Bad Sector Sorunu

• Konuyu başlatan efe
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 4B

efe

Hectopat
Sabit diskimde bad sektör var HD Tune ile taratmam sonucu yaklaşık 70 mb bad sector var. Kullanım eksikliği pek yok ama ara sıra bilgisayarın yavaşlamasına neden oluyor bazen dakikalarca açılmıyor, sadece başlat menüsüne tıkladığım bir öğe seçtiğimde seçili hale gelmesi bile uzun sürüyor.

HDD Regenerator diye bir programdan bahsediliyor. Bu işlem ücretsiz sürümü sadece ilk bulduğu sektörü düzeltiyormuş o yüzden aktivasyon kodu için 99.99$ (Bugünün kuruna göre 179,5 TL) istiyorlar.

Sizce yeni bir sabit disk mi almalı yoksa bu programı alıp sabit disk tamir mi etmeli?
Verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Tek çözüm LOW-LEVEL format olacaktır.
Uygulaması biraz zor olduğu için en ideal seçim harddiskini söküp external olarak başka bir bilgisayara takarak bu işlemi gerçekleştirmendir.
NOT: Bu format türü kapasiteye bağlı olarak oldukça uzun sürmektedir. Bu yüzden olası elektrik kesintileri gibi sebeplere karşı önlem almalısın.
Bir diğer çözümü de önerebilirim ancak tamamen bozulmuş sektörlerde tam netice vermemektedir.
MyDefrag v4.3.1
Linkten mydefrag adlı programı indirip önce birkaç kez C bölümü için defrag işlemi yap. Daha sonra CONSILIDATE FREE SPACE komutunu bir kaç kez uygula.
Kesin olmamakla birlikte işe yaramaktadır.

Tek çözüm LOW-LEVEL format olacaktır.
Uygulaması biraz zor olduğu için en ideal seçim harddiskini söküp external olarak başka bir bilgisayara takarak bu işlemi gerçekleştirmendir.
NOT: Bu format türü kapasiteye bağlı olarak oldukça uzun sürmektedir. Bu yüzden olası elektrik kesintileri gibi sebeplere karşı önlem almalısın.
Bir diğer çözümü de önerebilirim ancak tamamen bozulmuş sektörlerde tam netice vermemektedir.
MyDefrag v4.3.1
Linkten mydefrag adlı programı indirip önce birkaç kez C bölümü için defrag işlemi yap. Daha sonra CONSILIDATE FREE SPACE komutunu bir kaç kez uygula.
Kesin olmamakla birlikte işe yaramaktadır.
HD Tune ekran görüntüsünü birazdan eklerim sabit modeli samsung HD502HJ.
Burada cevap veren herkese teşekkür ederim

Aynı sorun bendede çıkmıştı Yerel Disk D tamamen kullandım dışı kaldı. Sorunu LOW-LEVEL Format atarak çözdüm.
Yeni bir tane alman gerekmiyor. Ben 2 gün uğraştım oldu. Sendede işe yarar büyük ihtimal.

1.http://www.seagate.com/files/www-co...tools/_shared/downloads/SeaToolsDOS223ALL.ISO
2.http://www.pendrivelinux.com/downloads/Universal-USB-Installer/Universal-USB-Installer-1.9.3.3.exe

Bunları İndir 2. olanı aç ve Aşağıdaki resimden diyeceklerim yerleri yap.
Universal-USB-Installer.png

Step1:TRY unlisted linux iso Seç,
Step2:Browse tıklayıp 1. indirdiğin iso'yu Seç,
Step3:Burdan Boş bir tane usb bellek takıp sürücü harfini Burdan seç, Format .....(Erase comtent) Burayıda işaretle.

Sonra Create tıkla ve usb belleği çıkarmadan Bilgisayarı yeniden başlat ve bios'dan usb belleği boot yap eğer bilmiyorsan sor gösterelim. Sonra Boot oldukdan sonra Karşına HDD modelin yazan bir pencere gelir eğer hdd modelin yazmıyorsa söylersin Yazıyorsa Seçip İleri veya Wipe disc Seç.
Seagate_DOS_HANG.jpg

- - - Güncellendi - - -

LLF ücretli oldu ama iş görecektir yine de. Sadece hız sınırı var.
HDDguru'da ki Araç'dan bahsediyorsunuz herhalde çünkü onda hız sınırı var. Benim verdiğim ürünün kendi orj. aracı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı