşmesini bekleyip para biriktirirsen am5 sokete geçmek daha mantıklı.

Geçmeyin, ekran kartınız pcie 3.0 bant genişliğinin tamamını kullanmıyor 4.0 bağlantıya geçmeniz herhangi bir fark yaratmayacaktır. Pcie 3.0 ssdler ile pcie 4.0 ssdler arasında oyun için zerre fark yok, ben 4.0 bağlantım olmasına rağmen 3.0 Kioxia kullanıyorum.

Sizin yerinizde olsam paramı biriktirir gelecekte AM5 sisteme geçerdim AM4ç’e yapılan yatırım çöp olacak 2-3 seneye.

Geri
Yukarı