MSI B650 Tomahawk Wi-Fi yavaş ve sistem kendini yeniden başlatıyor

HiAxiseytan

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, sistemin aşağıdaki şekildedir. İlk olarak BIOS 7D75V17 sürümüne güncelleme yaptım. Sonrasında XMP profil 1'den 6000 MHz'e RAM'ları aldım ve per curveden -30 yaptım ve ek olarak 65W TDP'ye ayarladım. Fakat sistem 1 dk dan fazla sürüyordu açılması ve kapanması bu şekilde 1 hafta kullandım. Sonrasında Memory content restore ve Power down ikilisini aktif etmem gerektiğini nette gördüm ve aktif ettim. Açılış kapanış süper hızlandı fakat bu kez de restart problemi çıktı karşıma. MSI'a yazdığımda BIOS'u sıfırla yazıyor bir daha yazdım yine aynısını yazıyor.

Sonuç olarak Memory content restore ve Power down kapalı iken çok çok yavaş ama restart yok. Açıkken restart atıyor. Restart bazen saatte 1 kez bazen saatte 6 kez.

İşletim sistemi Windows 11.
İşlemci 7600X.
Anakart MSI B650 Tomahawk Wi-Fi
RAM Kingston Fury Renegade RGB 16 X 2 6000 MHz RGB.
H150 Corsair 360 sıvı sogutma.
M.2 Kingston Renegade 1 TB gen4.
650W Power suply.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, sistemin aşağıdaki şekildedir. İlk olarak BIOS 7D75V17 sürümüne güncelleme yaptım. Sonrasında XMP profil 1'den 6000 MHz'e RAM'ları aldım ve per curveden -30 yaptım ve ek olarak 65W TDP'ye ayarladım. Fakat sistem 1 dk dan fazla sürüyordu açılması ve kapanması bu şekilde 1 hafta kullandım. Sonrasında Memory content restore ve Power down ikilisini aktif etmem gerektiğini nette gördüm ve aktif ettim. Açılış kapanış süper hızlandı fakat bu kez de restart problemi çıktı karşıma. MSI'a yazdığımda BIOS'u sıfırla yazıyor bir daha yazdım yine aynısını yazıyor.

Sonuç olarak Memory content restore ve Power down kapalı iken çok çok yavaş ama restart yok. Açıkken restart atıyor. Restart bazen saatte 1 kez bazen saatte 6 kez.

İşlemci 7600X.
650W Power suply.

EXPO açıkken siyah ekran yani PC'nin boot olmaması ihtimaline karşılık memory context restore'u disabled yapmışlar default olarak. Ayrıca Sadece Memory content restoreyi kapatırsanız yine hızlı açılır ve büyük ihtimalle restart atmaz çünkü bende hiç bi sıkıntı olmadı. Aynı anakart.

İşlemci 7600X.
650W Power suply.

Bu arada 65w TDP ayarlamışken neden curve -30 yaptınız ki?

EXPO açıkken siyah ekran yani PC'nin boot olmaması ihtimaline karşılık memory context restore'u disabled yapmışlar default olarak. Ayrıca Sadece Memory content restoreyi kapatırsanız yine hızlı açılır ve büyük ihtimalle restart atmaz çünkü bende hiç bi sıkıntı olmadı. Aynı anakart.

Bu arada 65w TDP ayarlamışken neden curve -30 yaptınız ki?
netteki araştırmalarım ötürünce böyle yaptım. ikisi aynı anda yapılmıyor mu..

memory context restore kapalıyken pc yi açtığımda cpu kırmızı ram turuncu yanıyor bi 10 15 sn. sonrasında o sönüyor 40 sn sonra felan açılıyor.

fakat memory context restoreyi açtığımda bilgisayarı açtığımda 2 3 sn sonra msi logosu 7 8 sn içinde windows açılıyor. ve cpu ve ram ışıkları yanmıyor.. fakat bu kez de restart atıyor ara ara..

netteki araştırmalarım ötürünce böyle yaptım. ikisi aynı anda yapılmıyor mu..

memory context restore kapalıyken pc yi açtığımda cpu kırmızı ram turuncu yanıyor bi 10 15 sn. sonrasında o sönüyor 40 sn sonra felan açılıyor.

fakat memory context restoreyi açtığımda bilgisayarı açtığımda 2 3 sn sonra msi logosu 7 8 sn içinde windows açılıyor. ve cpu ve ram ışıkları yanmıyor.. fakat bu kez de restart atıyor ara ara..
Pardon yanlış söylemişim. memory context restore açıkken hızlı açılıyor evet ama ışık olayı bende memory context restore hem açıkken hem kapalıyken de oluyor. Ben yalnızca memory context restore açıkken herhangi bi hata almadım daha önce. Galiba power down ayarınından dolayı oluyor. Power down ayarını default ayara getirip yalnızca memory context restoreyi açın.

65w TDP+360mm soğutma varken -30 curve gereksiz bence.

Netteki araştırmalarım ötürünce böyle yaptım. İkisi aynı anda yapılmıyor mu?

Memory context restore kapalıyken PC'yi açtığımda CPU kırmızı RAM turuncu yanıyor bir 10 15 sn. sonrasında o sönüyor 40 sn sonra falan açılıyor.

Fakat Memory context restoreyi açtığımda bilgisayarı açtığımda 2 3 sn sonra MSI logosu 7 8 sn içinde Windows açılıyor. Ve CPU ve RAM ışıkları yanmıyor. Fakat bu kez de restart atıyor ara ara.

Hocam değiştirdiğiniz ayarları paylaşmanız mümkün mü? Carbon anakart kullanıyorum da çok kurcalayamamıştım.

Pardon yanlış söylemişim. Memory context restore açıkken hızlı açılıyor evet ama ışık olayı bende Memory context restore hem açıkken hem kapalıyken de oluyor. Ben yalnızca Memory context restore açıkken herhangi bir hata almadım daha önce. Galiba Power down ayarınından dolayı oluyor. Power down ayarını default ayara getirip yalnızca Memory context restoreyi açın.

65W TDP+360mm soğutma varken -30 curve gereksiz bence.

Şimdi önce BIOS'u sıfırlayıp sonrası BIOS düğmesi ile güncelleme yaptım. Sonrasında EXPO profil 1 6000MHz, curve -30 per Core, Memory context restore enable. Yine 1 saat sonra restart attı, açılışta da mavi ekran. Memory context restore kapattım açıldı. EXPO'yu kapattım 4800 MHz'de şu an pek fark görmedim 6000 ile ama Memory context restore ile açılması vs süper oluyor ama restart yemesi beni düşündürüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi önce BIOS'u sıfırlayıp sonrası BIOS düğmesi ile güncelleme yaptım. Sonrasında EXPO profil 1 6000MHz, curve -30 per Core, Memory context restore enable. Yine 1 saat sonra restart attı, açılışta da mavi ekran. Memory context restore kapattım açıldı. EXPO'yu kapattım 4800 MHz'de şu an pek fark görmedim 6000 ile ama Memory context restore ile açılması vs süper oluyor ama restart yemesi beni düşündürüyor.
Memory context restore enable ve expo kapalı 6000mhz getirip yapın.

Bu arada all core -30da'dır belki de problem yüksek olabilir. Curve yerine biostan TDP'yi 65w yapıp kullanın bence. Ya da all core curveyi her seferinde 5 negatif artırarak doğru değeri bulun.

Geri
Yukarı