B450 Tomahawk Max 7C02v3D BIOS

JoneX

Hectopat
Arkadaşlar yakın zamanda Ryzen 7 5700G işlemci aldım anakarta takacağım lakin ilk baş BIOS Update yapmam gerekiyor. Anakartı sadece PSU'ya bağlayıp flash bellek yardımı ile yapacağım ama aklıma 2 tane soru takıldı.

Ryzen 5000 mimarisindeki birkaç özelliği desteklememesi bir sıkıntıya yol açar mı?

Başlıkta da belirttiğim BIOS sürümünü güncellediğimde daha önceki sürümlerde çıkan yenilikler de gelir mi?

Normalde pek merak etmem ama konu anakart olunca biras hassasım en yakın vakitte cevaplarınızı bekliyorum :)

5000 serisi BIOS güncellemeden çalışmıyor diye biliyorum.

Yenilikler güncellediğiniz sürümün gereksiminine bağlı, bazı sürümler ondan öncekini yükleyip sonra kendisini yüklemenizi isteyebiliyor.

Özellikler hakkında araştırma yapıyorum şu an.

Arkadaşlar yakın zamanda Ryzen 7 5700G işlemci aldım anakarta takacağım lakin ilk baş BIOS Update yapmam gerekiyor. Anakartı sadece PSU'ya bağlayıp flash bellek yardımı ile yapacağım ama aklıma 2 tane soru takıldı.

Ryzen 5000 mimarisindeki birkaç özelliği desteklememesi bir sıkıntıya yol açar mı?

Başlıkta da belirttiğim BIOS sürümünü güncellediğimde daha önceki sürümlerde çıkan yenilikler de gelir mi?

Normalde pek merak etmem ama konu anakart olunca biras hassasım en yakın vakitte cevaplarınızı bekliyorum :)

Yeni BIOS sürümlerinde genellikle eski sürümde çıkan yeniliklerde dahil olur. Bazı anakart üreticileri en üst sürüme yükseltilmeden önce belli bir sürümün kurulmasını istiyor. Böyle bir durum varsa BIOS'un açıklama kısmında belirtiyorlar kırmızı yazı ile.

Mantık yürüteyim o zaman. Örnek verecek olursam 4000 serisi BIOS'u kurmadan 5000 serisi BIOS'unu çalıştıramaz misali mi? (örnek amaçlı yazdım) eğer öyle ise ilk 5000 serisi BIOS'undan başlayıp beta hariç sen son çıkan versiyona kadar yükselteceğim. Sanırım en sağlıklısı böyle.

Mantık yürüteyim o zaman. Örnek verecek olursam 4000 serisi BIOS'u kurmadan 5000 serisi BIOS'unu çalıştıramaz misali mi? (örnek amaçlı yazdım) eğer öyle ise ilk 5000 serisi BIOS'undan başlayıp beta hariç sen son çıkan versiyona kadar yükselteceğim. Sanırım en sağlıklısı böyle.
Hocam tek tek hepsiyle uğraşmayın yanında uyarısı yazar zaten anakartın sitesinde.

Uyarı yazısı görmedim sadece en üstte nasıl yapıldığına dair bir link var kırmızı olarak. O zaman direk 7C02v3D sürümünü yükleyim. Kurulumu yaptıktan sonra detayları yazacağım.

Arkadaşlar ilk olarak 7C02v3A sürümüne güncelledim maksat Ryzen 5000 desteği için daha sonrasına başlıktaki 7C02v3D sürümüne güncelledim sebebi açıklama kısmında 7C02v3A'dan sonra ComboAM4PIV2 dışında sadece yeni olarak USB geliştirmesi olması. Şu an sıkıntısız kullanıyorum ve bilgisayar stabil çalışıyor. İlginen dostlarıma teşekkür ederim :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı