B550 anakarta geçmeye değer mi?

Gereksiz masraf, PCI-e 4'ün ne faydası var doğru dürüst? Bilgisizce yorumlara kanmasın konu sahibi bence. Program açmayı anakarta bağlamış bir de.

Hocam gidip YT'dan PCI-e 4 vs PCI-e 3 anakart performanslarını izleyebilirsiniz. Bir de hâlâ savunuyorsunuz bunları bize.

İşlemci yükseltmediğiniz taktirde pek gerek duymayacağınız bir şey olur.
Size sağlayacağı bazı artılar şunlardır...
-Pcie 4.0 alırsanız M.2 NVMe (pcie 4.0 NVMe için) hızlarında ciddi artış + Gpu'da bariz olmasa da %3-9 gibi bir performans artışı gözlemlersiniz.
-VRM soğutması olan modelleri satın aldığınızda parça ömrü ve kalitesi artmış olacaktır. İşlemcinizi rahat ve zorlanmadan besleme sağlarlar.
-4 Slotlu olursa size 128gb'a kadar kapasite sunarlar.
-ATX Formatında olurlarsa daha geniş PCB = Serinlik demektir.
-B550 Chipsetin size işlemci optimizasiyonunun çükük bir kısmını sağlar.
-Takacağınız yeni işlemcinin toplam güç tüketimi yüksek olduğunda anakartınızın beslemeleri sayesinde işlemcinin güç kısma gibi olayları olmayacaktır.

Özet : Performans artışı sadece depolamada söz konusu. Soğutmada az bir artış ve geleceğe dönük işlemci desteği olmuş olur. İşlemciniz en azından 2.5x katı olmadıkça değiştirmeye gerek yok.

Alacağım anakart bana ne gibi özellikler ve performans sunabilir
Anakart Pci-e 4.0 olacağından ekran kartı bazı oyunlarda 1-2 fps daha çok verir.

Daha çok M2 ssd takabilirsin, taktığın M2'ler destekliyorsa 7000mb hızlara ulaşabilirsin.
Başka hiçbir avantajı olmaz.

Kısaca AM4'ten AM4 anakarta geçilmez, para israfı.

Gereksiz masraf, PCIe 4'ün ne faydası var doğru dürüst? Bilgisizce yorumlara kanmasın konu sahibi bence. Program açmayı anakarta bağlamış bir de. Ben B350'deyim hala niye ölü sokete para bağlayayım ayrıca RAM hızlarımda da bir kısıtlanma yok.
Azmini takdir ediyorum üstad.

Son düzenleme:
Anakart Pci-e 4.0 olacağından ekran kartı bazı oyunlarda 1-2 fps daha çok verir.

Daha çok M2 SSD takabilirsin, taktığın M2'ler daha hızlı çalışır.
Başka hiçbir avantajı olmaz.

Kısaca AM4'ten AM4 anakarta geçilmez, para israfı.
SSD Hızlı çalışır derken günlük kullanıma bir etkisi de olmaz 2 saniye için 4-5 bin lira verecekseniz sizin kararınız.

Azmini takdir ediyorum üstad.
B350 anakartta 3600 MHz RAM çalıştırıyorum aslında bu olay işlemcide bitiyor ama üstteki arkadaş öyle anlatmış ki ona göre benim sürünmem lazım. Aynı ve ölü bir soket anakarttan bahsediyoruz gıdım fark için anakart değiştirilmez.

SSD Hızlı çalışır derken
Teorik olarak 7000 küsür mb hız alabilir anlamında hızlı çalışır dedim, hemen düzeltelim onu.
Yoksa sata SSD ile M2 arasında bile günlük kullanımda fark hissedilmiyor.

arkadaş öyle anlatmış ki ona göre benim sürünmem lazım.
Ban yemek istemiyorum o yüzden bu arkadaşları görmezden geliyorum :)

AM4'e yeni işlemciler gelecek ama bu demek değil ki soket hala canlı, daha üst segment bir anakarta para vermek mantıklı. Bence değil. Ben olsam yapmam.

Yeni konular

Geri
Yukarı