B550M sistemde kulaklıktan ses alınmıyor

Sekar

Hectopat
Yer
Kahramanmaraş
Selam arkadaşlar, yakın zamanda anakartımı ASUS B550M olarak güncelledim, dün kurulumu yapıp format attım bir sıkıntı yok ancak kulaklıktan ses alamıyorum.

Eskiden nasıl kullandığımı açıklayayım;
Arka anakart üstündeki jaklara hoparlor, mikrofon ve kulaklığı takıyordum. Hoparlör ve mikrofonu zaten kendi jaklarına taktığım için sorunsuz çalışıyordu, kulaklığı da mavi jaka takıyor ve Realtek Audio yöneticiden jak ayarını "kulaklık" olarak değiştiriyordum böylece bir sorun kalmıyordu. Ancak şimdi bunu yapamıyorum çünkü Realtek Audio sürücüsünü kurduğumda klasik Audio yöneticisi yerine ASUS'un Realtek yöneticisi açılıyor ve bu yönetici benim jakların kullanım tercihlerini değiştirmeme izin vermiyor. Hoparlörün takılı olduğu yere kulaklığı takınca kulaklıktan ses geliyor ama bu defa da hoparlörden ses alamıyorum. Kulaklığı taktığım mavi jak program üzerinde "hat girişi" olarak görünüyor. Görünüyor ama buna herhangi bir işlev atayamıyorum böyle olunca da ya hoparlörden ya kulaklıktan ses alıyorum ama benim ikisinden de ses almam lazım. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Kulaklığı kullanamıyor oluşum bir yana eski anakartta yapabildiğim bir şeyi bu anakartta yapamıyor olmak ayrı bir sinir bozucu. Yardımlarınızı bekliyorum lütfen bir çözüm bulun 😢

Not: Ön paneldeki hat girişlerim bozuk bu yüzden mecburen anakarttakileri kullanmak zorundayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartın driverleri yüklü durumda mı?
Dostum bende onu diyorum işte. Anakartın ses driverını kurunca jak ayarı yapmama izin vermiyor, Realtek'in klasik arayüzünü kullanmam lazım ama Realtek'in kendi sitesinden kurduğumda bile gene Asus modelli arayüz geliyor.
@Recep Baltaş Hocam bunu sizden başka çözebilen olur mu bilmiyorum.. Lütfen vaktiniz varsa yardım edin

Son düzenleme:

Geri
Yukarı