B450 mi, B550 mi?

Tristan23

Kilopat
Yer
İstanbul/Kartal
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba,
Arkadaşlar, şu an elimde Ryzen 5 2600 ve Gigabyte GA-AB B350 GAMING 3 kombinasyonlu bir sistem var. Anakartımı değiştirmek istiyorum ancak yonga seti konusunda aşağıdaki konularda kararsız kaldım;
  • Mevcut sistemimle uyum konusunda B550 anakart ile uyum problemi olur mu? (2. nesil Ryzen ile sıkıntı olabildiğini okudum B550 anakartların.)
  • İleriye dönük olması açısından 5. nesil Ryzen işlemciye yükseltme yapmayı istediğimde B450 anakart ile performans/stabilite konusunda problem oluşur mu?

1000 lira kadar bütçem var. Bunun üzerine çok çıkmak istemiyorum hatta daha aşağısına çözebilirsem benim için daha iyi; bu yüzden B450 yongasına daha yakınım ancak tavsiyelerinize açığım arkadaşlar. Kararsız kaldığım için konu açmak istedim. Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Almayı planladığınız kartın üretici sayfası ürün bilgilerinden desteklediği işlemci serilerine bakarsanız daha doğru bir tercih yaparsınız.

B550 chipset resmi olarak 2. nesil Ryzen'leri desteklemiyor. 3. Nesil ve sonrasında kullanabilirsiniz anakart üreticisi sitesinde belirtmediği sürece. Ben 2. nesil Ryzen desteği veren anakart üreticisine denk gelmedim. Eğer işlemcinizi değiştirmeden direkt yeni anakarta geçecekseniz el mahkum B450 alacaksınız.

B550 chipset resmi olarak 2. nesil Ryzen'leri desteklemiyor. 3. Nesil ve sonrasında kullanabilirsiniz anakart üreticisi sitesinde belirtmediği sürece. Ben 2. nesil Ryzen desteği veren anakart üreticisine denk gelmedim. Eğer işlemcinizi değiştirmeden direkt yeni anakarta geçecekseniz el mahkum B450 alacaksınız.
Teşekkür ederim üstadım, bir süre idare edip bütçeyi arttırıp acaba X570 alsam çok mu gereksiz olur diye de düşünmüyor değilim. Şu an için çok sırıtacak ancak X570 2. nesili destekliyor diye biliyorum.

Evet, X570 2. nesli de, 5000 serisini de destekliyor, eğer ileride 5000 serisine geçme niyetiniz varsa ve şu anki işlemcinizle de çalışmasını istiyorsanız mantıklı bir seçim olabilir, B450'ye göre daha gelişmiş güç beslemesi, Vram yapısı ve PCI-e 4.0 desteğine sahip olmuş olacaksınız. Tabi önemli olan bütçenizi zorlayıp zorlamadığı. O noktada tercih size kalıyor. Ama indirimlerde iyi bir soğutma ve Vram yapısına sahip bir X570'i uygun fiyata getirebilirsiniz tahminimce. Şu anda İtopya'da indirim var anakartlarda haftasonuna özel. Eğer hemen alma niyetindeyseniz göz gezdirebilirsiniz. İsterseniz tavsiyede de bulunabiliriz sosyaldekiler olarak.

Evet ilerde yükseltme yapmayı düşünüyorum. @kino

B550 tokatlar geçer MSI B550-A Pro modelini Ryzen 1500X ile çalıştırdım. Taş gibi anakart B550'ler bu saatten sonra eski model almaya gerek yok. Zaten B350'den B450'ye geçmenin bir anlamı yok çünkü elle tutulur bir şey vadetmiyor. B350 ile devam et veya B550 al. B450 senin durumunda gereksiz.

Bu model Vatan'da 1217 TL.

Yeni konular

Geri
Yukarı