B450M-S2H anakart Secure Boot açılmıyor

Amogaçi

Hectopat
Olay şu: Valorant ve CS:GO FACEIT oynamak istediğimde bu uygulamalar benden Secure Boot açmamı istiyor. BIOS ayarlarından Secure Boot'u açtığımda ise bilgisayar tamamen elden gidiyor ne Windows ekranına ne de BIOS ekranına ulaşabiliyorum. Tek çare BIOS pilini sök tak yapmak. Geçenlerde fark ettim BIOS'um pek de güncel değilmiş, 3 güncelleme geriden geliyormuşum. Şimdi BIOS'u son sürüme yükselttim fakat tekrar Secure Boot seçeneğini açmaya korkuyorum. Gigabyte'ın sitesinde BIOS güncellemeleri ile verilen açıklamaları resim olarak aşağıya bırakıyorum. Kısacası sorum şu: BIOS'u son sürüme yükselttim fakat Secure Boot açtığımda yine aynı sorun olacak mı olmayacak mı bilmiyorum. Windows 11 ve Gigabyte B450 S2H anakart kullanıp Secure Boot özelliği aktif olan var mı aramızda?

erererer.png

Ben varım, hatta defalarca Secure Boot'u kapatıp açtım hiç sorun olmadı ve bunu yaparken siz gibi 3 sürüm geridende gelmiyordum kullandığım BIOS sürümü baya eskiydi ama Secure Boot çalışıyordu, şuan sondan bir öncekindeyim hala çalışıyor.

Secure Boot açtığında CSM kapanır, sistem salt UEFI moduna geçer. Bu durumda ekran kartının da UEFI desteklemesi gerekir. Ekran kartın UEFI destekliyor mu?

@Amogaçi bilgisayarınızda takılı olan disk yani Windows'un çalıştığı disk MBR olarak mı biçimlendirilmiş?

Öğrenmek için disk yönetimini açın, soldan Windows'un yüklü olduğu diski seçip sağ tıklayıp Özellikler'e basın ve birimler kısmına gelin, Bölümleme stili GUID Bölümleme Tablosu (GPT) olarak mı görünüyor?

Secure Boot açtığında CSM kapanır, sistem salt UEFI moduna geçer. Bu durumda ekran kartının da UEFI desteklemesi gerekir. Ekran kartın UEFI destekliyor mu?

Bunun için kartın çok eski olması gerekmez mi, kişi Valorant oynuyorsa DirectX 11 destekli kart olması gerektiğinden o kadar eski bir kart olmadığı sonucunu çıkartıyorum.

Gigabyte RTX 2060, evet destekliyor.
@Samet.Çınar GUID Bölümleme Tablosu (GPT)

Son düzenleme:
Aman dikkat et bende aynı durumu çözmeye çalışırken anakarttan oldum resmen. Şu an görüntü gelmiyor bilgisayar açılmıyor 🤦( Sonunda harf olan BIOS güncellemesi kullanma)

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncelle. Sorun devam ederse ekran kartın için BIOS güncellemesi var mı bak. Bazı modeller için var.

Evet güncelleme gözüküyor fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bu konuda rehber bir içeriğiniz var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı