B550 Tomahawk vs X570 Tomahawk

5600X alırsam 240'lık bir sıvı soğutma almayı düşünüyorum hocam. 240'lık yeter mi ufak bir OC ile oyun için yoksa ID-Cooling 360mm alınır mı? 360 ve 240mm tavsiyeniz varsa yazar mısınız?

Hocam ben hiç fiyatına bakmamıştım anakartın o yüzden yanlış düşündüm. Öyleyse sizin dediğiniz çok daha mantıklı oluyor bu arada 5800x e şu sıvı soğutma nasıl olur ? Başka öneriniz varmı :ID-Cooling ZoomFlow 360X ARGB İşlemci Sıvı Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

İyi bir soğutucu.

5600X alırsam 240'lık bir sıvı soğutma almayı düşünüyorum hocam. 240'lık yeter mi ufak bir OC ile oyun için yoksa ID-Cooling 360mm alınır mı? 360 ve 240mm tavsiyeniz varsa yazar mısınız?

Hocam ben hiç fiyatına bakmamıştım anakartın o yüzden yanlış düşündüm. Öyleyse sizin dediğiniz çok daha mantıklı oluyor bu arada 5800X e şu sıvı soğutma nasıl olur? Başka öneriniz var mı:ID-Cooling ZoomFlow 360X ARGB İşlemci Sıvı Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Çok da tatlı olur kendisi. Ama 150 daha verip Galahad 360 almanızı öneririm. Performans olarak Arctic Liquid Freezer II 360 ile bazen aynı bazen daha iyi soğutma sunuyor ve görünüm olarak üzmüyor.

Çok da tatlı olur kendisi. Ama 150 daha verip galahad 360 almanızı öneririm. Performans olarak Arctic Liquid Freezer II 360 ile bazen aynı bazen daha iyi soğutma sunuyor ve görünüm olarak üzmüyor.

Çok teşekkürler hocam o zamana stoklar düzelirse birde Palit gamerock 3070 Ti ve 16 GB 4000MHz RAM çekersem sistem uçak olur :)

Hocam alırsam 5600X almayı daha mantıklı görüyorum çünkü render veya başka ağır işlerde kullanmayacağım. Oyun performansları da yakın zaten. Gerek var mı sizce 2K farka?
Hocam öyle diyorsan 5600X alalım ancak artan parayla da genel sisteme güçlendirme yapalım. Sana bir zahmet tüm sistemini yazar mısın? Ben de ona göre aynı bütçede genel güçlendirme önerisi yapayım.
Bu arada toplam bütçe kaç olur o zaman, bir de elindeki parçaları da satıp o bütçeye ekler misin ya da ekledin mi?

Hocam öyle diyorsan 5600X alalım ancak artan parayla da genel sisteme güçlendirme yapalım. Sana bir zahmet tüm sistemini yazar mısın? Ben de ona göre aynı bütçede genel güçlendirme önerisi yapayım.
Bu arada toplam bütçe kaç olur o zaman, bir de elindeki parçaları da satıp o bütçeye ekler misin ya da ekledin mi?

Hocam toplam bütçe 30k + elimdeki sistemi satarım ve 2-3K kendim koyarım yani Max 37-38k bütçem olacak. Sistemi şöyle düşünüyorum sizin verdiğiniz tavsiyeler doğrultusunda işlemci anakart ve sıvı soğutmayı değiştirdim. Sistem:
@The Man From E.A.R.T.H. bu arada bütçem maksimum 37-38k olacak tahmini hocam ama o zamana stoklar düşer daha ucuza toplanabilirse bilemem.

Son düzenleme:
Hocam toplam bütçe 30k + elimdeki sistemi satarım ve 2-3K kendim koyarım yani Max 37-38k bütçem olacak. Sistemi şöyle düşünüyorum sizin verdiğiniz tavsiyeler doğrultusunda işlemci anakart ve sıvı soğutmayı değiştirdim. Sistem:
@The Man From E.A.R.T.H. bu arada bütçem maksimum 37-38k olacak tahmini hocam ama o zamana stoklar düşer daha ucuza toplanabilirse bilemem.
Burada genel olarak bir sıkıntı görmedim kasa ve PSU hariç.
Belki anakart bir tık daha yükselebilir.
Kasa ve PSU önermem. Birazcık bütçeyi zorlayacaksın ve o sistemin hak ettiği parçaları alacaksın.
Kasa olarak bence öyle bir bütçede P500A DRGB cuk oturur, PSU olarak da en azından CM MWE Bronze V2 750W gibi bir PSU lazım, o konuda @RPM daha iyi bir öneri yapacaktır, iç yapılara daha hakim.
Yani genel olarak seçimler gayet iyi, ancak kasa ve PSU ikilisine 2000 lira değil de 2500 lira falan ayırmak daha iyi olacaktır, hem kalite hem performans hem de özellik yönünden.

Burada genel olarak bir sıkıntı görmedim kasa ve PSU hariç.
Belki anakart bir tık daha yükselebilir.
Kasa ve PSU önermem. Birazcık bütçeyi zorlayacaksın ve o sistemin hak ettiği parçaları alacaksın.
Kasa olarak bence öyle bir bütçede P500A drgb cuk oturur, PSU olarak da en azından CM MWE Bronze V2 750W gibi bir PSU lazım, o konuda @RPM daha iyi bir öneri yapacaktır, iç yapılara daha hakim.
Yani genel olarak seçimler gayet iyi, ancak kasa ve PSU ikilisine 2000 lira değil de 2500 lira falan ayırmak daha iyi olacaktır, hem kalite hem performans hem de özellik yönünden.

Anladım hocam, o zaman kasa PSU değişecek ve belki de anakart peki anakart ne önerirsiniz?

@def2easy06

RAM illa TridentZ olacaksa 3600 CL18 alabilirsin. Zaten Ryzen 5000 serisinde 1:1 modda 4000 MHz çok düşük bir ihtimal ve 400 TL ekstra gereksiz.
PSU olarak TX-850M düşünülebilir.
Kasa olarak da P500A Eclipse.

RAM'ler ve SSD gereksiz lüks olmuş, kasa ve PSU'dan kısılmış.

@def2easy06

RAM illa Trident Z olacaksa 3600 CL18 alabilirsin. Zaten 5000 serisinde 1:1 modda 4000 MHz çok düşük bir ihtimal ve 400 TL ekstra gereksiz.
PSU olarak TX-850M düşünülebilir.
Kasa olarak da P500A Eclipse.

Anladım hocam bilmiyordum onu çok teşekkür ederim.
RAM'ler ve SSD gereksiz lüks olmuş, kasa ve PSU'dan kısılmış.

Şimdi fark ettim hocam onu.

Geri
Yukarı