B450M S2H fan yuvası eksik

@temmuzz hocam seni çok yorduk kusura bakma.
Pek anlayamadım ne yapacağımı. Malesef ki hayatimda ilk kez bir bilgisayar topladım ve bu konularda kendimi hiç geliştiremedim.
Açıkcası şu anda ne yapsam bilemiyorum.
Akasa adlı önerdiğiniz kabloda cpu fanı yerine takıldığı icin onu eledim. Cpu fanini falan ayarliyamam korkuyorum su anda.
Geriye 2 ihtimal kaldı ya PSU'ya direk bagliycam.(ki nasıl olacak uç mu almalıyım,link lütfen)
Ya da fan kontrolcüsü denen aygittan alıp takıcam.
Bu iki ihtimal ile ilgili bana link atabilir misiniz @temmuzz hocam.

Dosya Ekleri

• 20200817_205340.jpg
    20200817_205340.jpg
    913,4 KB · Görüntüleme: 62
@temmuzz hocam seni çok yorduk kusura bakma.
Pek anlayamadım ne yapacağımı. Malesef ki hayatimda ilk kez bir bilgisayar topladım ve bu konularda kendimi hiç geliştiremedim.
Açıkcası şu anda ne yapsam bilemiyorum.
Akasa adlı önerdiğiniz kabloda cpu fanı yerine takıldığı icin onu eledim. Cpu fanini falan ayarliyamam korkuyorum su anda.
Geriye 2 ihtimal kaldı ya PSU'ya direk bagliycam.(ki nasıl olacak uç mu almalıyım,link lütfen)
Ya da fan kontrolcüsü denen aygittan alıp takıcam.
Bu iki ihtimal ile ilgili bana link atabilir misiniz @temmuzz hocam.
Sorun yok. Yardımlaşıyoruz.
E7B6CFFE-825B-4F71-94A3-2434C2AC49DD.jpeg

Anakartında halka içerisine aldım. İki adet fan konnektörü var. CPU fan kısmına hava soğutucusu takılıyor zaten işlemci üzerindeki. Akasa ya da başka bir fan çoklayıcıyı SYS Fan kısmına takacaksın. Çalışacak. Çoklayıcıdaki molex girişini de tek kablo ile PSU’dan elektriği alabilirsin. Anakarta yük yapmaz. PSU’dan almasan da çalışır. Enerjiyi anakart üzerinden alır. Başka sorunuz olursa yazarsınız.
  1. SYS Fan
  2. Kasadaki fanlara
  3. PSU’ya bağlanacak. İstemiyorsan bağlama.
    F784C8A8-93D8-4BF9-8A6E-66E9F542A5E2.jpeg
Bence PSU’ya bağla Psu paketinde kablosu vardır. Fan kontrolcüsü alsan da zaten PSU’ya bağlaman gerek. Bak benimki şu şekilde.
Kasadaki Fanların kablolarını da arkaya sarkıttım kablo bölmesinde birleştirdim. PSU’dan gelen molexe bağlı.
Sonra da Gigabyte App uygulamasını ve Smart Fan uygulamasını kurup. Yüke göre fanların devir hızını ayarlayabileceksin.

Dosya Ekleri

• 97262399-0B32-48B6-B913-1380EA2D34BF.jpeg
    97262399-0B32-48B6-B913-1380EA2D34BF.jpeg
    1,2 MB · Görüntüleme: 62
  • 6523ECF0-F485-42F7-BDDD-19DE089ABA8D.jpeg
    6523ECF0-F485-42F7-BDDD-19DE089ABA8D.jpeg
    1,6 MB · Görüntüleme: 52
  • 82DC15A3-086F-40E2-B125-43888C474992.jpeg
    82DC15A3-086F-40E2-B125-43888C474992.jpeg
    1,5 MB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:
Sorun yok. Yardımlaşıyoruz. Eki Görüntüle 642005
Anakartında halka içerisine aldım. İki adet fan konnektörü var. CPU fan kısmına hava soğutucusu takılıyor zaten işlemci üzerindeki. Akasa ya da başka bir fan çoklayıcıyı SYS Fan kısmına takacaksın. Çalışacak. Çoklayıcıdaki molex girişini de tek kablo ile PSU’dan elektriği alabilirsin. Anakarta yük yapmaz. PSU’dan almasan da çalışır. Enerjiyi anakart üzerinden alır. Başka sorunuz olursa yazarsınız.
  1. SYS Fan
  2. Kasadaki fanlara
  3. PSU’ya bağlanacak. İstemiyorsan bağlama.Eki Görüntüle 642007
Bence PSU’ya bağla Psu paketinde kablosu vardır. Fan kontrolcüsü alsan da zaten PSU’ya bağlaman gerek. Bak benimki şu şekilde.
Kasadaki Fanların kablolarını da arkaya sarkıttım kablo bölmesinde birleştirdim. PSU’dan gelen molexe bağlı.
Sonra da Gigabyte App uygulamasını ve smart fan uygulamasını kurup. Yüke göre fanların devir hızını ayarlayabileceksin.
Anladım hocam bu öyle bir kablo ki istersek anakart ve PSU'ya birlikte baglayabiliriz.
Yahut istersek sadece PSU'ya bağlayıp direk oradan aldığı güç ile fanlari son hızda kontrolsüz olarak calistirabiliriz.
Dogru mu anlamışım?
Hocam eger vaktiniz olursa bu kablonun teknobiyotikteki linkine girin ve yorumları okuyun. Orada diyorlar ki anakart konnektörüne bağlayacaksanız illa ki CPU fan kısmına baglı olması lazim.
Ben de biraz o yüzden size söyledim.

Anladım hocam bu öyle bir kablo ki istersek anakart ve PSU'ya birlikte baglayabiliriz.
Yahut istersek sadece PSU'ya bağlayıp direk oradan aldığı güç ile fanlari son hızda kontrolsüz olarak calistirabiliriz.
Dogru mu anlamışım?
Hocam eger vaktiniz olursa bu kablonun teknobiyotikteki linkine girin ve yorumları okuyun. Orada diyorlar ki anakart konnektörüne bağlayacaksanız illa ki CPU fan kısmına baglı olması lazim.
Ben de biraz o yüzden size söyledim.
İsterseniz öyle de yapabilirsiniz. Çoklayıcıyı Cpu fan kısmına bağlayın. Cpu fandan gelen kabloyu da çoklayıcıya bağlayın, diğer dört çoklayıcı kablosuna da kalan kasa fanlarını takın farketmez. İsterseniz CPU fan bağlı kalsın ellemeyin. Çoklayıcıyı SYS Fan’a takıp sadece kasa fanlarını bağlayın. Anakarta bağlanmasının sebebi, fan devirlerini kontrol etmek için. Kasa fanlarınızın markasını bilmiyorum. Anakarta bağlamanın sebebi devir kontrolü yapmak için kasa fanlarının PWM fan olması gerek.

İsterseniz öyle de yapabilirsiniz. CPU fan kısmına bağlayın. CPU fandan gelen kabloyu da çoklayıcıya bağlayın fark etmez. İsterseniz CPU fan bağlı kalsın SYS fan’a takıp sadece kasa fanlarını bağlayın. Anakarta bağlanmasının sebebi, fan devirlerini kontrol etmek için. Kasa fanlarınızın markasını bilmiyorum. Anakarta bağlayınca devir kontrolü için fanların PWM fan olması gerek.

Diğer fanlar fark etmez ama sakın CPU fanı PSU'ya bağlama çünkü işlemci ısındığında vs hızının artması lazım yoksa sıcaklığı daha kötü olur.

Diğer fanlar fark etmez ama sakın CPU fanı PSU'ya bağlama çünkü işlemci ısındığında vs hızının artması lazım yoksa sıcaklığı daha kötü olur.
Cpu fan anakarta bağlıyken de çoklayıcıya bağlıyken de devir kontrolü aynı şekilde yapılabiliyor. Bios ya da yazılım üzerinden değişen bişey yok. Yine anakart yazılımı kontrol ediyor. İki türlü de kullandım sıkıntı yok.

Merhabalar ekstra konu açıp kirlilik yaratmak istemedim buradan sormak istiyorum. Aerocool ore saturn kasa aldım 3 önde 1 arkada fanı var bunları doğrudan güç kaynağına bağlayıp,
Çoklayıcı alarak da ekstra iki fan da anakarta bağlamam mümkün müdür sizce?
Anakart aynı zaten malum tek fan girişi var.

Akasa Pwm adlı çoklayıcı teknobiyotiktrn 50 tl civarına aldım anakarttaki bir yuvayi coklayici ile 3 fan çalıştır hale getirdim ve anakart kontrolünde çalışıyorlar.
Son hızda çalışmadıkları için ses rahatsız etmiyor.
Tevsiye ederim.

Merhabalar ekstra konu açıp kirlilik yaratmak istemedim buradan sormak istiyorum. Aerocool ore saturn kasa aldım 3 önde 1 arkada fanı var bunları doğrudan güç kaynağına bağlayıp,
Çoklayıcı alarak da ekstra iki fan da anakarta bağlamam mümkün müdür sizce?
Anakart aynı zaten malum tek fan girişi var.
Mümkün.

Yeni konular

Geri
Yukarı