BAD_SYSTEM_CONFIG_INFO ve WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 10
Daha fazla  
RAM
Team DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo Plus
Ekran kartı
ASUS GTX 1050 Ti
Anakart
Asus TUF B350M-PLUS GAMING
İşlemci
AMD Ryzen 5 1500X
Merhabalar.

Sorunum başlıkta belirttiğim gibi mavi ekran hatası. Yeni bir Samsung 970EVO Plus M.2 SSD aldım ve buna güncel Windows 10 sürümünü kendi sitesinden indirerek kurdum. Ekran kartı sürücüsünü ve anakartın sürücülerini kendi sitelerine gidip sürücüleri indirip kurdum. Bilgisayarda internette gezinirken video film izlerken hiçbir sorun yok ama herhangi bir oyuna girince mavi ekran veriyor (örnek olarak Valorant oyunundan bahsedeceğim) oyunun lobisinde istediğim kadar vakit geçirim hiçbir sorun oluşmuyor ama ne zaman ki bir maça girsem antrenman modu da dahil sürekli mavi ekran veriyor. Aklıma gelen her şeyi denedim ancak bir sonuç alamadım.

Bu sefer Windows kurulumunda bir sorun olabileceğini düşünerek Windows'u tekrar kurma kararı aldım sonuç değişmedi. Bu sefer kullandığım ISO dosyasının bozuk olduğunu düşünerek farklı bir yerden indirip tekrar temiz kurulum yaptım ve sonuç yine değişmedi. Bu arada sorunun donanımsal olduğunu düşünmüyorum çünkü M.2 SSD almadan önce kullanmış olduğum SSD duruyor ve onu aynı sisteme takıp çalıştırdığım zaman hiçbir problem olmuyor sorun M.2 SSD'den kaynaklanıyor diyebilirsiniz onun içinde Samsung'un Magician adlı programını kullanarak detaylı test yaptırdım bir sorun çıkmadı. Aklıma başka bir şey denemek gelmiyor delirmek üzereyim işin garip tarafı da minidump dosyası kayıtları açık olmasına rağmen kayıt etmiyor hiçbir şekilde.

Veri elde edemiyorum, sadece mavi ekran kodları var iki farklı mavi ekran verdı. Bu zamana kadar biri BAD_SYSTEM_CONFIG_INFO diğeri WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR yardımcı olmaya çalışanlara şimdiden teşekkür ederim.
Güncellemiş olduğum sürücülerin sitelerinde buraya bırakıyorum belki bir yardımı olur.

Ekran kartı: Grafik Sürücüsü - GeForce Game Ready Sürücüsü | NVIDIA

Anakart:TUF B350M-PLUS GAMING|Anakart|ASUS Türkiye (Windows 10 64 Bit kısmındaki 1sürücü hariç hepsini indirip kurdum VGA drivers sürücüsünü ekran kartım NVIDIA olduğu için kuramadım)

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladım. Şu an iki şüphelimiz var. Birincisi RAM'ler. Sizden ricam Memtest86 testi uygulamanız. Tabii test öncesinde XMP profilini kapamayı ya da OC varsa kaldırmayı unutmayın. Gerekli rehber aşağıda mevcut.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Test bittiğinde test sonuç ekranının bir fotoğrafını alıp paylaşabilirsiniz.

Anladım. Şu an iki şüphelimiz var. Birincisi RAM'ler. Sizden ricam Memtest86 testi uygulamanız. Tabii test öncesinde XMP profilini kapamayı ya da OC varsa kaldırmayı unutmayın. Gerekli rehber aşağıda mevcut.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Test bittiğinde test sonuç ekranının bir fotoğrafını alıp paylaşabilirsiniz.

RAM'da sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü dediğim gibi diğer SSD'yi takınca hiçbir sorun yaşamıyorum. M.2'yi de kendi programıyla detaylı tarattım ama sanırım programın tespit edemediği bir sorun var. Pazar günü yeniden format atıp arkadaşın bilgisayarında M.2'yi deneyeceğim orada da aynısı olursa M.2 bozuk demektir. Yine de her ihtimale karşı RAM testini yaparım en azından kafamda soru işareti kalmaz.
Ramler Tarama yaptırdım herhangi bir sorun çıkmadı sanırım geriye tek bir ihtimal kaldı onuda en kısa sürede deneyip buraya sonucu yazarım

Merhaba uzun bir aradan sonra tekrardan yazıyorum sorunum hala düzelmiş değil.
Önceki M.2'yi bozuk olduğundan şüphelendiğimiz için iade etmiştim. Şimdi yine aynı marka model yeni bir M.2 aldım sisteme taktım ve sorun yine aynı. Hem M.2'de Windows kurulu hem de SATA SSD'de Windows kurulu SATA SSD'den Windows'u başlattığım zaman M.2'yi bazen görüyor bazen görmüyor. Gördüğü zamanlarda M.2 üzerinde yüklemiş olduğum oyunu açtığım zaman oyun kapanıyor ve M.2'ye herhangi bir dosya yazamıyorum. M.2 üzerinden Windows'u başlattığım zaman oyuna girdiğimde tamamen sistem kapanıyor. Şimdi tüm bu olaylar üzerinden anakartın M.2 yuvasının arızalı olduğunu düşünüp bir tane M.2 dönüştürücü satın alıp 2. PCI Express X16 slotuna taktım ama sorun yine aynı yani nerede hata yapıyorum sorun nedir çözümü nedir bulabilmiş değilim. bios ayarlarında problem olabilirmi kaç kere default ayarlarına geri döndürdüm değişmedi. Güncelledim değişmedi. Başka neden kaynaklı olabilir anlamış değilim.

Yardımlarınız için şimdiden teşşekürler.

Almış olduğum M.2 dönüştürücüsünün linki: Amazon.com.tr Belki bir yararı olur.

RAM'da sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü dediğim gibi diğer SSD'yi takınca hiçbir sorun yaşamıyorum. M.2'yi de kendi programıyla detaylı tarattım ama sanırım programın tespit edemediği bir sorun var. Pazar günü yeniden format atıp arkadaşın bilgisayarında M.2'yi deneyeceğim orada da aynısı olursa M.2 bozuk demektir. Yine de her ihtimale karşı RAM testini yaparım en azından kafamda soru işareti kalmaz.
Ramler Tarama yaptırdım herhangi bir sorun çıkmadı sanırım geriye tek bir ihtimal kaldı onuda en kısa sürede deneyip buraya sonucu yazarım

Merhaba uzun bir aradan sonra tekrardan yazıyorum sorunum hala düzelmiş değil.
Önceki M.2'yi bozuk olduğundan şüphelendiğimiz için iade etmiştim. Şimdi yine aynı marka model yeni bir M.2 aldım sisteme taktım ve sorun yine aynı. Hem M.2'de Windows kurulu hem de SATA SSD'de Windows kurulu SATA SSD'den Windows'u başlattığım zaman M.2'yi bazen görüyor bazen görmüyor. Gördüğü zamanlarda M.2 üzerinde yüklemiş olduğum oyunu açtığım zaman oyun kapanıyor ve M.2'ye herhangi bir dosya yazamıyorum. M.2 üzerinden Windows'u başlattığım zaman oyuna girdiğimde tamamen sistem kapanıyor. Şimdi tüm bu olaylar üzerinden anakartın M.2 yuvasının arızalı olduğunu düşünüp bir tane M.2 dönüştürücü satın alıp 2. PCI Express X16 slotuna taktım ama sorun yine aynı yani nerede hata yapıyorum sorun nedir çözümü nedir bulabilmiş değilim. bios ayarlarında problem olabilirmi kaç kere default ayarlarına geri döndürdüm değişmedi. Güncelledim değişmedi. Başka neden kaynaklı olabilir anlamış değilim.

Yardımlarınız için şimdiden teşşekürler.

Almış olduğum M.2 dönüştürücüsünün linki: Amazon.com.tr Belki bir yararı olur.
Siteyi kullanmayı tam olarak bilmiyorum az önce yazdığımla 1 yıl önce yazdıklarım birbirine karıştı :D

.

@Enes3078

Dosya Ekleri

• IMG_20211211_020103.jpg
    IMG_20211211_020103.jpg
    95,2 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Son mesaj size ait olduğundan mesajlar birleşmiş. Son oluşan dosyaları atın bakalım.

Hafta için işim olduğundan ilgilenemedim dün ve bugün bakabildim ancak hiçbir şekilde M.2'nin içinde yüklü olan Windows'a giriş yapamadım sürekli başlangıçta WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR mavi ekranını veriyor. Normal SSD üzerine yüklü olan Windows'a giridğim zamanda ise M.2'yi görüyorum ancak herhangi bir işlem yapamıyorum. M.2'ye format atmayı denedim ancak ilk disk bölümünde diski görüyor başlattıktan sonra hata alıyorum diski bulamıyor. Bicimlendirmeyi denedim onda da hata verdi şu an hiçir şekilde M.2'ye işlem yapamıyorum. Format dahil atılmıyor cok garip bir olay sanırım M.2 kullanamayacağım. Bu sistemde öyle gözüküyor.

Sorunun tespitini yaptım.

ASUS'a mail attım ve durumu anlattım onlarda bana anakartın desteklediği tüm SSD'lerin marka modellerini attı ve bende bulunan 970EVO listede yok. Listede 960EVO var ama 970EVO yok. İkisi arasında ne fark var bilmiyorum ama takınca çalışmıyor işte, saçma. Listeye göre konuşacak olursak anakartı değiştirmem gerekli ama anakartı değiştirmem için de işlemciyi değişmem gerekli çünkü şu anda piyasada satılan anakartlar benim işlemcimi desteklemiyor. Cok saçma bir serüven M.2 SSD olması için anakartın değişmesi; anakartın değişmesi içinde işlemcinin eğişmesi gerekli ya da uyumlu bir M.2 almam gerekecek.
Bu M.2'yi BIOS'un ayarlarıyla oynayarak takmanın yolu var mıdır?

