B460M Bazooka Fan RGB ve Hız Kontrolü

emrullah.ylmz

Hectopat
Herkese merhaba. Masaüstü konusunda yeni olduğum için, kafamdaki bazı soru işaretlerine yanıt bulamıyorum. Umarım derdimi doğru bir şekilde anlatabilirim.

Elimde Corsair Spec Delta RGB model bir adet kasa ve MSI B460M Bazooka model anakartlı bir sistemli mevcut. Sistemi incehesap üzerinden topladım. Kendilerinden montaj yapmalarını istedim. Kendileri kasa fan kontrollerini kasanın içinde minik bir kumandaya bağlamışlar ve bunu kumandayı kullanmak için kasayı sökmem gerekiyor.
Bu fan kontrollerini anakarta bağlamam mümkün müdür? Amacım fanların hızını ve özellikle rengini, kasamı sökmeye ya da o kumandayı kullanmaya ihtiyaç duymadan değiştirebilmek.

Biraz araştırma yaptım fakat anlamadım, o yüzden buraya sormak istedim. Anakartı incelediğimde, SYSFAN1 ve SYSFAN2 pinlerinde herhangi bir takılı kablo yok, pump fan kısmında bir adet kablo var o da sanırım egzoz fanını yönetiyor fakat onu da nasıl yöneteceğimi bilmiyorum.

Sanırım anakartım kasa fanlarının rengini değiştirmeyi destekliyor, bununla da alakalı anakartı incelediğim zaman JRGB1 ve JRAINBOW pinlerinde de herhangi bir takılı kablo göremedim.

Acaba ben mi yanlış biliyorum yoksa incehesap üşengeçlikten direkt olarak kumandaya mı bağlamış? Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Merhaba, RGB ile başlayalım.
RGB için kumandadan anakarta giden bir kablo bağlı olacak. Takılı değilse siz de yapabilirsiniz.

JRGB pinlere takılması gerekiyor, kontrolcüyü buldunuz mu?

Fan için de kasayla beraber çoklayıcı geliyor olmalı, yani hepsini çoklayıcı ile bir porta takmış olabilirler.
Fan kablosuna detaylı bakar mısınız?

Çoklayıcı olsa bile Sys_Fan portlarinda olmalı, pompa fanı yuvasında yüksek devirde çalışıyordur büyük ihtimalle.

Selamlar,

Evet dediğiniz gibi çoklayıcı ile tek kabloya düşürüp pump fan kısmına tek olarak takmışlar oradan söküp sys fan kısmına mı takmalıyım?

RGB için kumandanın RGB yazan yerinde bir ok işareti mevcut orada da kablo var sanırım onu da kumandada bırakmışlar. Onu da anakarta mı takmalıyım?

Pump fan kısmına tek bir giriş sağlanmış, bende bir egzoz 3 ön olmak üzere toplamda 4 fan var. Anakattta ise sys1 sys2 ve pump fan şeklinde maks 3 giriş var. Pump fandan tekli kabloyu söküp sys1e takmam doğru bir hamle olacak mıdır?

Rgb için görüntüyü paylaşıyorum. Yanındaki siyah kablo yığınının fanları tek kabloya çeviren dönüştürücü olduğunu tahmin ediyorum. Doğru mudur?

Dosya Ekleri

• 20210112_153429.jpg
    20210112_153429.jpg
    113,7 KB · Görüntüleme: 23

Yeni konular

Geri
Yukarı