B450M-K anakartlı sistemde BIOS ayarlarında en ufak bir değişiklikten sonra bilgisayar açılmıyor

kkadirrbasak

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 8GB (2X8GB) RİPJAWSV SİYAH DDR4 3600MHZ CL18 1.35V
SSD veya HDD modeli
Adata 500GB Legend 750 NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
ZOTAC GEFORCE RTX 4060 GAMING TWIN EDGE 8G
Anakart
GIGABYTE B450M K 3600MHz(OC) DDR4
İşlemci
Amd Ryzen Ryzen 5 5500 4.2 Ghz
Bilgisayarı yeni aldım, BIOS ayarlarına girip XMP profili seçtiğimde (RAM'leri defaultta değil de olması gerektiği hızda) ya da Fast Boot açıp CSM kapadığımda kaydet ve çık yaptıktan sonra PC çalışmaya devam ediyor, ekran gidiyor ve klavyenin ışıkları sönüyor ama ekran geri gelmiyor. BIOS'u sıfırlayana kadar da PC çalışsa bile hiçbir şekilde görüntü gelmiyor, daha sonra zar zor açıldığında ise eski ayarlara geri dönüyor, kısacası hiçbir şey değişmemiş oluyor. BIOS'un pilini çıkarmayı, Clear CMOS Jumper muhabbetlerini denedim, BIOS güncellemesini yaparak ve bir önceki sürümü de kullanarak denedim ama hiçbiri bir çözüm sağlamadı. Ne yapmalıyım?

Bilgisayarı yeni aldım, BIOS ayarlarına girip XMP profili seçtiğimde (RAM'leri defaultta değil de olması gerektiği hızda) ya da Fast boot açıp CSM kapadığımda kaydet ve çık yaptıktan sonra PC çalışmaya devam ediyor, ekran gidiyor ve klavyenin ışıkları sönüyor ama ekran geri gelmiyor. BIOS'u sıfırlayana kadar da PC çalışsa bile hiçbir şekilde görüntü gelmiyor, daha sonra zar zor açıldığında ise eski ayarlara geri dönüyor, kısacası hiçbir şey değişmemiş oluyor. BIOS'un pilini çıkarmayı, clear CMOS jumper muhabbetlerini denedim, BIOS güncellemesini yaparak ve bir önceki sürümü de kullanarak denedim ama hiçbiri bir çözüm sağlamadı. Ne yapmalıyım?

Hocam fotoğraf atabilir misiniz atabilirseniz eğer.

Bilgisayarı yeni aldım, BIOS ayarlarına girip XMP profili seçtiğimde (RAM'leri defaultta değil de olması gerektiği hızda) ya da Fast boot açıp CSM kapadığımda kaydet ve çık yaptıktan sonra PC çalışmaya devam ediyor, ekran gidiyor ve klavyenin ışıkları sönüyor ama ekran geri gelmiyor. BIOS'u sıfırlayana kadar da PC çalışsa bile hiçbir şekilde görüntü gelmiyor, daha sonra zar zor açıldığında ise eski ayarlara geri dönüyor, kısacası hiçbir şey değişmemiş oluyor. BIOS'un pilini çıkarmayı, clear CMOS jumper muhabbetlerini denedim, BIOS güncellemesini yaparak ve bir önceki sürümü de kullanarak denedim ama hiçbiri bir çözüm sağlamadı. Ne yapmalıyım?

XMP ile değil de manuel olarak değiştirmeyi deneyin. Bazı durumlarda anakart RAM timinglerini kendi ayarlayamıyor eğer sorun devam ederse timing değerlerini de RAM'e uygun deneyin.

Hocam fotoğraf atabilir misiniz atabilirseniz eğer.

Merhaba, BIOS'un fotoğrafını mı istiyorsunuz?

XMP ile değil de manuel olarak değiştirmeyi deneyin. Bazı durumlarda anakart RAM timinglerini kendi ayarlayamıyor eğer sorun devam ederse timing değerlerini de RAM'e uygun deneyin.

Manuel olarak nasıl ayarlayacağım konusunda bir fikrim yok :(

Yeni konular

Geri
Yukarı