B450M S2H Ryzen 5 3600 sistem hakkında düşüncelerim

• Konuyu başlatan Rona
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 826
Makaleler
5
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar kısa bir zaman önce bu forumda bir sistem tavsiyesi istemiş ve kendi almak istediğim sistemi sunmuştum. İlk başta önerilen sistem mantıklı gelse de sonrasında kendi almak istediğim sistem daha mantıklı geldi ve onu aldım şimdi tüm parçaları nedenleriyle birlikte size sunacağım ve görüşlerinizi talep edeceğim.

Anakart: Gigabyte B450MS2H, ilk etapta A520M bir anakart almayı düşünmüştüm. Gerek OC yapmayı düşünmemem ve sağladığı frekans desteği cazip gelmişti ama sonra gerek arkadaşlarımın tavsiyesi gerek B450M'in fiyatının ciddi oranda düşmesi bu kartı almamı sağladı.

İşlemci: Ryzen 5 3600, en başından beri sistemimde bu işlemciyi düşünüyordum. Tabi birara 3 3100E gözüm gitmedi değil ekran kartı bütçesi oluşturmak için. Lakin 3 3100'ün bana çok az şey sunacağını düşünmem ve ekran kartını almak konusunda bir aciliyetimin olmaması beni bu işlemciyi almaya ikna etti.

RAM: HyperX Fury 1x16 GB 3200MHz, bu RAM'i almamın sebebi 16 GB RAM'ler arasında en ucuzu olması ve HyperX markasına güveniyor olmamdı. 1x16 almamın sebebi ise ilerleyen dönemde 1x16 daha takmayı düşünmemdi.

Kasa: Game Booster GB-L06B, bu kasayı almamda ki en büyük etken mesh paneli ve İtopya'daki en ucuz kasa olmasıydı. Ek olarak kolay biçimde kasanın sağ ve sol kapağını sökebilmemiz ve hafif olması da cabası.

PSU: Sharkoon SHP650V2, aşırı derecede uygun olması ve hakkında hiç olumsuz yorum bulamamam beni bu PSU'ya itti.

Depolama: 1TB Seagate Barracuda 7200RPM HDD, evet SSD almam gerekirdi biliyorum lakin 240GB SSD'den biraz pahalı olması ve zaten yıllardır HDD'li bilgisayarlar kullandığım için bir süre daha kullanırım sonra 240GBya da belki 480GB bir SSD alır sistemi ona kurar önemli birkaç oyunla beraber diyerek SSD'yi sonraya bıraktım.

Evet sistemim bu kadar. Ekran kartını da ilerleyen dönemde alacağım, şimdilik 9800GT takacağım lakin yanmış olma ihtimali olduğundan HD2600'de takabilirim.

Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçeni belirt, bütçene göre en iyi sistemi toplayalım.
O bütçeye B450M S2H tercih etmek saçma bence.
Gereksiz arttı fiyatı. 10400F tercih edin.
16 GB gayet yeterli. 4 bellek slotlu bir anakart alınıp 2x8 GB RAM takılabilir.
Zalman N5 MF alın.
Kaliteli sayılmaz. FSP HV Pro 550 tavsiye ederim.
SSD olmadan olmaz. En düşük bütçeye bile SSD takılıyor.

Bütçeni belirt, bütçene göre en iyi sistemi toplayalım.

O bütçeye B450M S2H tercih etmek saçma bence.

Gereksiz arttı fiyatı. 10400F tercih edin.

16 GB gayet yeterli. 4 bellek slotlu bir anakart alınıp 2x8 GB RAM takılabilir.

Zalman N5 MF alın.

Kaliteli sayılmaz. FSP HV Pro 550 tavsiye ederim.

SSD olmadan olmaz. En düşük bütçeye bile SSD takılıyor.
Hocam 4500tl bütçem vardı fiyatlarını d yazıyım
Anakart 560tl
İşlemci 1972tl
Ram 654tl
Psu 390tl
Kasa 415tl idi sistem şuan elimde lakin monitörü hala getirmedim buyüzden görüntü alamıyorum şuan
240GB SSD alıp 1TB HDD ekleseydin daha hoş olurdu. Hayırlı olsun.
İlk başta sadece ssd almayı düşündüm ama depolamada sorun yaşarım korkusu beni hdd ye itti

Şöyle bir şey toplanabilir. 4301 TL tutuyor bütçeyi biraz aşabilirseniz 3600+B450M S2H alınabilir.

ZALMAN N5 MF 4x120mm RGB FANLI MidT ATX GAMING KASA fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Şöyle bir şey toplanabilir. 4301 TL tutuyor bütçeyi biraz aşabilirseniz 3600+B450M S2H alınabilir.

ZALMAN N5 MF 4x120mm RGB FANLI MidT ATX GAMING KASA fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Tavsiyeniz için teşekkür ederim hocam bu da makul bir sistem ama intel beni kendinden çok soğuttu haricindeki parçalar alınabilirdi haklısınız ama dediğim givi hem depolama yetmez korkusu hem de sistemi zaten ilerleyen dönemde güncelleme planım yüzünden bazı parçaları almadım. Tekrardan çok teşekkür ederim

Depolama olarak 1 TB + 240 GB koydum. Intel'den soğuma sebebiniz nedir?
Ryzen ve HDD istiyorsanız bunu alın.
Bütçeyi 50 TL aşıyor olabilir ama SSD için değer. 1 TB + 120 GB depolama var bunda.

Geri
Yukarı