B450M-K II sistemde fanlar son hızda çalışmıyor

TockPro

Centipat
Daha fazla  
RAM
GoodRam 16GB(2x8GB) IRDM PRO 3600MHz
Ekran kartı
6600 XT
Anakart
ASUS PRIME B450M-K II 4400MHz (OC)
İşlemci
Ryzen 5 5600X
Öncelikle iyi akşamlar. Sorunum şu fanlarımın son hızda çalışıp çalışmadığından emin değilim ve soğutma performansı etkisiz.
Ses yok seda yok fanlarda. Hepsi fan çoklayıcı ya bağlı ve emin değilim ki fan çoklayıcı da PSU'ya bağlı. Bu nedenle fanları kontrol edemiyorum ve hızlarını ölçemiyorum.
Oyun oynarken 89-92 derece oluyor işlemci. (Kasa masanın altında ve çok dar bir yerde.)
Fan kontrolcü alsam fanların hepsini kontrol edebilir miyim? Ve fanlarım rahatça 2000 RPM'de döner mi?
@DerratiX hocam bilgisayarı seçmemde çok yardımcı olduğunuz için tagleme gereği duydum umarım rahatsız etmem. Yardımlarınızı bekliyorum.
Almayı düşündüğüm kontrolcü: https://www.hepsiburada.com/id-cool...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.79.9
Kasa:POWER BOOST X58RGB 650W 80+ Mesh RGB Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa | ITOPYA

Öncelikle iyi akşamlar. Sorunum şu fanlarımın son hızda çalışıp çalışmadığından emin değilim ve soğutma performansı etkisiz.
Ses yok seda yok fanlarda. Hepsi fan çoklayıcı ya bağlı ve emin değilim ki fan çoklayıcı da PSU'ya bağlı. Bu nedenle fanları kontrol edemiyorum ve hızlarını ölçemiyorum.
Oyun oynarken 89-92 derece oluyor işlemci. (Kasa masanın altında ve çok dar bir yerde.)
Fan kontrolcü alsam fanların hepsini kontrol edebilir miyim? Ve fanlarım rahatça 2000 RPM'de döner mi?
@DerratiX hocam bilgisayarı seçmemde çok yardımcı olduğunuz için tagleme gereği duydum umarım rahatsız etmem. Yardımlarınızı bekliyorum.
Almayı düşündüğüm kontrolcü: https://www.hepsiburada.com/id-cool...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.79.9
Kasa:POWER BOOST X58RGB 650W 80+ Mesh RGB Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa | ITOPYA
Kasanin fanlari hakkinda bilgim yok malesef. Powerboostun kendi fanlari yok o yuzden hangi fani kullandigini bilmiyorum. Eger fanlari biraz kaliteliyse 2000 RPM doner ama onemli olan CFM degeri. 2000 RPM'de 30 CFM falan donerse bir gram performansa etki etmez. Ama kontrol edebilirsin buyuk ihtimalle.

İslemcine manuel gecici bir cozum olarak, Oncelikle kasanin arkasi ve onunun bosluklu olduguna emin ol. Ustude bosluklu olursa iyi olur birazcik. Tamamen duvar dibine yapistirma.

Biostan Core Performance Boost (CPB) ayarini kapat, elle islemcini 4.6 GHz'ye manuel sekilde overclockla. CPB ayari islemcinin maksimum frekansinda calismasini sagliyor ama anormal derecede voltaj veriyor.

Birde islemcini stok fanla mi kullaniyorsun? Stok fan o islemci icin cokta yeterli degil malesef. Bir nebze dizginler o kadar.

Kasanin fanlari hakkinda bilgim yok maalesef. Power Boost'un kendi fanlari yok o yuzden hangi fani kullandigini bilmiyorum. Eger fanlari biraz kaliteliyse 2000 RPM doner ama onemli olan CFM degeri. 2000 RPM'de 30 CFM falan donerse bir gram performansa etki etmez. Ama kontrol edebilirsin buyuk ihtimalle.

İslemcine manuel gecici bir cozum olarak, oncelikle kasanin arkasi ve onunun bosluklu olduguna emin ol. Ustude bosluklu olursa iyi olur birazcik. Tamamen duvar dibine yapistirma.

BIOS'tan Core Performance Boost (CPB) ayarini kapat, elle islemcini 4.6 GHz'ye manuel sekilde overclockla. CPB ayari islemcinin maksimum frekansinda calismasini sagliyor ama anormal derecede voltaj veriyor.

Bir de islemcini stok fanla mi kullaniyorsun? Stok fan o islemci icin çok da yeterli degil maalesef. Bir nebze dizginler o kadar.

Evet stok fanla kullanıyorum bir iki hafta sonra bilgisayarı alırken önerdiğiniz kule tipi soğutucuyu almayı düşünüyorum. Milletin fanina bakıyorum son güçte bağıra bağıra çalışıyor benimki sessiz sedasız çalışıyor ben bağırsın pervane gibi dönsün istiyorum.

Bilgisayarın arkası böyle. Aksam daha detaylı anlatacağım.

Hocam şuan bilgisayarın başındayım. Dediğiniz şeyi tam olarak anlamadım. neden işlemciyi 4.6 Ghz ye sabitleyeyim hocam?

Dosya Ekleri

• IMG_20220823_212652.jpg
    IMG_20220823_212652.jpg
    310,1 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Evet stok fanla kullanıyorum bir iki hafta sonra bilgisayarı alırken önerdiğiniz kule tipi soğutucuyu almayı düşünüyorum. Milletin fanina bakıyorum son güçte bağıra bağıra çalışıyor benimki sessiz sedasız çalışıyor ben bağırsın pervane gibi dönsün istiyorum.

Bilgisayarın arkası böyle. Aksam daha detaylı anlatacağım.

Hocam şuan bilgisayarın başındayım. Dediğiniz şeyi tam olarak anlamadım. neden işlemciyi 4.6 Ghz ye sabitleyeyim hocam?
Core performance boost ayari islemcinin tam gucte calismasini sagliyor ama bunu yaparken fazla voltaj veriyor genel olarak. Manuel sekilde ayni hizi daha dusuk voltajla verebiliyorsun. Voltaji dusuruncede islemci daha az isiniyor.

Anladım. Fakat istediğim bu değil ben fanların daha hızlı dönmesini istiyorum.
Resimde gördüğünüz çoğaltıcıyı anakarta bağlarsam sorun düzelir mi?

Dosya Ekleri

• kasa2.jpg
    kasa2.jpg
    115,4 KB · Görüntüleme: 23
Anladım. Fakat istediğim bu değil ben fanların daha hızlı dönmesini istiyorum.
Resimde gördüğünüz çoğaltıcıyı anakarta bağlarsam sorun düzelir mi?
Montaj hakkinda yeterli bilgiye sahip degilim hocam malesef. Deneyip gorebilirsiniz cok bir sey kaybettirmez. Benim soyledigim sizin icin gecici bir cozum. Cok fazla etki edicegini sanmiyorum maksimumda calismasinin. Kusura bakmayin.

Montaj hakkinda yeterli bilgiye sahip degilim hocam maalesef. Deneyip gorebilirsiniz cok bir şey kaybettirmez. Benim soyledigim sizin icin gecici bir cozum. Cok fazla etki edicegini sanmiyorum maksimumda calismasinin. Kusura bakmayin.

Yardımınız için sağ olun tek bir sorum olacak. Şöyle 10-15 derece fark yaratacak kule tipi soğutucu önerir misiniz?

Geri
Yukarı