B450 Tomhawk Max sistemde "Memory modules were found on non-optizimed memory slot" hatası

gökhan1333

Hectopat
B450 Tomahawk Max RAM slotlarında 16x2 32 GB RAM A2 ve B2 slotlarına takılı idi. Geçenlerde bilgisayar özelliklerinden RAM'e baktığımda 16 GB kullanılabilir olarak gözüküyordu. Bende bir sorun olduğunu anladım ve RAM'leri söküp teker teker hangi RAM'in bozuk olduğunu anlamaya çalıştım ama sorun RAM de değil Slot'da idi. Anakartın B1 veya B2 slotlarına RAM taktığımda, kullanılabilir olarak gözüküyor. B1 ve b2'ye aynı anda taktığımda bilgisayar görüntü vermiyordu. Bende A1 ve A2 portlarına taktım. Şu an özelliklerde 32 GB olarak gözükmekte bir sorun yok. Ama PC'yi her başlatışımda resimdeki uyarıyı alıyorum. Bu durumda benim yapabileceğim bir şey var mı yoksa garantiye mi göndermeliyim?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-08-21 at 23.36.11.jpeg
    WhatsApp Image 2021-08-21 at 23.36.11.jpeg
    96,5 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncellemesi varsa yapıp deneyin. Fişten çekik olarak RAM`lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip deneyin. Düzelmezse gönderebilirsiniz.

BIOS güncellemesi varsa yapıp deneyin. Fişten çekik olarak RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip deneyin. Düzelmezse gönderebilirsiniz.

İlk başta RAM'lerin bozuk olduğunu sanıp korkmuştum o zaman RAM'leri dediğiniz gibi sildim. RAM'ler de bir problem yok. BIOS güncellemesi dediğiniz gibi yapacağım.
Ama durup dururken B1 ve B2 neden arıza verdi anlamadım.

Yanlış taktığınızın farkında değilsiniz ama.

Doğru şekilde takınca RAM'ler çalışmıyor ondan olabilir ☺️☺️

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamdır hocam. Güncellemeyi de yapıp deneyin. Duruma göre yazarsınız.

Aynı sorun birebir bende de mevcut. Kafayı yedirecek bana! Dediğin gibi RAM slotlarını istediği yere taktığım da görüntü güç geliyor fakat görüntü gelmiyor. Sonra eski yerlerine döndürünce çalışıyor ama yine bu uyarıyı veriyor. Herhangi bir çözüme ulaşabildin mi acaba?

B450 Tomahawk Max RAM slotlarında 16x2 32 GB RAM A2 ve B2 slotlarına takılı idi. Geçenlerde bilgisayar özelliklerinden RAM'e baktığımda 16 GB kullanılabilir olarak gözüküyordu. Bende bir sorun olduğunu anladım ve RAM'leri söküp teker teker hangi RAM'in bozuk olduğunu anlamaya çalıştım ama sorun RAM de değil Slot'da idi. Anakartın B1 veya B2 slotlarına RAM taktığımda, kullanılabilir olarak gözüküyor. B1 ve b2'ye aynı anda taktığımda bilgisayar görüntü vermiyordu. Bende A1 ve A2 portlarına taktım. Şu an özelliklerde 32 GB olarak gözükmekte bir sorun yok. Ama PC'yi her başlatışımda resimdeki uyarıyı alıyorum. Bu durumda benim yapabileceğim bir şey var mı yoksa garantiye mi göndermeliyim?

Geri
Yukarı