B650 Tomahawk Wi-Fi XMP ile açılmıyor

hariss

Centipat
Daha fazla  
MSI B650 Tomahawk Wi-Fi anakart kullanıyorum. RAM'lerim G.Skill Ripjaws 5600MHz fakat 4800MHz kullanıyorum. BIOS'tan hızını 5600MHz yaptığım zaman görüntü gelmiyor ve CPU DRAM ışıkları aynı anda yanıyor. BIOS pilini çıkartıp taktığım zaman sorun düzeliyor ama RAM hızını yükseltemiyorum.
Not: BIOS'um güncel.

Ramlarınızı çift kanal kullanmak için anakartın belirlediği slotlara taktığınızdan emin olun. 1-3 ya da 2-4 deneyin. Daha sonrasında tek kanal deneyin. RAM'ların tekinde de sorun olabilir.

hazır sistem şekline almıştım slotlar 2-4 şeklinde. Bi ara denediğimde ramleri 5600mhze çıkartıp kaydetmiştim, sıkıntı olmadan çalışıyordu ama biostan farklı bi sıkıntı dolayısıyla aceleyle yanlış çıktım. yine aynı sorun oldu. nasıl yapabilirim hiçbir fikrim yok

RAM'ları tek tek deneyin. Bakalım tek modül taktığınızda XMP açabilecek misiniz? Bu arada RAM'ları XMP açarak deniyorsunuz değil mi manuel olarak hızlarını 5600 yapmıyorsunuz.

xmp açarak deniyorum. ramleri çıkarmadan deneyebileceğim başka bir yöntem var mı, anakarta zarar veririm diye korkuyorum.

XMP açarak deniyorum. RAM'leri çıkarmadan deneyebileceğim başka bir yöntem var mı, anakarta zarar veririm diye korkuyorum.

Dikkatli bir şekilde çıkartırsanız hiçbir zarar vermezsiniz. RAM'ları tek tek kontrol edip sorun hangi RAM da tespit etmelisiniz.

ramlerde sıkıntı varsa 4800mhz de kulanamamam lazım değil mi

Bios flashback yöntemi ile, v11 biosu yüklemeniz öneririm. Sorununuz çözülecektir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…