Çözüldü B450M Dragon BIOS Update ve mavi ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Exmistake

Hectopat
Arkadaşlar selamlar. ASUS B450M Dragon ana kartıma bu gün ağ üzerinden Update yaptım. Update başarılı bilgisayar resetlenecek yazıyordu ekranda okeyledim ve reset attı. Windows pini girdikten sonra siyah ekranda kaldı sistem. 5 dakika bekledim tepki gelmeyince reset attım ve sonrasında sorunsuz kullanmaya devam ettim.
15-20 dakika sonra mavi ekran aldım. BIOS ayarlarına baktığımda normalde 3000MHz olan RAM ayarlarım 2300MHz olarak ayarlanmış, onları 3000MHz olarak tekrar değiştirdim.
Ancak az önce tekrar mavi ekran aldım ve açıkçası neyi yanlış yaptım bilmiyorum. BIOS ayarları sıfırlandı sanırım, yapmam gereken bir ayar mı var ya da eski sürümü USB üzerinden tekrar kursam bir sorun yaşar mıyım bilemedim, sizlere danışmak istedim. Gün içinde iki kere mavi ekran alınca insanın tadı kaçıyor yahu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ekran kartı sürücünü güncelle.

En başta DDU ile var olan ekran kartı sürücüsünü sil. Sonra ekran kartının kendi sitesinden en güncel WHQL imzalı sürücüyü indir.
DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal

"sfc /scannow" rehberini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

RAM üzerinde yaptığınız son işlem kalsın.

Eset Securitey kaldırın. Amon monitör olarak geçebilir. Eset ile ilgili bir şey varsa kaldırın.

2 tane minidump vardı değil mi? Yanlış baktım hissine kapıldım. Emin olmak için soruyorum.
yandex üzerinden upload ettim. Sürekli yeni bir şeyler öğreniyorum forum sayesinde.
Az önce ram frekanslarını kafama göre 3000MHz yapmak yerine tekrar otomatik seçeneğine alıp d.o.c.p. kapalıyken onu profile 1 olarak kaydettim. Ram frekanslarını daha verimli düzenledim gibi bir hisse kapıldım.

Ekran kartı sürücünü güncelle.

En başta DDU ile var olan ekran kartı sürücüsünü sil. Sonra ekran kartının kendi sitesinden en güncel WHQL imzalı sürücüyü indir.
DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal

"sfc /scannow" rehberini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

RAM üzerinde yaptığınız son işlem kalsın.

Eset Securitey kaldırın. Amon monitör olarak geçebilir. Eset ile ilgili bir şey varsa kaldırın.

2 tane minidump vardı değil mi? Yanlış baktım hissine kapıldım. Emin olmak için soruyorum.

Çözüm
Evet iki adet vardı. ESET kaldırıyorum, bahsettiğiniz diğer şeyleri de ard arda yapacağım. Sorun neden kaynaklanmış olabilir?
Hocam tüm işlemleri tamamladım. Umarım tekrar hata almam. Teşekkür ediyorum cevaplarınız için.

Son düzenleme:
Eğer tekrar mavi ekran alırsan buradan devam ederek minidump dosyanı paylaş.
Son durum nedir? Eğer mavi ekran sorunun bittiğini düşünüyorsan mesajımı çözüldü olarak işaretleyebilirsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı