B550 ile X570 arasında fark nedir?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Ryzen 5600X veya 5800X için veya ileride gelecek yeni modeller için hangi chipsetli anakart seçilmeli? Aralarındaki fark nedir? Kendi aralarında özelliklerine göre eleme yapabileceğim, güzel dizayn edilmiş bir site var mı?

X570'lerde bütün M.2 slotları PCI 4.0 destekli. Bunun dışında devasa bir farkı yok. Ses kodekleri vs. daha iyi oluyor ekstradan.
Aslında temel kullanıcı için B550 ve X570 farkı yok diyebiliriz.

Bütçeniz nedir?

Ryzen 5600X veya 5800X için veya ileride gelecek yeni modeller için hangi chipsetli anakart seçilmeli? Aralarındaki fark nedir? Kendi aralarında özelliklerine göre eleme yapabileceğim, güzel dizayn edilmiş bir site var mı?
Fazla fark olmaz. Zaten sonraki nesilde AM4 soket olmayacak. Chipset farkı var. Anakart seçerken daha çok VRM yapısı da önemli. Bazı diğer özellikler de var. Ses yongası, M.2 slotu yapısı falan gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Video ingilizce.

Hocam bana B550 daha mantıklı geliyor orta seviye X570 2000TL'den başlıyor onun yerin B550 Wi-Fi'li bir anakart almanız daha mantıklı olur bence.

Bütçe olarak 2 bin TL ve altı hocam, öyle O.C ile vs işim yokta geleceğe yönelik olması açısından bakıyorum birazda. Gerçi şuan için bu seri anakartlar alınır mı yoksa yeni seriler yakın bir zamanda gelecek mi bilemiyorum.

-Temel olarak, ses yongalarının kaliteliliğine ihtiyacım yok, harici ses kartı kullanıyorum.
-Wifi'yede gerek yok, ethernet kablosu kullanıyorum.
-Tek bir ekran kartı kullanırım.
-Tek fantazi işte nvme olayında raid 0 yapabilirim. Yani 2 tane 512 GB'lık nvme alıp RAİD 0 kullanırım ileride. Böyle bir fantazim var. Ama sırf bunun içinde gereksiz bir harcama olacaksa gerek yok tabi X570 anakarta. Dediğim gibi sadece ileriye dönük olarak kısır kalmasın diye X 570'lerede bakıyorum.

En son ki işlemci sanırım 5950X, bu sanırım bizim için Nirvana olur. İleride işlemci upgrade etsem ( bu anakartlardan birini alırsam şimdi, işlemci olarak 5600x veya 5800x düşünüyorum) ve 5950x alsam genel olarak 5-6 yıl tekrar sistem upgrade gereksinimim olmaz sanırım?

Bu kriterler eşiğinde B550 serisi mi yoksa X 570 serisi mi bir anakart bakmalıyım? Ve bu seriler içinde hangi modeli önerirsiniz 2 bin altında?
@BerkayZ87
@Yener K.
@Enesuyan42
@polokral3846

Bu ikisini öneririm. Tercihen MSI olanı tercih ederdim VRAM kalitesi olarak 1 tık daha ileride olması lazım ama ikisi de üzmez.

Bu ikisini öneririm. Tercihen MSI olanı tercih ederdim VRAM kalitesi olarak 1 tık daha ileride olması lazım ama ikisi de üzmez.
Bu kart daha iyi değil mi bunlardan?
TUF GAMING X570-PLUS|Anakart|ASUS Türkiye

Yeni konular

Geri
Yukarı