@Enes3078

Dosya Ekleri

• ssd.png
    ssd.png
    140,8 KB · Görüntüleme: 9
İnan bana da saçma geliyor ama başka neden bulamıyorum BIOS sürümü de güncel, 6042 sürümü yüklü.

İşin garip tarafı da şu ben bu sisteme takılıyken format ekranında disk ya görmüyor ya da gördüğünde biçimlendir dediğim anda disk bulunamadı hatası veriyordu. Benim bayağı eski bir sistem duruyordu evde ona dönüştürücüyle taktım format ekranında gözüktü ve biçimlendirebildim. O eski sisteme kıyasla kat kat yeni olan sisteme takıp biçimlendiremiyorken daha eski sistemde bunu yapabiliyorum. Format atmayı denedim ama BIOS'ta NVMe modülü olmadığı için atamadım.

@Enes3078

İnan banada saçma geliyor ama başka neden bulamıyorum BIOS sürümüde güncel 6042 sürümü yüklü

İşin garip tarafıda şu ben bu sisteme takılıyken format ekranında disk ya görmüyor yada gördüğünde biçimlendir dediğim anda disk bulunamadı hatası veriyordu. Benim baya eski bir sistem duruyordu evde ona dönüştürücüyle taktım format ekranında gözüktü ve biçimlendirebildim. O eski sisteme kıyasla kat kat yeni olan sisteme takıp biçimlendiremiyorken daha eski sistemde bunu yapabiliyorum. Format atmayı denedim ama BIOS'ta NVMe modülü olmadığı için atamadım.

@Enes3078
Bahsettiğim format ekranı https://www.technopat.net/wp-conten...i-surucu-yukleme-intel-11-nesil-islemci-6.jpg

Windows kurulum USB'niz ile komut satırını açıp Diskpart aracılığıyla diski kontrol edin. Disk görünürse diski araçla temizleyip öyle kurmayı tekrar deneyin. Gerekli rehber aşağıda yer almakta, sonucu paylaşırsanız sevinirim.

Maalesef söyemiş olduğunuz yöntemi yapamıyorum diski görmüyor yaşamış olduğum sorunla ilgili 1-2 resim ve video yükleyeceğim daha anlaşılır olması açısından.

Disk yöneticisinden hiçbir şekilde diski aktifleştiremiyorum. Bilgisayarı kapatıp açınca aktif olarak geliyor yenile deyince bilinmiyor olarak gözüküyor.

Bu da YouTube yüklediğim sorunla ilgili bir video:

@Enes3078

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    12,5 KB · Görüntüleme: 13
  • 2.png
    2.png
    130,6 KB · Görüntüleme: 13
İlginç bir durum, derseniz bunun için ayrı bir konu oluşturun daha iyi destek alırsınız. Akşama doğru konunuzu açarsanız etkileşiminiz daha iyi olabilir, bilginize. Konunuza beni de etiketlerseniz takip ederim, iyi geceler dilerim.

Anlaşıldı, cumartesi tekrar konu açıp sizi etiketlerim. ASUS'ada yazdım cevap bekliyorum hem işlemciyi hem de M.2'yi destekleyen bir kart modeli varsa bildirecekler fiyatı uygunsa satın alıp denerim. Büyük bir ihtimalle anakarttan kaynaklı bir sorun.

Anlaşıldı, cumartesi tekrar konu açıp sizi etiketlerim. ASUS'ada yazdım cevap bekliyorum hem işlemciyi hem de M.2'yi destekleyen bir kart modeli varsa bildirecekler fiyatı uygunsa satın alıp denerim. Büyük bir ihtimalle anakarttan kaynaklı bir sorun.

Tekrardan ben. Yeni bir konu açmadım ama şöyle bir şey yapttım. Dün bilgisayardaki tüm bileşenleri söküp tekrar montajladım ve M.2 şu an için sistemde görünüyor üzerine dosya yazabiliyorum silebiliyorum sorun yok gibi duruyor ve aklıma acaba PSU yeterli gelmiyor mu diye bir düşünceye kapıldım ve test etme kararı aldım ekran kartını işlemciyi M.2'yi stres testine soktum ve anakartın 12v kalanalı 10v cıvarında dolaşıyor acaba sorunun kaynağı PSU olabilir mi? Yaklaşık 20 dakikadır tam yükte çalışıyor sistem herhangi bir mavi ekran, kapanma vs yaşamadım.

@Enes3078

Dosya Ekleri

• 3.png
    3.png
    240,4 KB · Görüntüleme: 8

Yeni konular

Geri
Yukarı