B450M S2H fan montajı

furkansama

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Anakartım Gigabyte B450M S2H. Kasam ise XPG ınvader.

Kasaya ek olarak 1 adet.

Arctic bionix F140 PWM pst 14cm Gri/Siyah Gaming kasa fanı​

1 Adet.

Arctic P12 PWM PST 12cm PWM kasa fanı​

Almayı düşünüyorum. Fakat bunları nereye takacağım? Kablosunu direk PSU'a mı takacağım yoksa anakarta mı? Eğer anakarta takacaksam nereye takacağım? Bu anakartı kullanan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 adet harici fan desteği var B450M-S2H modelinin. SYS FAN portuna takabilirsin 1 tanesini. Diğerini MOLEX ile bağlayabilirsin MOLEX girişi varsa. Ama MOLEX ile bağlarsan son hız döner ve hızını kontrol edemiyorsun.

Anakartınızda bir tane SYS_FAN portu var çoklayıcı almanız gerek. Ya da MOLEX bağlantısıyla fanları birbirine bağlayın. PSU'ya bağlarsanız fanlar sürekli hızlı çalışır.
1 adet harici fan desteği var B450M-S2H modelinin. SYS FAN portuna takabilirsin 1 tanesini. Diğerini MOLEX ile bağlayabilirsin MOLEX girişi varsa. Ama MOLEX ile bağlarsan son hız döner ve hızını kontrol edemiyorsun.
Anladım hocam fan çoklayıcı olarak ne almalıyım fiyatı ne kadar? Bu çoklayıcı montajını nasıl yapacağım?

PWM fanları anakartınızın SYS fan portuna takabilirsiniz anakartınız üzerinde sadece bir çıkış bulunmakta eğer iki fan takacaksanız Molex desteği olmayan çoklayıcı modellerini kullanabilirsiniz fakat ileride 2'den fazla fan kullanmayı planlıyor iseniz Molex destekli çoklayıcı almanız daha sağlıklı olacaktır.

PWM fanları anakartınızın SYS fan portuna takabilirsiniz anakartınız üzerinde sadece bir çıkış bulunmakta eğer iki fan takacaksanız Molex desteği olmayan çoklayıcı modellerini kullanabilirsiniz fakat ileride 2'den fazla fan kullanmayı planlıyor iseniz Molex destekli çoklayıcı almanız daha sağlıklı olacaktır.
İleride başka fan takmayı düşünmüyorum. Kasada zaten 1 adet önde ve 1 adet arkada olmak üzere 2 adet fanı var. Onlardan ayrı 2 adet daha almayı düşünüyorum. Kasanın kendi fanları 4 pinli. Çoklayıcı olarak bu Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45) | Teknobiyotik ürünü buldum. Nasıldır bu alınır mı?

Son düzenleme:
İleride başka fan takmayı düşünmüyorum. Kasada zaten 1 adet önde ve 1 adet arkada olmak üzere 2 adet fanı var. Onlardan ayrı 2 adet daha almayı düşünüyorum. Çoklayıcı olarak bu Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45) | Teknobiyotik ürünü buldum. Nasıldır bu alınır mı?

Seçtiğiniz ürün benim de önerdiğim ekstra Molex desteği olan iyi bir üründür ileride isterseniz daha çok fan da ekleyebilirsiniz.

Seçtiğiniz ürün benim de önerdiğim ekstra Molex desteği olan iyi bir üründür ileride isterseniz daha çok fan da ekleyebilirsiniz.
Peki hocam bir sorum daha olacak. Fanları nasıl bağlayacağım? Fanlarda ki 4 pinli girişleri kontrolcüye bağlayıp kontrolcü de ki 4 pini de anakartta ki sys_fan yazan yere mi takacağım?

Çoklayıcı üzerindeki PWM soketi anakart üzerinde bulunan SYS fan portuna takın yine çoklayıcı üzerinde bulunan dişi Molex'i PSU Molex soketlerinden birisine takın fanlarınızı ise çoklayıcı üzerindeki dişi PWM soketlerine takın.

Soketlerin hepsi tek yönlü soketler şeklinde olup yanlış bağlantı yapma ihtimaliniz çok düşüktür.

Çoklayıcı üzerindeki PWM soketi anakart üzerinde bulunan SYS fan portuna takın yine çoklayıcı üzerinde bulunan dişi Molex'i PSU Molex soketlerinden birisine takın fanlarınızı ise çoklayıcı üzerindeki dişi PWM soketlerine takın.

Soketlerin hepsi tek yönlü soketler şeklinde olup yanlış bağlantı yapma ihtimaliniz çok düşüktür.
Anladım hocam. Bir video izledim sata kablosunu takın gibi bir şeyler söylüyor. O ne oluyor onun hakkında bilgi verir misiniz rica etsem? Ayrıca CPU fanını da mı o kontrolcüye takacağım yoksa CPU Fan için ayrı bir bağlantı girişi var mı?

Geri
Yukarı