Çözüldü B450M F63 BIOS ile 16 GB RAM 8 GB oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Kishire

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, Ryzen 5 2600'den Ryzen 5 5600'e geçiş yaptım. 16 GB RAM'im var. Anakartım Gigabyte B450M S2H. Ryzen 5 5600 ile F60 ve F61 harici BIOS güncellemelerinde görüntü alamıyorum ve F60 F61 güncellemesinde RAM'im 8 gözüküyor. F63'ü yüklediğimde ekrana görüntü gelmiyor. Onun harici 2600 taktığım zaman 16 GB RAM'e geri çıkıyor BIOS güncellemesi fark etmeksizin. Nerede sorun acaba?
Son sürümdeyken görüntü gelmiyor. F60 61 ile işlemci gözüküyor ancak RAM 16 GB'den 8 GB'ye düşüyor. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Sonucu merak ettim açıkçası. Bir de 5600 taktıktan sonra BIOS sıfırladın mı?

Evet onu da yapmıştım. Dayanamayıp B550M anakart aldım Update'leri yaptım ve oldu 16 GB R5600 sorunsuz çalıştı. Teşekkür ederim tekrardan uğraşlarınız için. Diğer anakartı R5 2600 ile başka sistemde kullanırım.
İşlemci pinlerine de bakın. Büyük ihtimalle işlemci kaynaklı. Veri yolu okumada sıkıntı varsa da yapabiliyor.

İşlemci pinlerine de bakın. Büyük ihtimalle işlemci kaynaklı. Veri yolu okumada sıkıntı varsa da yapabiliyor.

F61 BIOS Update'i sayesinde ekranıma görüntü geliyor ve işlemci çalışır durumda.
Hatta FPS artışı da gözlemledim ancak RAM 16'dan 8'e düştü. 1 slot gözükmüyor. Ama R5 2600 işlemcimi taktığımda sorunsuz açılıyor.

Fişten çekin ve BIOS pilini sökün. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. Bir de böyle deneyin.

Fişten çekin ve BIOS pilini sökün. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. Bir de böyle deneyin.

Şimdi BIOS'u pili söküp denedim yine 8 GB gözüküyor. RAM'lerde sıkıntı olsa R5 2600 taktığımda 16 GB gözükmezdi.
Aynı anakartlı ve aynı işlemciye sahip arkadaşım F63 versiyonu ile sorunsuz kullanabiliyor. Ama ben F60 61 harici ekrana görüntü alamıyorum.

İşlemcide de sıkıntı olabilir. Problemli bir kanal bile sıkıntı yapabiliyor.

Merhaba, Ryzen 5 2600'den Ryzen 5 5600'e geçiş yaptım. 16 GB RAM'im var. Anakartım Gigabyte B450M S2H. Ryzen 5 5600 ile F60 ve F61 harici BIOS güncellemelerinde görüntü alamıyorum ve F60 F61 güncellemesinde RAM'im 8 gözüküyor. F63'ü yüklediğimde ekrana görüntü gelmiyor. Onun harici 2600 taktığım zaman 16 GB RAM'e geri çıkıyor BIOS güncellemesi fark etmeksizin. Nerede sorun acaba?
Son sürümdeyken görüntü gelmiyor. F60 61 ile işlemci gözüküyor ancak RAM 16 GB'den 8 GB'ye düşüyor. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

F63 BIOS ile soldaki slotta tek RAM ile görüntü almayı deneyin, görüntü alırsanız, XMP aktif edip sistemi kapatıp 2. RAM'i takın.

Son düzenleyen: Moderatör:
F63 BIOS ile soldaki slotta tek RAM ile görüntü almayı deneyin, görüntü alırsanız, XMP aktif edip sistemi kapatıp 2. RAM'i takın.

F63'te tek slot RAM ile PC görüntü geldi.
BIOS'a girip XMP profile 1 yapıp RAM'i taktığımda yine görüntü gelmiyor. 2. slotta sorun yok R5 2600 ile sorunsuz 16 GB alıyorum.

RAM'ler yanı mı? CPU-Z SPD ile SS al. Sonra diğer RAM'i tek tak bir de ondan SS alıp paylaş. Bakalım çipler vs aynı mı.

Alternatif olarak:

RAM'ler yanı mı? CPU-Z SPD ile SS al. Sonra diğer RAM'i tek tak bir de ondan SS alıp paylaş. Bakalım çipler vs aynı mı?

Alternatif olarak:

IMG-20230412-WA0010.jpg

IMG-20230412-WA0009.jpg

Dediğiniz gibi yaptım. Aynı çıktı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı