B550M DS3H anakart çift kanal RAM'i görmüyor

Mr. Ahmedov

Hectopat
Yer
Shinjuku/Kabukichō
Merhaba, sistemimi geliştirme kararı aldım ekran kartını RX 6600'den RX 7700XT'ye çıkardım. İşlemciyi ise Ryzen 3 3300X'ten Ryzen 7 5700X'e çıkardım. Lakin RAM'leri çift kanal değil de, aynı kanalda kullanınca ancak görüntü alabiliyorum yani A1'de 8 GB RAM, A2'de 8 GB RAM olacak şekilde çalışıyor ve bu durum beni çok uyuz ediyor :D. RAM'leri hiçbir şekilde A1-B1 slotlarında kullanacak şekilde çalıştıramıyorum bilgisayarı. Ryzen 7 5700X tek kanal RAM'de çok fazla performans sorunu yapar mı? Ayrıyeten neden böyle bir durum var. BIOS güncellemeleri, driver, Windows vb. her şey güncel durumda.

Anakartım: B550M DS3H rev 1.4

Tam anlayamadım hocam dediğinizden, Her türlü bütün slotlarda teker teker denedim sadece tek kanal olduğunda görüntü alabiliyorum. 4 Tane slot var, sırasıyla A1-B1 A2-B2.

Öncelik sırası çoğu anakartta A2-B2'dir diye sordum çünkü bir keresinde yanlışlıkla A1-B1 takmıştım anakartıma çökme sorunu yaşıyordum.

A2-B2 çalışmıyorsa bir BIOS sıfırla derim tek RAM'le açtıktan sonra.

Öncelik sırası çoğu anakartta A2-B2'dir diye sordum çünkü bir keresinde yanlışlıkla A1-B1 takmıştım anakartıma çökme sorunu yaşıyordum.

Yarın deneyeceğim hocam mutlaka.

Hocam açılmadı ve BIOS sıfırladım, tekrardan bütün slotları denedim yine olmadı. En son RAM'in bir tanesini ana MHz değerinin altına düşürdüm (2400MHz'den 1600MHz'ye) fakat yine olmadı. 1 ila 2 ay sonra 32 GB RAM kullanmaya başlayacağım o zaman belli olur RAM ile ilgiliyse çözülmüş olur değilse anakarttır. Lakin bahsetmeyi unuttuğum bir durum var maalesef işlemciyi takmadan önce termal macun sürdüm ve işlemcinin altına aktığını fark etmeden anakarta takmayı denedim. Fanı takarken birkaç işlemci PIN'i yamuldu. Neyse ki kırık olmadan pinleri düzelttim ve hala sorun olmadan kullanmaya devam ediyorum lakin RAM'lerin Dual channel çalışmama ihtimali işlemci ile yaşadığım bu aksilikle bir bağlantısı olabilir mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı