B450M S2H ile R5 5600 overclock yapılır mı?

envenom

Kilopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill Ripjaws V 32 GB (2x16) 3600 MHz DDR4 CL18 F4-3600C18D-32gvk RAM
Ekran kartı
ASUS DUAL-RTX2070S-O8G-EVO GeForce RTX 2070 Super
Anakart
Gigabyte B450M S2H AMD B450 soket AM4 mATX
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz AM4 (Yanan işlemci)
4 senedir Overclock'lu kullandığım Ryzen 5 3600 işlemcim yüksek işlemci kullanan bir oyun oynarken bozuldu ve yeni bir işlemciye yükseltme kararı aldım. Macun değişimini uzun süredir yapmamıştım. İşlemci soğutucu fanı kaldırdığımda macunun neredeyse yok olduğunu gördüm. Diğer bileşenleri değiştirmeden 5600 veya 5600X işlemciye yükselterek mevcut sistemimde overclock yapabilir miyim? Beni kısıtlayan soğutucu mu olur yoksa anakart mı? Eğer yapabiliyorsam voltaj ayarlarını nasıl ayarlamam gerekir? Aydınlatırsanız sevinirim. Mevcut sistemim aşağıdaki gibidir. Teşekkürler.

İşlemci: 35 MB cache 65 W(yanan işlemcim)
Güç kaynağı: Sharkoon SHP650 V2 650W 80 Plus 120mm fan siyah Power Supply.
SSD: Samsung 1TB 970 EVO Plus NVMe 3500 MB OKUMA-3300 MB yazma M.2 SSD (MZ-V7S1t0bw)
HDD: Western Digital 320 GB WD3200AVjs hard disk & Seagate 250 GB 7200 RPM 8MB SATA2 sabit dısk (ST3250310as)

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock geniş ve teknik bir meseledir. Sadece anakart değil, soğutucu ve diğer tüm bileşenlerinde ona uyumu iyi olmalı.
Overclock yapmak neden istiyorsunuz. Alacağınız işlemci gayet güçlü bir işlemci.

Overclock geniş ve teknik bir meseledir. Sadece anakart değil, soğutucu ve diğer tüm bileşenlerinde ona uyumu iyi olmalı.
Overclock yapmak neden istiyorsunuz. Alacağınız işlemci gayet güçlü bir işlemci.
Teknik bilgim yok ama ufaktan şöyle bir bilgide verebilirim. Overclock yaparken vereceğiniz değerlerin anakartın faz sıcaklıklarını ve voltajlarını etkileyeceğinide unutmayın. Herhangi bir yüksek değer bile fazla ısınmaya ve sistemi bozmaya bile götürebilir. Onun içinde iyi bir anakart ve kaliteli bir soğutucu kullanmanız gerekiyor. Dediğim gibi teknik olarak sadece ilk başta yapmanız gerekenler bunlar. Bunları yaptıktan sonra Overclock işine eğilebilirsiniz. Bunları yapmazsanız diğer işlemciniz gibi bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz yüksek olur.

Yapılır ama arakdaşın dediği gibi belli bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekir, önceden bu anakart ile 5600X'i yaptım, güzel sonuçlar çıkabiliyor.
Dediğiniz doğru. Güzel sonuçlar çıkabilir ama limitleri aşacağımız için bilmediğimiz bir sebepten dolayı kötü sonuçlarda çıkabilir. O yüzden bu işi yapanlar çoğunlukla ufak ufak yükselterek yapıyorlar. Bir gün değil belkide bir kaç gün test yapmak gerekebilir. Anakartın ve işlemcinin sıcaklıkları voltaj dengesi, herhangi bir drop varmı, kayıp varmı. O yüzden overclock gerekliyse yapılsın. Ama sadece daha iyi fps alayım biraz daha limitleri zorlamak için yapılacaksa bence gereksiz risk olur.

Son düzenleme:
Teknik bilgim yok ama ufaktan şöyle bir bilgide verebilirim. Overclock yaparken vereceğiniz değerlerin anakartın faz sıcaklıklarını ve voltajlarını etkileyeceğini de unutmayın. Herhangi bir yüksek değer bile fazla ısınmaya ve sistemi bozmaya bile götürebilir. Onun içinde iyi bir anakart ve kaliteli bir soğutucu kullanmanız gerekiyor. Dediğim gibi teknik olarak sadece ilk başta yapmanız gerekenler bunlar. Bunları yaptıktan sonra overclock işine eğilebilirsiniz. Bunları yapmazsanız diğer işlemciniz gibi bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz yüksek olur.

Dediğiniz doğru. Güzel sonuçlar çıkabilir ama limitleri aşacağımız için bilmediğimiz bir sebepten dolayı kötü sonuçlarda çıkabilir. O yüzden bu işi yapanlar çoğunlukla ufak ufak yükselterek yapıyorlar. Bir gün değil belki de birkaç gün test yapmak gerekebilir. Anakartın ve işlemcinin sıcaklıkları voltaj dengesi, herhangi bir drop var mı, kayıp var mı? O yüzden overclock gerekliyse yapılsın. Ama sadece daha iyi FPS alayım biraz daha limitleri zorlamak için yapılacaksa bence gereksiz risk olur.

Bir ürüne para veriyorsam o üründen azami derecede fayda almayı isterim :). Ama bu sistemdeki diğer bileşenler için riskliyse ve Overclock'lu ile stok saat hızının arasında gözle görünür bir fark yoksa mevcut haliyle de kullanabilirim. Sizin öneriniz nedir? 5600 ve 5600X arasında kaldım. Eğer overclock yapacaksam fansız satılan versiyonlarından alıp üzerine daha iyi bir soğutucu ekleyeceğim. Eğer dediğiniz gibi mevcut haliyle de kullanılabilecek bir işlemciyse stok soğutucu ile direkt kullanmaya başlayacağım.

Güzel yapıldığı sürece risk azdır zaten. Zaten her halükarda faydalanabileceğiniz maksimum oyunlar üzerinden söylersem 5-10 FPS olur. Daha fazlası limitleri çok aşmaktır zaten. O da iyi takip ve teknik bilgi gerektirir. O yüzden overclokla uğraşmanıza gerek yok.

Ben kendim stok 5600 kullanıyorum. Stok fan yaz aylarında yetersiz kalıyor. Aslında kış aylarında da yükte bana göre yetersiz kalıyor. Çünkü AMD hala içinden eski soğutucu çıkarıyor. Keşke Wraith Prism soğutucusunu çıkarsa soğutucu değiştirmeye gerek kalmayacak. O yüzden kule tipi çift taraflı soğutucu kullanıyorum. Yükte 60'ı geçmiyor. 5600 şu an bana her yerde yetiyor.

İsterseniz 5600X de alabilirsiniz ama aralarında sadece frekans farkı var. Bu da sana artı ısı olarak yansıyor. Stok olarak FPS artışı da yine 5 10 FPS katkı sağlar.

Yani her türlü soğutucu değişmek zorundasın. Eğer ki soğutucu değşirsem overclock yapmam lazım dersen en azından 5600X ve yanına güzel bir soğutucu alıp overclock yapabilirsin. Ama bu işi iyi yapan birine yaptır ki başın ağırmasın.

Ama yine dediğim gibi overclock sana en fazla stok halinden 5-10 FPS katkı sağlar. Boş yere bu riske girmeye değmez.

Güzel yapıldığı sürece risk azdır zaten. Zaten her halükarda faydalanabileceğiniz maksimum oyunlar üzerinden söylersem 5-10 FPS olur. Daha fazlası limitleri çok aşmaktır zaten. O da iyi takip ve teknik bilgi gerektirir. O yüzden overclokla uğraşmanıza gerek yok.

Ben kendim stok 5600 kullanıyorum. Stok fan yaz aylarında yetersiz kalıyor. Aslında kış aylarında da yükte bana göre yetersiz kalıyor. Çünkü AMD hala içinden eski soğutucu çıkarıyor. Keşke Wraith Prism soğutucusunu çıkarsa soğutucu değiştirmeye gerek kalmayacak. O yüzden kule tipi çift taraflı soğutucu kullanıyorum. Yükte 60'ı geçmiyor. 5600 şu an bana her yerde yetiyor.

İsterseniz 5600X de alabilirsiniz ama aralarında sadece frekans farkı var. Bu da sana artı ısı olarak yansıyor. Stok olarak FPS artışı da yine 5 10 FPS katkı sağlar.

Yani her türlü soğutucu değişmek zorundasın. Eğer ki soğutucu değşirsem overclock yapmam lazım dersen en azından 5600X ve yanına güzel bir soğutucu alıp overclock yapabilirsin. Ama bu işi iyi yapan birine yaptır ki başın ağırmasın.

Ama yine dediğim gibi overclock sana en fazla stok halinden 5-10 FPS katkı sağlar. Boş yere bu riske girmeye değmez.
Bazı oyunlarda uçurum oluyor ama yine de değip değmeyeceği kullanıcıya göre değişiyor.

Bazı oyunlarda uçurum oluyor ama yine de değip değmeyeceği kullanıcıya göre değişiyor.
Bazı oyunlar için gerçekten bu iş yapılmaya değmez. Sonuçta her sene pc değiştirmiyoruz. Aldığımız pc yi uzun yıllar kullanmaya çalışıyoruz. En azından ben o şekilde yapıyorum. Arkadaş ben öyle yapmıyorum derse bilemem.

Geri
Yukarı