B450M PRO 4 sistemde RAM'ler Dual çalışmıyor

Syhonial

Decapat
Merhaba arkadaşlar,

ASRock B450M PRO 4 anakart sahibiyim. Ryzen 5 1600 işlemci ve Corsair Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz DDR4 RAM CMK8gx4m1D3000C16 kullanıyorum. Şu an bilgisayar kullanırken Windows 16 GB RAM'leri 8.1 olarak görüyor ve Dual RAM çalışmıyor. RAM'ler 1. 2. slotta tek tek çalışıyor. 3. ve 4. slotta çalışmıyor. Bu işlem işlemciyi söktükten sonra pinler yamulduğundan beri var ama gerekli düzeltmeyi yaptım. Acaba daha önceden yapmış olduğum BIOS güncellemesi buna sebep olabilir mi?
BIOS sürümüm 4.90 ASRock benim işlemcim için bunu tavsiye etmiyor.

Yaptığım işlemler: RAM'leri silgi ile silmek, slotları hava ile temizlemek, işlemci pinlerini kontrol etmek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ram'leri tek tek sisteme takar mısın?
Tek tek taktığında 8gb ram olduğunu görüyor musun?
Tek tek denerken 2 slotu da ayrı ayrı denemeni tavsiye ederim.

Hocam slot arızası yoksa(anlattığınıza göre sanmıyorum) işlemcinizin bellek denetleyicisinde sorun olabilir. Buraya bakmanızda fayda var, pinin yamuk olması vs. sorununuz aynı;
Forums

Hocam yazdığınızdan tam anlayamadım. 2./4. veya 1./3. slotlara takıp denediniz mi?
Aynen hocam denedim yine aynı sorun var.
Ram'leri tek tek sisteme takar mısın?
Tek tek taktığında 8gb ram olduğunu görüyor musun?
Tek tek denerken 2 slotu da ayrı ayrı denemeni tavsiye ederim.
Tek tek denerken 3. ve 4. Slotta görüntü gelmiyor siyah ekranda kalıyor. 1. ve 2. Slotta problem yok.
Hocam slot arızası yoksa(anlattığınıza göre sanmıyorum) işlemcinizin bellek denetleyicisinde sorun olabilir. Buraya bakmanızda fayda var, pinin yamuk olması vs. sorununuz aynı;
Forums
Buradaki yoruma göre yeni bir işlemci ile denemem lazım sanırım. İşlemcinin pinleri bozuk düzgün bile olsa sorun çıkabilir mi?

Pinlerde sorun olduğu sırada veya düzeldiğine inandığında aslında bellek denetleyicisi zarar görmüş olabilir. Şu an durum nedir pinlerde?

2 tane 8 GB RAM'i bilgisayar 8.1GB mi görüyor?
Sorunu tam olarak bu mu doğru mu anladım?

2 tane 8 GB RAM'i bilgisayar 8.1GB mi görüyor?
Sorunu tam olarak bu mu doğru mu anladım?
Evet hocam. Single ramler çalışıyor. 1. ve 2. Slota taktığımda bir problem yaşamıyorum. Dual dediğimiz 1ve3 2ve4. Slota taktığımda problem yaşıyorum. 3. Ve 4. Slotta ramleri anakart görüyor ama tek tek o slotlarda çalışmıyor.

Hocam işletim sisteminiz nedir ve kaç bit işletim sistemi kullanıyorsunuz? Sistem özelliklerinizin ekran görüntüsünü atar mısınız?

Geri
Yukarı