B650 DS3H BIOS güncelleme sonrası XMP açılmıyor

SametGenç

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Pideci Ustası
RAM
Kingston Fury 2x16 5600 MHz
Anakart
B650 DS3H
İşlemci
Ryzen 7600X
BIOS güncellemesi yaptım ama XMP açamıyorum. Seçenek yok. Neden yapıyor bunu? RAM'lerin 5600 MHz normalde. Bu arada RAM'ler doğru yerde takılı değil mi? A2 B2 yuvalarında, yoksa A1 B1 yuvalarına mı takmam lazım? Ondan da yapar mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20230606_004339.jpg
    IMG_20230606_004339.jpg
    145,4 KB · Görüntüleme: 47
  • IMG_20230606_004434.jpg
    IMG_20230606_004434.jpg
    130,8 KB · Görüntüleme: 43
RAM'lerin yuvalarını değiştirdin mi denemek için? Bir de DDR5 Auto booster diye bir ayar var XMP'nin üzerinde. Onu Auto'dan kapalı ya da diğer ayarlara değiştirip XMP açılıyor mu bakmak lazım.

RAM'lerin yuvalarının yerini değiştirdim görüntü gelmedi bu sefer de geri yerine taktım gene görüntü gelmedi sonra tek taktım geldi sonra 2. yi taktım düzeldi korkuyorum da bir şey olacak diye.

RAM'lerin yuvalarını değiştirdin mi denemek için? Bir de DDR5 Auto booster diye bir ayar var XMP'nin üzerinde. Onu Auto'dan kapalı ya da diğer ayarlara değiştirip XMP açılıyor mu bakmak lazım.
Dediklerinizin hepsini yaptım artık yeni bios sürümünü bekliycem belki onda düzelir

Memtest86 ile RAM'lerini test et istersen madem sorun çıkardı. Belki de RAM'lerin uyumsuzluğundan ya da sorunlu olmasından kaynaklanıyordur.

Memtest86 ile RAM'lerini test et istersen madem sorun çıkardı. Belki de RAM'lerin uyumsuzluğundan ya da sorunlu olmasından kaynaklanıyordur.

RAM'lerim ikisi de aynı Intel yazıyor ama ondan olabilir mi peki.

Bilemiyorum, belki sorunlu iseler XMP açılmasına engeldir diye fikir yürütüyorum. Bak bu Gigabyte Support'a yazmıştım ekran kartım X8 modunda çalışıyor diye adamlar test ettiler aynı karttan benim anakartımın aynısıyla uyumsuzluk çıktı. Yani en sonunda istersen onlara danış. İngilizceyi Google çeviride Türkçe İngilizce olarak yazarsın öyle mesajlarsın. BIOS'tan aldığın görüntüleri de eklersin.

Bir de senin anakart AMD, acaba Intel uyumlu RAM'leri mi taktın ondan olabilir belki.
Bir de RAM'leri tek tek denerken bakmış mıydın XMP açıldı mı diye?

Son düzenleme:
Bilemiyorum, belki sorunlu iseler XMP açılmasına engeldir diye fikir yürütüyorum. Bak bu Gigabyte Support'a yazmıştım ekran kartım X8 modunda çalışıyor diye adamlar test ettiler aynı karttan benim anakartımın aynısıyla uyumsuzluk çıktı. Yani en sonunda istersen onlara danış. İngilizceyi Google çeviride Türkçe İngilizce olarak yazarsın öyle mesajlarsın. BIOS'tan aldığın görüntüleri de eklersin.

Bir de senin anakart AMD, acaba Intel uyumlu RAM'leri mi taktın ondan olabilir belki.
Bir de RAM'leri tek tek denerken bakmış mıydın XMP açıldı mı diye?

Şimdi tek tek denedim ve RAM'lerin birinde açılıyor birinde açılmıyor onu fark ettim bunu neden yapar peki.

Anakartla uyumsuz bir RAM olabilir ya da XMP desteklemeyen bir RAM olabilir. Yeni aldıysan iade et ya da değişim iste.

Hocam yeni almadım malesef zaten bios güncelleme yaptıktan sonra böyle bi sorunla karşılaştım.

Ama şu anda RAM'lerim 5600MHz de çalışıyor XMP tek RAM'le açtım sonra ikinci RAM'i taktım BIOS'a tekrar girdim XMP disable yazıyordu ama şu anda RAM'lerim değerlerin de yani 5600 MHz de çalışıyor bence sorun yok gibi.

İkisi de takılıyken 5600 de çalışıyorsa o zaman sorun yok. Ama disable deyince kapanması ve enable deyince açılması gerek.

Aynen öyle profiller gözükmüyor ama 5600MHz de çalışıyor. Benim yaşadığımı yaşayan olursa önce tek RAM takıp deneyebilirler XMP açmayı açtıktan sonra da ikinci RAM takıp kontrol edebilirler ne kadar sağlıklı bir çözüm bilmiyorum ama bence sorun yok gibi.

Geri
Yukarı