B450M PRO M.2 Max RAM frekansını artırınca 3 uzun bip sesi

Mustafa Ka.

Decapat
Arkadaşlar merhaba.

AMD 2200G işlemcili başlıkta yazdığım anakart ve G.Skill Ripjaws RAM aldım. Fakat RAM 3200 MHz ve format atmadan önce BIOS güncelleyip 2133 gösteren RAM hızımı 3000 seviyesine çıkarmak için ayarlama yaptığımda bilgisayar 3 uzun bip sesi vermeye ve açılmamaya başlıyor tekrardan BIOS pilini takıp çıkardığımda ise 2133 MHz'ye geri geliyor bu sorun manuel ve hazır XMP profillerinde de aynı tepkiyi veriyor. Sorunla karşılaşan veya bilgisi olan arkadaşlardan destek istiyorum.

Ortada bir ''arıza'' yok. Sisteminiz yaptığınız OC'yi kaldırmıyor. Daha düşük ayarlarda deneyeceksiniz.

Not: Voltaj ayarları ile oynayabilirsiniz alternatif olarak fakat ben OC'den gelen bir zarar durumunda kefil olmam. Ne yaptığınızın bilincinde olun diye söylüyorum. Ryzen sistemlerde SoC voltajı 1.1'e çekilebilir işlemcinin yüksek hızda bellekler ile daha stabil çalışması için.

Arkadaşlar merhaba.

AMD 2200G işlemcili başlıkta yazdığım anakart ve G.Skill Ripjaws RAM aldım. Fakat RAM 3200 MHz ve format atmadan önce BIOS güncelleyip 2133 gösteren RAM hızımı 3000 seviyesine çıkarmak için ayarlama yaptığımda bilgisayar 3 uzun bip sesi vermeye ve açılmamaya başlıyor tekrardan BIOS pilini takıp çıkardığımda ise 2133 MHz'ye geri geliyor bu sorun manuel ve hazır XMP profillerinde de aynı tepkiyi veriyor. Sorunla karşılaşan veya bilgisi olan arkadaşlardan destek istiyorum.

XMP profilini aç kendi otomatik yapsın.

Hangi MHz profillerini denediniz?

Resimlerdeki 3000 MHz 2666MHz ve 2666MHz denedim. Hazır profillerden de ikinci resimde görünen ikisinide denedim.

Eski Ryzen işlemciler genelde kaldırmıyor yüksek RAM hızlarını ya da bazen anakart voltajları doğru girmeyebiliyor, otomatik zamanlamaları kötü yapabiliyor. Bir ton olasılık var.

İşlemci o kadar eski bir işlemci değil gibime geliyor hala çoğu sistemde kullanılabilir olarak biliyorum. Zaten son bios güncellemesi de Aralık ayında gelmiş. Belki voltaj olarak doğru olabilir bu aralar elektrik kesintileri ani kopmalar yaşıyoruz.
a.jpg
c.jpg

Resimlerdeki 3000 MHz 2666MHz ve 2666MHz denedim. Hazır profillerden de ikinci resimde görünen ikisinide denedim.

İşlemci o kadar eski bir işlemci değil gibime geliyor hala çoğu sistemde kullanılabilir olarak biliyorum. Zaten son bios güncellemesi de Aralık ayında gelmiş. Belki voltaj olarak doğru olabilir bu aralar elektrik kesintileri ani kopmalar yaşıyoruz.

Eki Görüntüle 858333 Eki Görüntüle 858335

Eklerde bir sorun var, görüntülenemiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı