B450M sistem bir anda kapanıyor

ssa01

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance LPX 3000MHz.
SSD veya HDD modeli
Samsung EVO 970 500GB M.2+WD Blue 1TB HDD.
Ekran kartı
RX570 4 GB.
Anakart
MSI B450M Gaming Plus.
İşlemci
Ryzen 5 2600.
Merhaba yarın artık yeni bir işlemci almak üzereyim.

Sorun: Rastgele zamanlarda bilgisayarın siyah ekran verip kapanması, kasadaki fanların dönmeye devam etmesi. Her kapanışta anakart üzerindeki EZ Debug LED-CPU ledinin yanması. BIOS'dayken, format işlemindeyken bile kapanıyor.

Denediklerim:

• RAM'i başka slota takmak, silmek tekrardan takmak, yeni bir RAM alıp takmak, XMP kapatmak.
  • GPU'yu başka bir sistemde bir hafta test edip sağlıklı olduğunu test etmek.
  • Sıfır PSU alıp sisteme eklemek.
  • CPU sıcaklık değerlerini kontrol etmek, termal macun yenilemek(boşta 40-50C),CPU'yu kontrol etmek pinlerinin düzgün olduğunu teyit etmek, yanık olup olmadığına bakmak.
  • BIOS pilini söküp takmak, BIOS güncellemek.
  • Yeni anakart alıp sistemi ona monte etmek.
  • :cool:PC güç kablosunu değistirmek.
  • Hiçbir takılı USB olmadan (sadece güç kablosu takılı) çalıştırmak yine de hatayı almak(anakartta Debug LED tekrardan yandı)
  • Üçlü priz değistirmek.
  • Ev değiştirmek :) belki evin elektrik hattında sorun vardır diye.
  • HDD iptal edip Windows 10'u SSD kurmak, SSD'i iptal edip Windows 10'u HDD'ye kurmak.
  • Bütün sıcaklık değerlerini kontrol etmek.
  • Power, reset Switch'leri anakarttan sökmek.

Tek denemediğim CPU kaldı ama insanlar bozuk CPU'nun PC'yi boot bile etmeyeceğini söylüyorlar. Benim bilgisayarım bazen 1-2 gün sorunsuz çalışabiliyor ama o rastgele kapanmarı kesin yaşıyorum. Bugün 15 kez oldu. PC kapanınca klavye capslocka basınca yanıt vermiyor ama takılı olduğu USB'de enerji var. Telefonu şarj edebiliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba yarın artık yeni bir işlemci almak üzereyim.

Sorun: Rastgele zamanlarda bilgisayarın siyah ekran verip kapanması, kasadaki fanların dönmeye devam etmesi. Her kapanışta anakart üzerindeki EZ Debug LED-CPU ledinin yanması. BIOS'dayken, format işlemindeyken bile kapanıyor.

Denediklerim:

• RAM'i başka slota takmak, silmek tekrardan takmak, yeni bir RAM alıp takmak, XMP kapatmak.
  • GPU'yu başka bir sistemde bir hafta test edip sağlıklı olduğunu test etmek.
  • Sıfır PSU alıp sisteme eklemek.
  • CPU sıcaklık değerlerini kontrol etmek, termal macun yenilemek(boşta 40-50C),CPU'yu kontrol etmek pinlerinin düzgün olduğunu teyit etmek, yanık olup olmadığına bakmak.
  • BIOS pilini söküp takmak, BIOS güncellemek.
  • Yeni anakart alıp sistemi ona monte etmek.
  • :cool:PC güç kablosunu değistirmek.
  • Hiçbir takılı USB olmadan (sadece güç kablosu takılı) çalıştırmak yine de hatayı almak(anakartta Debug LED tekrardan yandı)
  • Üçlü priz değistirmek.
  • Ev değiştirmek :) belki evin elektrik hattında sorun vardır diye.
  • HDD iptal edip Windows 10'u SSD kurmak, SSD'i iptal edip Windows 10'u HDD'ye kurmak.
  • Bütün sıcaklık değerlerini kontrol etmek.
  • Power, reset Switch'leri anakarttan sökmek.

Tek denemediğim CPU kaldı ama insanlar bozuk CPU'nun PC'yi boot bile etmeyeceğini söylüyorlar. Benim bilgisayarım bazen 1-2 gün sorunsuz çalışabiliyor ama o rastgele kapanmarı kesin yaşıyorum. Bugün 15 kez oldu. PC kapanınca klavye capslocka basınca yanıt vermiyor ama takılı olduğu USB'de enerji var. Telefonu şarj edebiliyorum.

Bu dediklerinin hepsi bende de var. Ama daha fazlası var bende daha çözümlemiş değilim. Bilgisayar aniden kapandı ve bir daha açılmadı. Açmaya çalıştığımda anakarttaki kırmızı ışık yanıyordu.

herhangi bir işlemci güç pinin yamuk olabilir mi ?
anakarttaki pin girişi sıkıntılı olabilir mi?
1665692511710.png

Eki Görüntüle 1543292
Hayır hepsi düzgün.

Bu dediklerinin hepsi bende de var. Ama daha fazlası var bende daha çözümlemiş değilim. Bilgisayar aniden kapandı ve bir daha açılmadı. Açmaya çalıştığımda anakarttaki kırmızı ışık yanıyordu.
Yani benim artık sinirlerim bozuldu.İşlemci hariç bir şey kalmadı.

Eki Görüntüle 1543292
Anakart pin girişinde sıkıntı olamaz çünkü sıfır anakartta da kapandı.Pinler düzgün.

Eveeeet sanırım benim elimi taşın altına sokmam gerekiyor.Bu konuyu güncelleyecem cpu değiştikten sonra zaten başka değişecek bir şey kalmadı.

Son düzenleme:
Hayır hepsi düzgün.

Yani benim artık sinirlerim bozuldu. İşlemci hariç bir şey kalmadı.

Anakart pin girişinde sıkıntı olamaz çünkü sıfır anakartta da kapandı. Pinler düzgün.

Eveeeet sanırım benim elimi taşın altına sokmam gerekiyor. Bu konuyu güncelleyeceğim CPU değiştikten sonra zaten başka değişecek bir şey kalmadı.

Dostum merhaba! Benim sistemin kapanma sorununu da buldum PSU'danmış. Güç kaynağını değiştir derim.

Dosya Ekleri

• IMG_20221014_183546.jpg
    IMG_20221014_183546.jpg
    195,1 KB · Görüntüleme: 15

Yeni konular

Geri
Yukarı