B460M Bazooka Fan RGB ve Hız Kontrolü

emrullah.ylmz

Hectopat
Herkese merhaba. Masaüstü konusunda yeni olduğum için, kafamdaki bazı soru işaretlerine yanıt bulamıyorum. Umarım derdimi doğru bir şekilde anlatabilirim.

Elimde Corsair Spec Delta RGB model bir adet kasa ve MSI B460M Bazooka model anakartlı bir sistemli mevcut. Sistemi incehesap üzerinden topladım. Kendilerinden montaj yapmalarını istedim. Kendileri kasa fan kontrollerini kasanın içinde minik bir kumandaya bağlamışlar ve bunu kumandayı kullanmak için kasayı sökmem gerekiyor.
Bu fan kontrollerini anakarta bağlamam mümkün müdür? Amacım fanların hızını ve özellikle rengini, kasamı sökmeye ya da o kumandayı kullanmaya ihtiyaç duymadan değiştirebilmek.

Biraz araştırma yaptım fakat anlamadım, o yüzden buraya sormak istedim. Anakartı incelediğimde, SYSFAN1 ve SYSFAN2 pinlerinde herhangi bir takılı kablo yok, pump fan kısmında bir adet kablo var o da sanırım egzoz fanını yönetiyor fakat onu da nasıl yöneteceğimi bilmiyorum.

Sanırım anakartım kasa fanlarının rengini değiştirmeyi destekliyor, bununla da alakalı anakartı incelediğim zaman JRGB1 ve JRAINBOW pinlerinde de herhangi bir takılı kablo göremedim.

Acaba ben mi yanlış biliyorum yoksa incehesap üşengeçlikten direkt olarak kumandaya mı bağlamış? Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Kurcaladığımda pek bir şey bulamadım açıkçası, dediğim gibi Mystic Light üzerinden belirlediğim profil yalnızca Windows açıldıktan sonra çalışmaya başlıyor. Onun dışında fan hız ve renk yönetimimde bir problem yok.

:) Kör olmuş olamam değil mi durup dururken? Daha öncesinde bu işlemi yapmadan önce yani, bilgisayarı açarken ekran kartı ışıklarım yanmaya başlıyordu. Bu işlemden sonra ise Windows kilit ekranı sonrasında yanmaya başlıyor.
Ben neden bu kadar gergin mesaj yazmışım ya :) Çok pardon. Gerilmedim de olay çok sinir bozucu. Ekran kartına dokunmadığım halde deli gibi tribe girmeye başladı.

Denedim, şimdi ise bilgisayar açılırken ekran kartındaki default modda ışıklar yanıyor. Windows açıldıktan sonra benim seçtiğim moda geçiyor. @crazyreign sizden şu testi rica etsem yapabilir misiniz? Ben mi yanlış hatırlıyorum acaba önceden de böyle miydi yoksa. Mystic Light üzerinden seçtiğiniz mod PC açılır açılmaz aktif oluyor mu yoksa Windows açıldıktan sonra mı başlıyor?

Kasada böyle bir sorun yok ama, kasa ışıkları açıldığı andan itibaren hangi moda aldıysam o modda yanıyor. Keza yanlış hatırlamıyorsam bu işlemden önce ekran kartımda da durum aynıydı. Anlamadım gitti.

Geri
Yukarı