Babamdan nefret ediyorum

goodtofell

Kilopat
Beyler babamı hiç sevmiyorum. Nedeni ise ne çalışır 1 senede 2 ay çalışıyor 10 ay yatar. Eline 2 kuruş geçse hemen telefona yatırım yapar çektiği sıkıntıları unutur. Bunun yüzünden elimdeki telefonumu ve PC'yi satmak zorunda kaldım ve artık dayanamıyorum. Adam varlığı bile rahatsız ediyor. Dövmek geliyor içimden. Sizde de böyle bir durum mevcut mu? Ayrıca bana baban olmasa ne yapacağım gibi konular ya da edebiyat yapmayacak arkadaşlar gelsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazen bende de oluyor sonra sinirim geçiyor. Bir şeye kızsa dinlememezlikten geliyorum ''Tamam baba, peki baba...'' gibi şeyler deyip geçiştiriyorum. Sakin kalmaya çalış. Ayıp olmazsa soracağım, kaçıncı sınıfsın ?

Ben o edebiyat yapanlardan değilim dostum.

Öncelikle babanın çalışmamasının sebebi nedir ? Eğer herhangi bir rahatsızlığı yok ve çalışma imkanı olduğu halde çalışmıyorsa bu bir hatadır. Babanı bu şekilde uyarabilirsin.

Anlamadığım ikinci bir konu ise babana hissettiğin bu nefret. Dövmek falan, şaşırdım doğrusu. Bence bu kadar nefret duyman çalışmaması veya telefona yatırım yapmasından değil. Başka bir şey olmalı. ''Varlığı bile rahatsız ediyor. '' demenden yola çıkarak söyledim bunu. Hatam varsa affola.

Son olarak bende böyle bir durum yok. Çok şükür sağlığı yerinde ve çalışıp parasını kazanıyor.

Ailede senden büyüklere sözlü uyarılarla yön vermek imkansızdır. Mantıklı bir öneri ile yaklaşsan ve bunu tatlı dille sunsan bile kişi düşündüğü neyse onu yapar. ''Bazen benim önerilerimi de dikkate alıyor annem ya da babam.'' diyen biri sadece zaten yapacakları bir şeyi önermiştir. Bu %99 böyledir.

O nedenle yaşadığın sıkıntıyı hissettiğin duyguları aşırı derecede dolaylı yoldan anlatman. Ya da hissettirmen gerekir. Aksi takdirde tartışma kaçınılmaz olur.

Mesela çalışmaması konusunda ''Sen neden çalışmıyorsun? 2 ay çalışıp bütün sene yatıyorsun.'' dersen hem tartışma çıkar hem sonuç elde edemezsin. Ama mesela ''Yahu baba benim çalışıp bir şekilde çok para kazanmam lazım. Bu böyle olmuyor. Maddi sıkıntımız çok büyük. Annem de çalışsa hatta daha iyi olur.'' gibi bir argümanla baban sanki bu işe hiç dahil değilmiş gibi, ayrıca bunu da ima eder gibi değil de gerçekten böyle düşünüyormuşsun gibi sunarsan belki öz eleştiri yapmasını sağlayabilirsin.

İşin çok zor. Tez zamanda kendi ayaklarının üzerinde durman dileğiyle.

Lise son sınıfım. Adam çalışmayı sevmiyor kardeşim. Anca gezeyim tozayım diyor yani. Çocuklar ne yer ne içer düşünmez öyle çok sıkıntı etmez yani en azından ben öyle gözlemliyorum. Benim yaşadığımı yaşasanız hak verirdiniz. Hani bazı babalar vardır evde karısını, evladını döven huzur koymayan. Bu da dövmeyen ama huzur koymayanlardan. Annem hastalandı kışın aylarca hastaneye gittik bir kere olsun da ben götüreyim demiyor adam hiç bir zorluğa gelemiyor.

Bir gün sende baba olacağını ve ileriki yaşlarda çağ değiştiğinde senin çocuklarında senin hakkında senin için aynı şeyleri düşündüğünü ama sana söylemediğini düşün bakalım nasıl bir his içine gireceksin!

Psikolojik sorunları vardır ve bu yüzden çalışmak gelmiyor olabilir kişide doktora görünmesini sağlarsanız yardım edebilirler eğer fiziki bir sağlık problemi yoksa. Teknoloji çağında olduğumuz için gelecek nesilin çoğu zaten çalışmaya karşı olarak bilgisayar başında bir nesil yetişip doğal üretim alanlarında hayvancılık vb. işler artık yok olmaya başlıyor. Neyse bu konular uzun. Psikolojik destek alması ve aile olarak da birlikte destek olmanız gerekli babanıza.

Burada 2-3 cümle kurarak bize sorunu tam anlatman imkansız. Sorun iş dersin altında kaç yüz sorun çıkar. Dik kafalı ise de yapıcak bir şey yok, oluruna bırak. İleride baba olursan bunları yapmazsın.

Sırf bunlar yüzünden kendi cinsimden nefret ediyorum bazen. Çok gamsız oluyor bazılarımız. Ne duygusallık var ne gam var. Ben de babamdan zaman zaman nefret ediyorum. Ailemize karşı çok fazla yanlış yaptı. Ama sevmeyi bırakmadım. Bırakamıyor insan; Gün geliyor kaybediyorsun, olsa da aynı hataları yapsa diyorsun ama ben demiyorum. O hatalar yapılmaz hatalardı. Aynısını bir daha yapsaydı; Yaparsa; Göreceğiz... Ama öyle bir şey ki kaybetmeyi göze alamıyorsun, yaptığı hatalar aklına geldikçe de; Aynı hataları yapmaya devam ettikçe de görmeye katlanamıyorsun... Hayat işte. Lanet olası hayat.

Son bir şey daha demek istiyorum. Adam gitmiş kendine S3 almış benim kendime ait telefonum yok ve bilgisayarım'da yok iken. Ben onun yüzünden pc ve telefonumu sattım. Yaptığına bak ya yemin ederim bıktım abi. Aha gece'nin 3'ünde mal pazarına gidecem çay satacam. Bana da yazık yeminle abi ya.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı