B550 GAMING Carbon anakartta RAM'ler düşük frekansta çalışıyor

MsqeaN

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni topladiğim sistem:
Ryzen 9 5900X.
MSI MPG B550 GAMING Carbon Wi-Fi.
RX 6900 XT.
2*8 4000MHz G.Skill RAM (sorun olan kisim bu).
2TB M.2 SSD.
1000W PSU.

RAM'leri 1-3 ve 2-4 slotlarina taktiğim zaman ekran kartina güç gelmiyor ve sistem ekrana görüntü vermiyor. 1 ve 2 slotlara taktiğim zaman görüntü aliyorum ama bilgisayar beni uyariyor, doğru slotlara tak diyerek. 2-4 ve 1-3 optimize slotlari gösteriyor açilirken, tamam deyip geçebiliyorum bunu ama 1 ve 2 slotlarda 4000MHz alamiyorum. 2133 MHz'te çalişiyor ve bu da büyük bir performans kaybi oluyor benim için. CPU-Z'deki değerli sizlerle paylaşiyorum. Şu RAM olayini çözemedim. Gerekirse bu RAM'leri satip daha düşük MHz RAM alacağim.

Dosya Ekleri

• Cpuz.PNG
    Cpuz.PNG
    79 KB · Görüntüleme: 42
  • cpuz2.PNG
    cpuz2.PNG
    103,7 KB · Görüntüleme: 45
Anakart kitapçığına bakabilirsin. Ayrıca anakartın üstünde de yazar dikkatli bakarsan 2-4 olması lazım. DIMMA2-DIMMB2 olarak kartın üstünde yazar. Daha sonra BIOS'a girip MSI için XMP olması lazım. Hazır profiller olur RAM frekansı yükseltmek için. Genelde tam değerin altı bir değeri seçmen gerekiyor çalışması için. Tam 4000 yerine bir alt değeri seçersen çalışacaktır.

Anakart kitapçığına bakabilirsin. Ayrıca anakartın üstünde de yazar dikkatli bakarsan 2-4 olması lazım. Dımma2-dımmb2 olarak kartın üstünde yazar. Daha sonra BIOS'a girip MSI için XMP olması lazım. Hazır profiller olur RAM frekansı yükseltmek için. Genelde tam değerin altı bir değeri seçmen gerekiyor çalışması için. Tam 4000 yerine bir alt değeri seçersen çalışacaktır.

BIOS açilsa yapacağim ama 2-4 veya 1-3 taktiğim zaman sistem açilmiyor.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı