Backend Developer'ın React öğrenmesi mantıklı mı?

TheDexuS

Centipat
Daha fazla  
Dediğim gibi backend kısmı daha çok ilgimi çekiyor ama tasarım gibi şeylere de ilgim olduğundan fullstack de olmak istemediğimden, front end için sadece React kullanmayı düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Yani kendi projelerimin frontendini geliştirmek amaçlı soruyorum ama daha çok backend kısmına yoğunlaşmak istiyorum. Fullstack olma gibi bir isteğim yok, sizin de görüşlerinizi almak istiyorum.

Sorun ne anlamadım, react öğrenmek istiyorsunuz ama size fullstack denmesin mi istiyorsunuz?
Sayılır. Backend kısmına yoğunlaşmak istiyorum ama tasarıma da ilgim var, biraz da olsa front end öğrenmek istiyorum fakat full stack kadar değil. aslında sizlerin görüşlreinizi almak istiyorum. amacım o yönde

Son düzenleme:
Kimse seni frontend biliyorsun diye backend pozisyonundan eleyecek değil. Psikolojik olarak kendini kısıtlama, onlarca embedded projesi yaptım ama embeddedci olmadım günün sonunda bu senin tercih edeceğin bir şey.

Sayılır. Backend kısmına yoğunlaşmak istiyorum ama tasarıma da ilgim var, biraz da olsa front end öğrenmek istiyorum fakat Full stack kadar değil. Aslında sizlerin görüşlreinizi almak istiyorum. Amacım o yönde

-Şu an backend dev ya da başka bir pozisyonunda ya da freelancer olarak çalışıyor musunuz,
-çalışmıyorsanız backend konusunda nasıl bir seviyedesiniz
-neden backende yoğunlaşıyorsunuz
-neden biraz frontend öğrenmek istiyorsunuz, frontend öğrenmeniz mecburi mi
-fullstack olmak kötü bir şey mi
-ortada henüz bir proje/ürün var mı yoksa bir gün geliştirirsem diye kafanızdaki fikirler mi onlar
-bu projeler satış üçin mi geliştiriliyor yani gelir beklentisi var mı
-kendi projelerinizde front end mecburi mi, mecburi ise sizin mi kodlamanız gerekiyor, -kodlanacaksa profesyonel seviyede mi kodlanması lazım
-tasarım derken ui/ue design denilen ve aslında kodla alakası olmayan tasarıma mı ilginiz var, frontend geliştirmeye mı ilginiz var
-neden reactı seçtiniz, alternatif başka bir şey önerilebilir mi ya da projeme basit bir arayüz yeter seviyesinde frontend bilgisine ihtiyacınız varsa temel javascriptin birkaç fonksiyonu yeterli değil mi

Siz de biraz bilgi verin forumdaki arkadaşlar da fikirlerini esirgemeyeceklerdir, yoksa neye görüş belirtilecek anlaşılmıyor.

Fullstack veya frontend alanına kaymayacaksan gereksiz. Backend dev gider tema alır ve kendisine göre onu uyarlar.
Kısaca; backend için uzmanlaşmak istiyorsanız, bir tema bulup, sisteminize giydirirsiniz.

Ogrendigin her seyin yerine ogrenebilecegin seyi ogrenmedigin icin sana takilan bir opportunity cost'u var.

Onu da biz bilemeyiz, sen kendi ajandana gore kendin bileceksin. Yoksa yeni bir teknoloji ogrenmenin hatta herhangi yeni bir sey ogrenmenin bir dezavantaji yok.

Kullanabilirsin neden olmasın ki? Ben de bir backend geliştiricisiyim zorunluluktan dolayı projelerimde frontend de geliştirmek zorunda kalıyorum eğer hazır tasarım kullanabiliyorsam kullanıyorum, kullanamıyorsam React ile kendim geliştiriyorum React yazması bana çok zevkli geliyor ama frontend alanında çalışmak istemediğim için detaylarına girmiyorum sadece arayüzü tasarlayıp bırakıyorum.

Geri
Yukarı