B550 Aorus Pro AC XMP açınca mavi ekran

Almrtylc

Decapat
B550 Aorus Pro AC XMP'de Corsair RAM'lerle sorun çıkarıyor, bu sorun ilk kurulumumda yoktu direk olarak XMP kabul etti kurulumu yeni gerçekleştirdim daha sonra baktım ki BIOS sürümü çok eski, temiz bir BIOS güncellemesi sonrasında XMP modunu açtım BIOS güncellemeden önceki gibi normal çalışıyordu ve bir kapatıp açtıktan sonra XMP bozuldu ve ne zaman açsam sürekli mavi ekran veriyor.

BIOS güncel sürümde bir kere denedim olmuştu ama şu an olmuyor RAM konumları 2 - 4 konumunda, XMP profil açtığım gibi mavi ekran yiyorum. Windows temiz kuruldu. Chipset güncel, BIOS güncel, Windows güncel. Yabancı forumlarda (redd*t) vb. bu sorunu yaşayan birçok kişi gördüm ve çözümü sadece RAM'leri Trident Z ile değişen bir kişide buldum. Durduk yere RAM'leri değişmek mi derseniz bilemedim çünkü RAM'lerim XMP'de başta çalışmıştı.
Sistem:
R5 2600.
B550 Aorus Pro AC (yeni alındı)
RTX 3070 Ti (yeni alındı)
XPG Core Reactor 850W PSU (yeni alındı)
Corsair 3200 CL16 2x8GB.
Samsung 250 GB SSD (sadece Windows kurulu)
1 TB WD Blue HDD.

Yardımlarınızı bekliyorum, başta yener hocam ( sizi de yorduk epey :) )
Ekran Alıntısı1.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG
Ekran Alıntısı3.PNG

Son düzenleme:
İlk olarak BIOS'u resetleyip deneyin. Fişten çekin ve BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin. XMP ile sıkıntı olursa kapatın ve elle değer girip deneyiniz. Voltaj değeri olarak da 1,35V verin. Muhtemelen düzelecektir.

İlk olarak BIOS'u resetleyip deneyin. Fişten çekin ve BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin. XMP ile sıkıntı olursa kapatın ve elle değer girip deneyiniz. Voltaj değeri olarak da 1,35V verin. Muhtemelen düzelecektir.
Yazınızı okumadan önce XMP modunu açıp referans alıp tüm bilgileri teyit ede ede elle girdim. Yaklaşık 30 dkdır sorun yok gibi duruyor sizi daha fazla yormayacağım inşallah sayın @Yener K. :)
Yardımlarınız ve bilgileriniz için teşekkür ederim , bu arada önerdiğiniz güç kaynağı cidden canavar gibi çıktı çok iyi :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıkıntı yok hocam. Yardımcı olmak için buradayız. Sıkıntı olursa yazabilirsiniz veya başka bir sorun için de konu açabilirsiniz.

Geri
Yukarı