B747-400 Emekli Oluyor!

InJustice

Kilopat
Yer
Troposfer
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle B747'yi içinizde bilmeyen yoktur diye tahmin ediyorum. Havacılığa aşina olmayan insanlarda, ABD devlet başkanlarının kullandığı bu uçağı görünce tanırlar. Her neyse :D

Qantas Airways'in VH-OJM kuyruk kodlu B747-400'ü yüksek hizmet saatinden dolayı emekli edildi. Daha uzun menzilli uçuşlar yapmak için de yerine B787 geleceği öğrenildi. Yüksek hizmet saatlerinden dolayı emekli edilen B747-400'lerin yerine, B787'nin gelecek olması nedeniyle Qantas, bazı müşterileri tarafından da eleştiri aldı. Eleştirilerin çoğu "B747-400 gidiyorsa yerine B747-800'ü getirin" yönünde oldu. Bence haklılar da ama sıfır B747-800 demek çok maliyetli ve yakıt tüketimi konusu sıkıntı.

Ayrıca Qantas, VH-OJA kuyruk kodlu bir B747-400'ü daha 2015 yılında emekli etmişti. Onun yaptığı son iniş, "Final Landing" isimli, videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz. Qantas'ın B747-400'leri emekli etmesi, ilk değil yani. Firma bir yapılanmaya gidiyor gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca Qantas uçak hakkında özel bir video yayınladı. Orada da nedenleri geçiyor. Yorumlarına bakarsanız, Youtube'daki, insanların tepki gösterdiğini görebilirsiniz :D Açıkçası kendi fikrime gelecek olursam, B787 ile B747 bir tutulamaz bile. B747-800 alınmasını ben de isterdim onlar adına.

Qantas'ın VH-OJM için özel videosu;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

747 tipi ve popüleritesi ile dünyada en çok tanınan uçak bence zaten. Ama geçenki konuda da bahsettiğim gibi havaalanı ücretlerinde uçakların boyutları fiyatı çok değiştirdiği için 747 ve A380 gibi uçaklar o kadar alınabilir uçaklar haline gelmiyor. A350 ve 787 daha ideal bir seçim bence de. Ama tabi nasıl ki Bale 100 milyon euro etmese bile alınıyorsa 747 ve A380 modelleri de gösteriş için hala alınıyor:)

Haklılar ancak B747 bu yani :D Halk arasında "Boru mu oğlum .... bu" denir ya hani :D Firma haklı, yolcular da haklı :D Boeing'e sövelim o zaman :D Boeing'in halen A380'e rakip uçağı yok. B747-800 ile nal toplatacağını da düşünmüyorum açıkçası:D

Para her şeyin kilidini açıyor gibi durmuyor ama
O zaman Emirates açık ara lider olurdu:) Qatar Airways bu konuda daha akıllı ve başarılı. Emirates bence Arsenal ile takılmaya devam etsin:)

O zaman Emirates açık ara lider olurdu:) Qatar Airways bu konuda daha akıllı ve başarılı. Emirates bence Arsenal ile takılmaya devam etsin:)
Açıkçası, filosu B777 ve A380'den başka hiçbir uçağı barındırmadığından, en elit filoya sahip havayolu ancak zenginler beğenmiyor olacak ki 1.sıradan 4.sıraya gerilemiş. Dedik ya işte, para her şey değil; Havacılıkta.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı