B560 Anakartlar DDR4 4800 MHz Desteğiyle Geliyor

10900K'yı kim alıyor o zaman?
Kimse almıyor 🤣 Geçen yıl Amazon'un en çok satan 10 işlemcisinin 10'u da Ryzen'di bir kaç ay boyunca. Intel niye kendini yırtıyor, OC desteği falan veriyor sanıyorsun?

i9 alanlar fantezisi olanlar oluyor büyük çoğunlukta. Atıyorum adam doktor, şirketi var vs. kısaca zengin. i9'un ismi var, 10 yıldır piyasada Intel Core serisi. İşlemcinin i'sinden anlamayan adamlar bile biliyor bu işlemcileri. Adam direkt Google'a, alışveriş sitelerine i9 diye aratıp geçiyor.

Ha bir de bilinçli alıcıları var. Bunlarda Intel'in kullandıkları programlarda daha başarılı olmasından ötürü alıyor. Optimizasyon yani. Ayrıca bazı yazılımlar da çekirdek başına lisanslama kullanıyor. Yani daha fazla işlemci çekirdeği kullanmak için daha fazla para vermen gerekiyor. İş böyle olunca adam Intel alıp OC'yi basıyor.

Ha bir de bilinçli alıcıları var. Bunlarda Intel'in kullandıkları programlarda daha başarılı olmasından ötürü alıyor. Optimizasyon yani. Ayrıca bazı yazılımlar da çekirdek başına lisanslama kullanıyor. Yani daha fazla işlemci çekirdeği kullanmak için daha fazla para vermen gerekiyor. İş böyle olunca adam Intel alıp OC'yi basıyor.

Kimse oyun için almıyor mu yani? Oyun da araların da ki fark çok büyük sonuçta.

Bir de optimizasyondan kastın nedir? 10900K'nın çekirdek sayısı az olmasına rağmen render da falan 3900X'den daha mı iyi oluyor yani?

Kimse oyun için almıyor mu yani? Oyun da araların da ki fark çok büyük sonuçta.
Elbet oyun için de alan vardır ama nadir. Zaten i9 alan, Ryzen 9 alan adam 1080p oyun oynamaz, aradaki fark büyük falan olmaz. Neden 4K'da işlemci fark etmez deniyor forumda? Çünkü 4K ekran kartını fazlasıyla zorluyor. İş hep ekran kartında bitiyor aslında. Sen RX 570'le i9 da kullansan Ryzen 9 da yine alacağın FPS 3 aşağı 5 yukarı aynı olur.
Bir de optimizasyondan kastın nedir?
Mesela Cyberpunk Intel işlemcilerde daha iyi çalışıyor haberleri 🙂

Bir de optimizasyondan kastın nedir? 10900K'nın çekirdek sayısı az olmasına rağmen render da falan 3900X'den daha mı iyi oluyor yani?

Bazı render uygulamalarında Intel sistemler çok daha stabil çalışıyor. Mesela Adobe Premier'de video oynatmakta sorun yaşaybiliyorsun AMD işlemci ile. 5000 serisi ile durum aynı mı bilmiyorum.

Recep baltaşın kurgu yapacaksan "Intel al" dediği gibi.

Mesela Cyberpunk Intel işlemcilerde daha iyi çalışıyor haberleri 🙂

Bu konunun son mesajına bak.

Bazı render uygulamalarında Intel sistemler çok daha stabil çalışıyor. Mesela Adobe Premier'de video oynatmakta sorun yaşaybiliyorsun AMD işlemci ile. 5000 serisi ile durum aynı mı bilmiyorum.

Recep baltaşın kurgu yapacaksan "ıntel al" dediği gibi.

O zaman render da Intel daha mı mantıklı oluyor?

Çok iyi olmuş ama burada AMD'yi kötüleyenleri anlamıyorum. Intel'in daha yeni getirdiği bu özelliği AMD yıllardır veriyor (frekans sınırlamasından bahsediyorum, miktarından değil). AMD rekabet edemeseydi Intel, B560'larda belki de RAM frekans sınırlamasına devam edecekti. AMD, yıllardır Ryzen serisiyle düşük bütçeli oyunculara çok büyük fırsatlar sundu. Bunu göz ardı etmemek lazım. Intel rekabet altında ezilmeseydi hala düşük çekirdekli işlemcileri, RAM frekans sınırlamalı anakartları bugün hak etmediği fiyatlarda satın almaya devam ediyor olacaktınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı