B550 GAMING Edge Wi-Fi sistemde görüntü gelmiyor

wtrcn

Hectopat
Arkadaşlar paramla başıma çok büyük bir dert açtım. Sistemimi değiştirme vaktim geldiği için sattım ve yeni sistem toplamaya karar vermiştim.

Sistem:
MSI MPG B550 GAMING Edge Wi-Fi
Ryzen 5 3600
16 GB RAM G.Skill 3600MHz
RX 580 4 GB
700W PSU

Sıkıntım şudur: Bu sistemi ilk toplattırdığımda hiç görüntü vermiyordu, daha sonra toplattırdığım abi "Anakartta sorun var, işlemci kolay kolay bozulmaz zaten, sen bunu servise götür." demişti. 2.5 haftanın sonunda anakart bana geri geldi ve raporunda BIOS yazıldığı belirtilmişti, aynı abiye geri götürdüm ve sistemi yine toplayınca da bu sefer görüntü geliyor ama geç geliyordu. Yani monitörün ışığı değişiyor ama ekran hala siyah kalıp 2-3 dakika sonra Windows geliyordu. Daha sonra abi şunun BIOS'u bir tam güncelleyelim diye anakart kutusunun içindeki DVD'yi çalıştırdı ve bilgisayar reset atınca tekrar görüntü gitti.

Bilgisayardan hiç anlamam ama ahmak da değilim, muhtemelen güncel BIOS'un üstüne eski BIOS'un kurulmasıyla 2.5 haftalık beklentinin tam da başına gelmiş durumdayım sonrasında sinirle bilgisayarı abinin elinden aldım ve eve geldim. Durum BIOS olduğunu da öğrendiğim için MSI BIOS Flashback+ Rehberi - Technopat bakarak güncel BIOS atmaya çalıştım. Bakıyorum flash bellek çalışıyor, Flashback ışığı yanıp sönüyor ama bir türlü bitmiyor. Bir yandan CPU Debug LED hiç sönmüyor.

Dipnot: Sistemde her şey takılı.

Son düzenleyen: Moderatör:
CMOS sıfırlamayı denediniz mi ?

O kart BIOS Flashback destekliyor gerek yok.
BIOS pilini çıkartıp -bekleyip- geri takarak da denedim lakin Flashback yapmaya çalışırken, ışık sürekli yanıp sönüyor hiçbir zaman bitmiyor, izlediğim videolarda çok daha kısa sürüyordu.

Flash belleği GPT olarak formatlayınca oluşan bir problem diye hatırlıyorum, MBR olarak formatlayıp dosyayı kopyaladıktan sonra yeniden deneyin.

Ek: Eğer İngilizce sorun değilse şu başlığa bir bak.

Açınca CMD'ye bu komutu yaz: bootrec /fixmbr

Bunu yaparken sistemi güçten çektiniz değil mi ?
RAM'ler doğru slotlara takıldığını kontrol ediniz.
Hayır güçten çekmemiştim. Biraz daha bekleyip tekrar deneyeceğim. RAM'ler doğru slotta a1 ve b1'de
Flash belleği GPT olarak formatlayınca oluşan bir problem diye hatırlıyorum, MBR olarak formatlayıp dosyayı kopyaladıktan sonra yeniden deneyin.

EK : Eğer İngilizce sorun değilse şu başlığa bir bak.
MBR olarak yapmıştım, tekrar bakarım teşekkürler.
CMOS sıfırlamayı denediniz mi ?

O kart BIOS Flashback destekliyor gerek yok.
Sanırım biraz ilerleme kat etmeyi başardım. Normalde ekran kartının fanı dönmüyordu bu işlemi yaparken. Şimdi fıldır fıldır dönmeye başladı bi 10-15 dakika kadar bekleyip tekrar bilgilendiririm hocam

Son düzenleme:

Geri
Yukarı