Çözüldü B460M-A PRO Boot menüsünde USB bellek seçilmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jaavei

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Hatay
Sistemime anakart değişimi sonrası format atmaya çalışıyorum. USB belleğe Rufus ile Windows 7 ISO'sunu yazdırmıştım. Boot menüsünde USB belleği seçince menü bir anlık kaybolup geri geliyor ve başka hiçbir şey olmuyor. Ne yapmam lazım? Anakart MSI B460M-A PRO.

Dosya Ekleri

• IMG_20211027_204305.jpg
    IMG_20211027_204305.jpg
    48,8 KB · Görüntüleme: 50
Çözüm
Hocam başka bir sebebi olabilir mi? Değiştirmem gereken bir BIOS ayarı gibi. Veya USB'nin içindeki dosyalar bozuk olabilir mi? Windows 10 ISO'su indirmek istemiyorum çünkü internet çok yavaş, 5 saat gibi bir sürede inecek. Elimde başka USB bellek de yok. Yapılabilecek başka bir şey var mı?

Sanırım sorunun kaynağını anladım. Ben bu USB'yi eski bir PC için hazırlamıştım. Bu yüzden ISO'yu USB'ye yazdırırken Rufus'ta GPT yerine MBR seçmiştim. @Yener K. hocam sorun bu olabilir mi?
Elbette hocam. UEFI GPT olması gerekir. Öyle deneyin.
Sistemime anakart değişimi sonrası format atmaya çalışıyorum. USB belleğe Rufus ile Windows 7 ISO'sunu yazdırmıştım. Boot menüsünde USB belleği seçince menü bir anlık kaybolup geri geliyor ve başka hiçbir şey olmuyor. Ne yapmam lazım? Anakart MSI B460M-A Pro.

Secure Boot'u kapatmayı deneyin.

Farklı USB portları da deneyebilirsiniz. Bir de bu Chipset ile Windows 7 sıkıntı yapar.

Olmadı. @Yener K. Hocam tam olarak nasıl sıkıntı yapıyor? Sorunun kaynağı Windows 7 olması mı?
Hayır hocam. Windows 7 olması diyemeyiz. Bu Chipset için Windows 7 sürücüsü göremedim. USB 3.0 bile çalışmayabilir. Diğer donanımlar da öyle. Flash bellek kaynaklı da olabilir.
Hocam başka bir sebebi olabilir mi? Değiştirmem gereken bir BIOS ayarı gibi. Veya USB'nin içindeki dosyalar bozuk olabilir mi? Windows 10 ISO'su indirmek istemiyorum çünkü internet çok yavaş, 5 saat gibi bir sürede inecek. Elimde başka USB bellek de yok. Yapılabilecek başka bir şey var mı?
Anladım hocam. Dediğim gibi Flash bellek kaynaklı da olabilir. Farklı bir USB portta deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Hayır hocam. Windows 7 olması diyemeyiz. Bu Chipset için Windows 7 sürücüsü göremedim. USB 3.0 bile çalışmayabilir. Diğer donanımlar da öyle. Flash bellek kaynaklı da olabilir.

Sanırım sorunun kaynağını anladım. Ben bu USB'yi eski bir PC için hazırlamıştım. Bu yüzden ISO'yu USB'ye yazdırırken Rufus'ta GPT yerine MBR seçmiştim. @Yener K. hocam sorun bu olabilir mi?

Son düzenleme:

Elbette hocam. UEFI GPT olması gerekir. Öyle deneyin.

Çözüm
@Yener K. Hocam şu anda Windows 7 kurulum ekranında klavye ile farenin çalışmaması sorunu yaşıyorum. Dediğiniz chipset-Windows 7 uyuşmazlığı yüzünden olabilir mi?
Maalesef olabilir hocam. Bu Chipset Windows 10 için tasarlanmıştır. Daha aşağısı sorun olabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı