BAFTA'ya göre oyun dünyasının en ikonik karakterleri

Şaka bir yana Yennefer'dan nefret ettiğim kadar başka hiçbir karakterden nefret etmem. Micah Bell bile şu kibirli kadından daha samimi geliyor bana.
Kibir değil biz ona güçlü kadın diyoruz. :) insan böylesine yüce bir şeyden nasıl nefret eder hayret açıkçası. :)

Yennefer çöp, Yennefer'ı yedim. @Bir Matmazel
İnsanlar için değerli olan bir şeye bu şekilde yaklaşmayalım. Yennefer manevi değeri olan kutsal bir varlık benim için. Dedim ya Tanrıça. Lütfen kelimelerimizi seçelim lütfen bakın. 🫤

İkoniklik kelimesi girince işin içine benim aklıma direkt Kratos, Arthur, Geralt, Ghost, Captain Price, Mario gibi karakterler geliyor. Şahsen ikonikliğe göre böyle bir sıralama yapardım:

1. Mario
2. Kratos (Hayır fanı olduğum için değil gerçekten böyle düşünüyorum)
3. Agent 47
4. Solid Snake
5. Pikachu
6. Arthur Morgan
7. Lara Croft
8. CJ
9. Dante
10. Link
11. Nathan Drake
12. Cloud
13. Geralt
14. Ghost
15. Captain Price (ikoniklik kavramına göre Ghost'la beraber daha yukarıda olabilirler ama aşırı abartılıyorlar)
16. Max Payne
17. Crash
18. Sonic (Oyun dünyasında o kadar da yeri yok bence)
19. Kazuma Kiryu
20. Ezio

Kibir değil biz ona güçlü kadın diyoruz. :) insan böylesine yüce bir şeyden nasıl nefret eder hayret açıkçası. :)

İnsanlar için değerli olan bir şeye bu şekilde yaklaşmayalım. Yennefer manevi değeri olan kutsal bir varlık benim için. Dedim ya Tanrıça. Lütfen kelimelerimizi seçelim lütfen bakın. 🫤
Hocam bayağı bayağı ciddi misiniz siz? O sadece basit bir oyun karakteri. Eğer ciddiyseniz bir oyun karakterine bu kadar bağlanmak normal bir şey değil, ileride sorunlar yaşayabilirsiniz. Çünkü o bağlandığınız kişi gerçek dışı, kurgu.

Hocam bayağı bayağı ciddi misiniz siz? O sadece basit bir oyun karakteri. Eğer ciddiyseniz bir oyun karakterine bu kadar bağlanmak normal bir şey değil, ileride sorunlar yaşayabilirsiniz. Çünkü o bağlandığınız kişi gerçek dışı, kurgu.
Siz beni biraz ciddi biraz gayriciddi görün. Biraz da mizahi. Dediğiniz seviyede değiliz canım o başka bir boyut. Ama hiçbir şey Yennefer sevdamızı, sevgimizi sorgulayamaz. Pardon Yüce Yennefer.

Enis Kirazoğlu'nun videosuna yaptığım yorumu buraya da bırakıyorum.
IGN'den sonra gördüğüm en kötü oyuncu kitlesine sahipmiş BAFTA. IGN'in listeleri kadar kötü olmasa da ikonik denince akla gelecek ve ikoniğin karşılığını sağlayacak karakterler ya listede yok ya da çok aşağıda kalmış. RDR2'yi ve Last of Us 2'yi çok severim ama mesela ben Arthur Morgan'ı ve Ellie'yi listeye almazdım. Onun yerine Tommy Vercetti veya CJ'i alırdım (Ki GTA Vice City'i çok sevmem). Bu ikisi Arthur'dan daha mı iyi yazılmış, hayır. Aksine günümüzde çıksaydı bu oyunlar, Tommy'de CJ'de adını unutup gideceğimiz yan karakter gibi olurdu ama işte ikonik olmanın bir özelliği de bu. İyi olmasan bile hatırlanıyorsan bir nevi ikoniksindir. Yüzünü bile görmediğimiz ve konuşmayan Gordon Freeman'da listede olabilirdi. Bazılarınız CJ ve Gordon'ı sadece Türkiye'de seviliyor sanabilir (PES 13 misali) ama hayır, yabancı forumlara bile baktığınız profil fotoğrafı yapılan ve adı anılan karakterler bunlar.Bazıları yorumlarda Captan Price ve Soap gibi karakterlerden bahsetmiş ama ben burada Enis abinin Lara Croft için yaptığı yorumu yapmak isterim. Bu iki karakter de sömürülmeye başlanmış karakterler ve yavaştan insanlar geçmişteki kaliteli Call of Duty'leri bile unutuyor.

