B450M-K anakartta M.2 ve SATA SSD beraber kullanılabilir mi?

Winteron

Hectopat
Merhaba,

Prime B450M-K anakarta sahibim, 250 GB'lik bir SATA SSD'im var. Yaklaşık 3.5 senedir kullanıyorum ve yavaş yavaş bana kapasitesi yetmemeye başladı sorularım şunlar:

1- M.2 SSD alırsam SATA SSD ile birlikte kullanabilir miyim, bir performans kaybı yaşar mıyım? Mesela M.2 SSD disk C olacak, SATA SSD eski dosyaları saklamak için disk D olacak.

2- M.2 SSD'ye hiç bulaşmadan 500 GB Samsung 860 Evo alıp geçeyim mi?

M.2 SSD alma durumum için bana tavsiye verebilir misiniz? Aklımda A2000 var (Eğer vereceğim paranın hakkını 860 Evo'dan daha çok verecek bir SSD varsa SATA tavsiyesi de çok hoş olur.)

Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanım amacı nedir?

Genel olarak oyun

1) Elbette kullanabilirsin.
2) Bütçene bağlı ancak dediğin SSD en iyi SATA SSD modellerinden hatta bence en iyisi.
3) Bütçe nedir?

Kesin bir bütçem yok karşılaştırdığımda A2000 ve 970 Evo Plus'ın 500 GB modelleri arasında 300-350 TL civarında bir fark var eğer bu farka gerçekten değecekse verebilirim ama değmeyecekse A2000 veya benzeri uygun fiyatlı olan SSD'ler işimi görücekse fiyatı daha uygun olanını tercih ederim(en azından ilk etapta 500 GB'nin bana yeteceğini düşünüyorum özellike SATA + M.2 ile 750 GB kapasitem olacaksa fazlasıyla yeterli olur benim için)

Merhaba,

Prime B450M-K anakarta sahibim, 250 GB'lik bir SATA SSD'im var. Yaklaşık 3.5 senedir kullanıyorum ve yavaş yavaş bana kapasitesi yetmemeye başladı sorularım şunlar:

1- M.2 SSD alırsam SATA SSD ile birlikte kullanabilir miyim, bir performans kaybı yaşar mıyım? Mesela M.2 SSD disk C olacak, SATA SSD eski dosyaları saklamak için disk D olacak.

2- M.2 SSD'ye hiç bulaşmadan 500 GB Samsung 860 Evo alıp geçeyim mi?

M.2 SSD alma durumum için bana tavsiye verebilir misiniz? Aklımda A2000 var (Eğer vereceğim paranın hakkını 860 Evo'dan daha çok verecek bir SSD varsa SATA tavsiyesi de çok hoş olur.)

Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.
Şu anda C: olarak 240 GB Corsair MP510 NVMe M.2 SSD kullanıyorum. 1 TB Samsung 860 Evo SATA M.2 takılı. SATA SSD olarak da 240 GB Corsair Force GS takılı. HDD olarak ise 1 TB takılı. Sorunsuz çalışıyor.
Dikkat etmen gereken anakartın kullanma kılavuzunda (yoksa sitesinden PDF olarak indirebilirsin) SATA M.2 SSD kullanacaksan nereye takacağını öğrenmeli ve buraya SATA M.2 takınca hangi normal SATA portlarının iptal olacağını bilmelisin. İptal olan porta başka bir depolama vs. bağlamadığından emin ol.

Yeni konular

Geri
Yukarı