B650M DS3H anakartta pump fan girişi yok

Piplup40

Hectopat
Daha fazla  
Sıvı soğutma takıyorum ama anakartta pump fan girişi yok. Kart modeli Gigabyte B650M DS3H, sıvı soğutma DeepCool LT720. Sıvı soğutmanın fanlarını bağlayan kabloyu CPU fan girişine, pompanın kablosunu da SYS fan girişine mi takacağım? Ya da pompayı CPU fana, fanları SYS fana mı? Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Pump yoksa pompayı CPU_FAN girişine fanları SYS_FAN girişine takmanız daha iyi olur. BIOS'tan pompayı taktığınız CPU_FAN girişinin hız ayarını maksimuma çekmeyi unutmayın.

Sorununuzla ilgili üreticinin ilgili ürün için paylaştığı resmî evrakında herhangi bir bilgi bulamadım.

Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi pompa bağlantısını CPU_FAN girişine, sıvı soğutma fanlarını ise SYS_FAN girişlerine bağlayabilirsiniz. Anakart ayarlarından CPU_FAN ile ilgili pompanızın azami devirde çalışması için en yüksek şekilde yapılandırmayı unutmayınız.

Neden en yüksek devre almalıyız?

Yüksek devirde olmazsa gereksiz ısı sıçramaları ve boşta yüksek sıcaklık olabiliyor. Hava soğutucularda soğutmayı yapan parça (blok) direkt işlemciye temas ediyor. Sıvı soğutucularda soğutmayı yapan kısım radyatör olduğu için soğutucuyu verimli kullanabilmek için işlemcideki ısının oraya hızlı taşınması lazım. Pompa devri sıcaklık düşükken yavaş, sıcaklık yükseldikçe hızlı şekilde ayarlanabilir, iyi bir ayarla maksimum sıcaklık olarak yüksek seviyeleri de görmezsiniz belki ama CPU'daki ani yük değişimlerinde ısıda da ani sıçramalar olur. Zaten bu yüzden üzerinde pump girişi olan anakartlarda diğer fan slotlarının voltaj-hız ayarları sıcaklığa göre artarken pump girişi hep son hızda çalışır. (en azından benim ve çevremdeki herkesin kullandığı öyle)

Geri
Yukarı