Vito Scaletta, Joe Barbaro, Niko Bellic gibi karakterlere nasıl yer verilmez?
Mafia 2 aynı PES 13 gibi sadece Türkiye'de gerçekten çok popüler olmuş, onun dışında çıktığı dönem bile aceleye gelmesi yüzünden çok fazla eksiği olan, kimisi için ortalama kimisi için ise ortalamanın altında kalan bir oyundu.
Bence Max Payne de bu listede üst sıralarda olmalıydı.
En iyi oyunu bile zar zor 5 milyon satışı geçebiliyorken insanların adını bildiği ve hatta Sam Lake'in "ikonik" yüzünü arada bir paylaştığı bir karakter. Max Payne gerçekten de listede olabilirdi.
Kaptan Price yok, komedi.
Activision'ın halt yemesi. Hem CoD serisini hem de karakterleri gittikçe sömürüp değersizleştiriyorlar. Artık CoD serisinden o kadar gına geldi ki insanlar eski MW oyunlarını ve eski Price'ı bile anmamaya başladı. Bundan bir 6 yıl önce yapsan bu listeyi Price kesin girerdi ama günümüzde insanlar için değeri kalmadı artık.
Yennefer yücedir, uludur. Kıytırık Triss ile değil hiç kimse ile kıyaslanamazdır, süperdir, mükemmel kelimesinin tam karşılığıdır, Tanrıçadır. 💃
Kitapları okudunuz mu bilmiyorum ama Yennefer, yazarın bile böyle yüceltmediği bir karakter. Kitapta çoğu zaman kendisiyle birebir aynı özellikleri sergileyen veya kendisinden daha güzel, daha güçlü büyücülerin olduğu vurgulanan bir karakter. Yennefer'ı diğerlerinden ayıran en büyük şey ilk iki romanda Geralt'tan bile çok gözüken ana karakter Ciri'nin ve üçüncü romanın odaklandığı karakter olan Geralt'la yakın olması.
Geralt listede kesinlikle olmalıydı. CJ ve Ghost'ta ikoniklik olarak bu listede yer almalıydı. Ezio'nunda aynı şekilde bu listeye dahil edilmesi gerekiyordu.
Ghost, ergen tayfanın yücelttiği, diyaloğu ve kişiliği bile olmayan, 10 dakika gözüküp giden bomboş bir karakter. Kendisinden hiç haz etmediğim belli oluyordur. Ama yine de ikonik karakter listesinde ilk 20'de olmasa da kendine yer bulurdu.
2. Kratos (Hayır fanı olduğum için değil gerçekten böyle düşünüyorum)
O kadar Sony haterlığı yapan ve RDR2'yi, GoW'a karşı savunan birinden duymak garip gelebilir ama şahsen ben Arthur'u listeye almaz ama Kratos'u alırdım.

Son düzenleme:
IGN'den sonra gördüğüm en kötü oyuncu kitlesine sahipmiş BAFTA. IGN'in listeleri kadar kötü olmasa da ikonik denince akla gelecek ve ikoniğin karşılığını sağlayacak karakterler ya listede yok ya da çok aşağıda kalmış. RDR2'yi ve Last of Us 2'yi çok severim ama mesela ben Arthur Morgan'ı ve Ellie'yi listeye almazdım. Onun yerine Tommy Vercetti veya CJ'i alırdım (Ki GTA Vice City'i çok sevmem). Bu ikisi Arthur'dan daha mı iyi yazılmış, hayır. Aksine günümüzde çıksaydı bu oyunlar, Tommy'de CJ'de adını unutup gideceğimiz yan karakter gibi olurdu ama işte ikonik olmanın bir özelliği de bu. İyi olmasan bile hatırlanıyorsan bir nevi ikoniksindir. Yüzünü bile görmediğimiz ve konuşmayan Gordon Freeman'da listede olabilirdi. Bazılarınız CJ ve Gordon'ı sadece Türkiye'de seviliyor sanabilir (PES 13 misali) ama hayır, yabancı forumlara bile baktığınız profil fotoğrafı yapılan ve adı anılan karakterler bunlar.Bazıları yorumlarda Captan Price ve Soap gibi karakterlerden bahsetmiş ama ben burada Enis abinin Lara Croft için yaptığı yorumu yapmak isterim. Bu iki karakter de sömürülmeye başlanmış karakterler ve yavaştan insanlar geçmişteki kaliteli Call of Duty'leri bile unutuyor.

Mafia 2 aynı PES 13 gibi sadece Türkiye'de gerçekten çok popüler olmuş, onun dışında çıktığı dönem bile aceleye gelmesi yüzünden çok fazla eksiği olan, kimisi için ortalama kimisi için ise ortalamanın altında kalan bir oyundu.

En iyi oyunu bile zar zor 5 milyon satışı geçebiliyorken insanların adını bildiği ve hatta Sam Lake'in "ikonik" yüzünü arada bir paylaştığı bir karakter. Max Payne gerçekten de listede olabilirdi.

