B550 anakart almak mantıklı mı?

egenalbandit

Kilopat
X570'lerle yakın fiyattalar. X570 yongalı bir anakart almak daha mantıklı değil mi o fiyata? X570'lere göre ne gibi avantajları veya dezavantajları var?

Açıkçası giriş seviye X570 yerine orta seviye B550 daha mantıklı geliyor bana. Sebebi kısaca bu. Zaten son işlemci Ryzen 4000 olacak ve AM4 bitecek, AM5 başlayacak. Güzel bir B550 yeterli olacaktır. Orta/üst seviye X570'i indirim olmadan bütçe zorlayarak almak iyi bir yatırım olmayabilir B550 anakartlar varken.

@EgeN7 Benim 3,5 yaşındaki B350 sorun yaşamadan 3. nesil Ryzen'lar ile çalışabiliyor şu anda bu da bana mevcut sistem için güzel bir açık kapı bırakıyor yükseltme için (daha güçlü bir ekran kartına geçersem ileride). 3. nesil Ryzen ve üst ekran kartı ile gitsem hiç yoksa toplamda 6-7 seneyi iyi seviyede kurtarmış olacak. Sence B550 ne kadar devam eder? Şimdi ufukta bir DDR5, soket değişimi vb. var. 500 serisi DDR4 için bu kadar uzun soluklu gidebilir mi acaba.

@egenalbandit kusura bakma konuna alakasız şekilde girdim.

Açıkçası giriş seviye X570 yerine orta seviye B550 daha mantıklı geliyor bana. Sebebi kısaca bu. Zaten son işlemci Ryzen 4000 olacak ve AM4 bitecek, AM5 başlayacak. Güzel bir B550 yeterli olacaktır. Orta/üst seviye X570'i indirim olmadan bütçe zorlayarak almak iyi bir yatırım olmayabilir B550 anakartlar varken.

Doğru bir nokta olmakla beraber ekleme yapayım, orta-üst seviyedeki B550 anakartlar ile giriş seviyesi X470 anakartların fiyatları aynı. Ancak orta seviye anakartların VRM dizaynı ve performansı giriş seviyesi X470 anakartlardan çok daha iyi.

Burada tercih size kalmış. Ben işlemcimi tak çalıştır kullanırım ancak PCI hat sayısı benim için önemli, birden fazla M2 SSD kullanıyorum vb seçimler varsa X470.

Ama standart bir işlemci grafik kartı sabit disk(SSD) ile B550 bana daha mantıklı geliyor çünkü çok daha kaliteli VRM ve soğutucular ile geliyor ve OC yapmaya çok müsait anakartlar.
@EgeN7 Benim 3,5 yaşındaki B350 sorun yaşamadan 3. nesil Ryzen'lar ile çalışabiliyor şu anda bu da bana mevcut sistem için güzel bir açık kapı bırakıyor yükseltme için (daha güçlü bir ekran kartına geçersem ileride). 3. nesil Ryzen ve üst ekran kartı ile gitsem hiç yoksa toplamda 6-7 seneyi iyi seviyede kurtarmış olacak. Sence B550 ne kadar devam eder? Şimdi ufukta bir DDR5, soket değişimi vb. var. 500 serisi DDR4 için bu kadar uzun soluklu gidebilir mi acaba.

4.nesil Ryzen almak gibi bir düşüncen yoksa hiç bulaşma derim B550'ye, parayı dolara çevir at kenara 5. nesil gelince yükseltirsin hem de yükselttiğine değer. Kaydadeğer bir performans artışı hissedersin.

5.nesil ile sadece DDR5 değil, USB4.0 da gelecek ki harci ekran kartlarını çok daha performanslı şekilde USB portuna bağlayıp çalıştırmak mümkün olacak mesela.

Son düzenleme:
6-7 seneyi iyi seviyede kurtarmış olacak. Sence B550 ne kadar devam eder? Şimdi ufukta bir DDR5, soket değişimi vb. var. 500 serisi DDR4 için bu kadar uzun soluklu gidebilir mi acaba.

B550 tam AM4 soketin sonunda çıktı. Genel olarak anlamsız bir anakart gibi düşünüldü başlarda. DDR5 ve AM5 soket yakın gibi, gelecek yıl. Ama belli olmayabiliyor. Genel olarak düşündüğümüzde sürekli yeni bir şey çıkıyor ama burada durum farklı, DDR4'ten 5'e, AM4'ten AM5'e geçiş olacak. Bu konu biraz şüpheli gibi hocam. Ryzen 3000, Ryzen 4000 ve DDR4 için B550 biçilmiş kaftan ama gelecek için yolu ne kadar açık hiç bilemiyorum. Reddit, linustechtips gibi yerlere de bakmak lazım.
4.nesil Ryzen almak gibi bir düşüncen yoksa hiç bulaşma derim B550'ye, parayı dolara çevir at kenara 5. nesil gelince yükseltirsin hem de yükselttiğine değer. Kaydadeğer bir performans artışı hissedersin.

5.nesil ile sadece DDR5 değil, USB4.0 da gelecek ki harci ekran kartlarını çok daha performanslı şekilde USB portuna bağlayıp çalıştırmak mümkün olacak mesela.

Mantıklı bir bakış açısı bence de böyle yapılabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı