B550M Plus RAM frekansını yükselttikten sonra PC açılmıyor

Efe Eralp

Decapat
Daha fazla  
RAM'lerim 3200 MHz DDR4 destekliyor. BIOS'dan XMP ayarından 2666 MHz gözüküyor.
3200 yaptım ve daha sonra PC açılmadı, anakart üzerinde turuncu DRAM ışığı yandı. Biraz uğraştıktan sonra PC'yi açtım, eski ayara döndüm.
Sorun ne olabilir?
Anakart: TUF Gaming B550M Plus Wi-Fi
RAM: XPG D50 3200 MHz DDR4
İşlemci: Ryzen 5 5600X

DOCP açmanız lazım, onu açınca frekans otomatik 3200 olur zaten. O şekilde manuel olarak 3200 MHz yapamazsanız, yani yaparsanız ama voltajı ve gecikmeyi de manuel ayarlamanız gerekir.

DOCP açmanız lazım, onu açınca frekans otomatik 3200 olur zaten. O şekilde manuel olarak 3200 MHz yapamazsanız, yani yaparsanız ama voltajı ve gecikmeyi de manuel ayarlamanız gerekir.

Peki anakartın önerdiği slotlar yerine diğer yıldızsız olanı kullansam olur mu Dual Channel zaten.
Çünkü PC'yi toplarken o kulakçık kırıldı çıktı yerinden. (Bu konu hakkında ilk konuma göz atabilirsin.)
Voltajları nasıl ayarlamalıyım yanmaz değil mi bilgisayar, çok zorluklarla aldım.
Rehber video var mı ? ASUS için.
Teşekkürler.

Peki anakartın önerdiği slotlar yerine diğer yıldızsız olanı kullansam olur mu Dual Channel zaten.
Çünkü PC'yi toplarken o kulakçık kırıldı çıktı yerinden. (Bu konu hakkında ilk konuma göz atabilirsin.)
Voltajları nasıl ayarlamalıyım yanmaz değil mi bilgisayar, çok zorluklarla aldım.
Rehber video var mı ? ASUS için.
Teşekkürler.
Siz direk DOCP’yi açın anakart ram’leri otomatik 3200’e ayarlar. Yıldızlı slotlara takmazsanız 2 tane modül olsa bile dual channel çalışmaz, dual channel çalışması için yıldızlı yerler şart.

Siz direk DOCP'yi açın anakart RAM'leri otomatik 3200'e ayarlar. Yıldızlı slotlara takmazsanız 2 tane modül olsa bile Dual Channel çalışmaz, Dual Channel çalışması için yıldızlı yerler şart.

Anladım, ya bir ricam daha benim şu bilgisayara baksana sence bunun geri dönüşü olur mu RAM'leri taksam kırık slota yine de çalışır mı?
Bu konu.

Anladım, ya bir ricam daha benim şu bilgisayara baksana sence bunun geri dönüşü olur mu RAM'leri taksam kırık slota yine de çalışır mı?
Bu konu.
Konuyu okudum, zaten DOCP açıyormuşsunuz, DOCP ile XMP aynı şey. Ram yanlış slotlarda iken bazen XMP de çalışmayabiliyor o şansa bağlı, ki sende de çalışmamış zaten. Şuan hem XMP çalışmıyor hemde single channel. Bayağı performans kaybediyorsun onu bir şekilde halletmen lazım. O tırnak kırıkken bile çalışıyor olması lazım slotların, bir dene denemekten zarar gelmez.

Konuyu okudum, zaten DOCP açıyormuşsunuz, DOCP ile XMP aynı şey. Ram yanlış slotlarda iken bazen XMP de çalışmayabiliyor o şansa bağlı, ki sende de çalışmamış zaten. Şuan hem XMP çalışmıyor hemde single channel. Bayağı performans kaybediyorsun onu bir şekilde halletmen lazım. O tırnak kırıkken bile çalışıyor olması lazım slotların, bir dene denemekten zarar gelmez.
Bana da öyle geldi zaten RAM ile bağlantı pinler aracılığı ile olur o çıkan metal tırnak sanırım RAM i tutmak için teşekkürler deneyeceğim.
RAM'i çıkarmaya çok korktum ya zor çıkıyor falan zaten eskiden çıkarırken kırmıştık biliyorsun.
Ne bileyim olduğu gibi bıraktım geri ucuz bir şey de değil pahalı her şey malum piyasa meydanda
:(
Ne yapmalıyım bilmiyorum hala içimi yiyip bitiren bir kurt var 3200 MHz boşuna mı aldım offff.
Yine de sağ ol teşekkürler.

Son düzenleme:
Bana da öyle geldi zaten RAM ile bağlantı pinler aracılığı ile olur o çıkan metal tırnak sanırım RAM i tutmak için teşekkürler deneyeceğim.

RAM'i çıkarmaya çok korktum ya zor çıkıyor falan zaten eskiden çıkarırken kırmıştık biliyorsun.
Ne bileyim olduğu gibi bıraktım geri ucuz bir şey de değil pahalı her şey malum piyasa meydanda
:(
Ne yapmalıyım bilmiyorum hala içimi yiyip bitiren bir kurt var 3200 MHz boşuna mı aldım offff.
Yine de sağ ol teşekkürler.
Cidden ram çıkartmaya mı korktun, O kilidi açtığın zaman rami çektin mi eline gelir zaten güç falan uygulamana gerek yok ki. Bidaha kırman imkansız dikkatli olursan.

Cidden RAM çıkartmaya mı korktun, O kilidi açtığın zaman RAM'i çektin mi eline gelir zaten güç falan uygulamana gerek yok ki. Bidaha kırman imkansız dikkatli olursan.

Çektim ama gelmedi elime, mandalları da açtım.
Bunu almak için 8 ay sanayide çalıştım değerini çok iyi biliyorum ondan :D
haha :D

Geri
Yukarı