Activision'ın halt yemesi. Hem CoD serisini hem de karakterleri gittikçe sömürüp değersizleştiriyorlar. Artık CoD serisinden o kadar gına geldi ki insanlar eski MW oyunlarını ve eski Price'ı bile anmamaya başladı. Bundan bir 6 yıl önce yapsan bu listeyi Price kesin girerdi ama günümüzde insanlar için değeri kalmadı artık.

Kitapları okudunuz mu bilmiyorum ama Yennefer, yazarın bile böyle yüceltmediği bir karakter. Kitapta çoğu zaman kendisiyle birebir aynı özellikleri sergileyen veya kendisinden daha güzel, daha güçlü büyücülerin olduğu vurgulanan bir karakter. Yennefer'ı diğerlerinden ayıran en büyük şey ilk iki romanda Geralt'tan bile çok gözüken ana karakter Ciri'nin ve üçüncü romanın odaklandığı karakter olan Geralt'la yakın olması.

Ghost, ergen tayfanın yücelttiği, diyaloğu ve kişiliği bile olmayan, 10 dakika gözüküp giden bomboş bir karakter. Kendisinden hiç haz etmediğim belli oluyordur. Ama yine de ikonik karakter listesinde ilk 20'de olmasa da kendine yer bulurdu.

O kadar Sony haterlığı yapan ve RDR2'yi, GoW'a karşı savunan birinden duymak garip gelebilir ama şahsen ben Arthur'u listeye almaz ama Kratos'u alırdım.
Yazdığınız yorumun hemen hemen hepsine katılıyorum. Ancak katılmadığım noktalar Vito Scaletta yani Mafia 2 ve tabii ki Yennefer konusu. Yennefer'in yüceliğini insan ilişkileri ile sınırlandırmamak lazım öte yandan yalnızca güzelliği değil Yennefer'ı yüce yapan. Hatta güzelliği burada sadece ufak bir ekstradan başka bir şey değil. Yennefer'ı yüce yapan emir veren, dik duran, sağlam bir yapı. Bunu yanına ufak ufak sevdiklerini gerçekten sevme özelliği de konulunca oyun tarihinin en İkonik karakteri ortaya çıkıyor ki bana göre bu listenin en tepesinde yer almalıydı.

IGN'den sonra gördüğüm en kötü oyuncu kitlesine sahipmiş BAFTA. IGN'in listeleri kadar kötü olmasa da ikonik denince akla gelecek ve ikoniğin karşılığını sağlayacak karakterler ya listede yok ya da çok aşağıda kalmış. RDR2'yi ve Last of Us 2'yi çok severim ama mesela ben Arthur Morgan'ı ve Ellie'yi listeye almazdım. Onun yerine Tommy Vercetti veya CJ'i alırdım (Ki GTA Vice City'i çok sevmem). Bu ikisi Arthur'dan daha mı iyi yazılmış, hayır. Aksine günümüzde çıksaydı bu oyunlar, Tommy'de CJ'de adını unutup gideceğimiz yan karakter gibi olurdu ama işte ikonik olmanın bir özelliği de bu. İyi olmasan bile hatırlanıyorsan bir nevi ikoniksindir. Yüzünü bile görmediğimiz ve konuşmayan Gordon Freeman'da listede olabilirdi. Bazılarınız CJ ve Gordon'ı sadece Türkiye'de seviliyor sanabilir (PES 13 misali) ama hayır, yabancı forumlara bile baktığınız profil fotoğrafı yapılan ve adı anılan karakterler bunlar. Bazıları yorumlarda Captan Price ve Soap gibi karakterlerden bahsetmiş ama ben burada Enis abinin Lara Croft için yaptığı yorumu yapmak isterim. Bu iki karakter de sömürülmeye başlanmış karakterler ve yavaştan insanlar geçmişteki kaliteli Call of Duty'leri bile unutuyor.

Arthur'un tek oyunu olması ve daha 6 yıllık bir karakter bile olmaması yüzünden bende öyle düşünüyorum. Ama RDR 2'nin herkes tarafından hala aşırı aşırı övülmesi, oyunun sonu bu listeye sokmaya itti beni. Kratos'un ise 20 yıllık bir karakter oluşu ve oyunlarda anlatılan hikayelerin tam olarak ikonikliği tavan yaptıracak düzeyde oluşu onu bu listede banko ilk 10'a sokar bence. Gordon Freeman'ı unutmuşum mesela o da banko girmeli bence listeye. Dediklerinize neredeyse tamamen katılıyorum.

Arthur Morgan ve Ellie kısmı hariç dediklerinizin tamamına katılıyorum.
Ghost'u sevip sevmeme işine yorum yapamam çünkü hiç CoD oyunu oynamadım. Liste ikonik karakterler dediği için ve bence Ghost ikonik bir karakter olduğu için listeye eklemiştim. Bunu tıpkı videodaki Steve örneği gibi düşünebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı