My0neSS

Hectopat
Daha fazla  
Dünyanın en büyük 10 oyun şirketi sıralamasıyla birlikte karşınızda.
Tamamen temiz ve elimden geldiğince doğruluk içeren bir araştırma yaptım.

10) Square Enix:
Herkesin bildiğini sanmam bu firmayı ama gerçekten çok iyi yapımları olan bir Japon oyun şirketi. Aslında oyunları çok bilindik ama ismi yabancı gibi değil mi ? :D
Tomb Raider, Deus Ex, Final Fantasy gibi çok başarılı serileri var. Kalite tesadüf değildir lafı tam oturuyor bu şirket için.

9) CAPCOM:

Gerçek bir efsanemi arıyordunuz işte karşınızda. Japon oyun şirketidir. Oyunları gerçek bir efsane. Street Fighter, Resident Evil, Devil May Cry gibi oyunlarla geçmişte mükemmel başarılara imza atmış olsa'da artık eski tat yok CAPCOM ekibinde.

8) Blizzard:

Blizzard ABD oyun şirketidir diyebiliriz. İsmi artık bize bayağı tanıdık gelen bu firma Overwatch ile birlikte iyice uçuşa geçecek gibi görünüyor. Onun dışında Warcraft ve Starcraft ile her daim bu piyasanın üstlerinde kalmayı başarmış. Bir diğer oyunu Diablo serisi ile de büyük başarılara imza atmıştır.

7) SEGA:
İsmini çoğumuz duymuşuzdur, özellikle Football Manager ile birlikte uzun süredir piyasada boy gösteren başarılı bir firmadır. Açıkçası çok fazla iyi grafiklere sahip değildir oyunları ama oyun yaptığında muazzam şekilde yaparak her oyunun hakkını vermiştir bu güne kadar. FM Serisi, Total War Atilla gibi başarılı oyunları vardır.

6) KONAMI:
Yine tanıdık bir isim. Japon oyun şirketi. Onu Pro Evolution Soccer ile tanıdık, ama Metal Gear Solid V: The Phantom Pain ile 2016 yılının en iyi oyunu denilebilecek kadar üst düzey bir yapım olduğunu'da herkese kanıtlamış vaziyette Konami.

5) ACTİVİSİON:
COD oyuncularının hepsi bilir. Ama şirket COD oyununu biraz soğutmaya başladı oyuncularından sebebi ise herkesin beklediği ileri düzey grafikler ile 2.dünya savaşında geçen hikayeler gelmiyor,
hep değişik teknolojiler içerisinde savaş sunuyor bize Activision ekibi buda oyuncuların hiç hoşuna gitmiyor. Ama tek bir oyuna bağlı değil bu oyun şirketi, konsol için Deadpool, Spiderman, Guitar Hero tarzı çok fazla oynanan oyunlar bulunuyor zaten gelirinin %80 oranını konsoldan kazanıyor.

4) Microsoft Studios ve 2K Games:
Microsoft'un ne kadar büyük bir şirket olduğunu biliyoruz ve XBOX çıkarıldıktan sonra konsol için oyun yapımına geçmiştir. Şu an çok başarılı oyunları bulunuyor ve ileride çok daha başarılı oyunlar çıkacağını düşünüyorum. W10, XBOX olayından sonra özellikle. Ryse, Quantum Break, Halo serisi gibi çok başarılı oyunlarla birlikte 4.sırayı fazlasıyla hak etmiştir.

Diğer isimde 2K Games. Paylaştırdım sebebi ise listeyi azaltmak istemediğim için. 2K Games her sene belirli oyunlar çıkartıyor bildiğiniz gibi NBA, WWE gibi onun dışında Mafia serisinin 3.oyunun çıkmasını bekleyen çok kişi var ben dahil, buda oyunun kalitesini ve güzel senaryolarından dolayıdır.
XCOM, Spec Ops: The Line, The Darknes 2, Borderlands 2 gibide çok başarılı yapımları vardır. Eski 2K yok sanki piyasada eski 2K olsaydı zaten ilk 3'e girmeyi başarırdı.

3) EA GAMES:
Her oyunu mükemmel diyemeyiz EA için, yinede seri olarak çalışıyor, her sene biri olmazsa diğeri olacaktır gibi bir mantık var ama bir seneyi boş geçmeyen bir oyun şirketi Fifa, Battlefield, The Sims, Need For Speed, Dead Space, Medal Of Honor, Fifa Manager, Nba Live, Dragon Age, NHL, NFL, UFC, Plants vs Zombies, Star Wars ... gibi. Nerdeyse tüm spor dallarını oyun olarak önümüze dökecek durumda EA SPORTS o konudaki başarısı ve her sene bir sürü oyun çıkarması firmanın büyüklüğünü gösteriyor.

2) ROCKSTAR GAMES:
Deyince akan sular durur. Her oyunu olay olan bir oyun şirketidir. Grand Theft Auto serisi her daim başarıya ulaşmıştır ve çıktığı sene yılın en iyi oyunu seçilmiştir. Gta 4'te her ne kadar karmaşa yaşansa da müthiş bir hikaye ve yılına göre en iyi grafiklere sahipti her zamanki gibi. GTA 5 beklendiği kadar güzel şekilde geldi fakat listenin birincisi olmamasının sebebi. Oyunları çok uzun aralıklarla çıkartıp oyun kıtlığı yaşanması fakat her çıkan oyunu hakkını veriyor diyebiliriz. Oyunlardan bahsedelim biraz.
L.A Noire Dedektiflik tarzında şahsen çok beğendiğim bir oyundu onun dışında Max Payne Serisi, Just Cause serisi gibi iyi oyunlar mevcut.

1) UBİSOFT:
İlk sırayı hak ederek kapan Fransız oyun şirketi UBİSOFT. EA kadar olmasada onun gibi her sene çok fazla oyun çıkartmayı hedefleyen bir firma fakat EA ile karşılaştırıldığında çok daha başarılı yapımlar ortaya çıkıyor. Oyunları gerçekten çok başarılı ve efsane diyebileceğimiz serileri'de mevcut. Assassin's Creed, Watch Dogs, Far Cry, The Crew, Tom Clancy's, Ghost Recon, Driver, Prince of Persia gibi oyunlarla uzun zamandır iyi bir oyun keyfi veriyor oyuncularına. Rockstar ile grafiklerde çetin bir kapışma içerisinde. Çok daha iyi oyunlar çıkartacağını düşünüyorum.

Araştırma bir hayli uğraştırdı ve saatlerimi aldı umarım beğenirsiniz.
Okuduğunuz için teşekkürler yorumlarınızı eksik etmeyin.
Araştırmamda yardımcı olan siteler: Vikipedi, oyun şirketlerinin ana sayfaları ve D&R gibi oyun satış siteleri.

Son düzenleyen: Moderatör:
Square Enix mükemmel be özellikle Life is Strange oyunu beni benden almıştır. Benim gözümde sıralama şöyledir;

1- Square Enix
2- EA
3- Ubisoft
4- SEGA (atarilerden, eskilerden dolayı)

Benim gözümde Konami çok çok çok geride.

Square Enix mükemmel be özellikle Life is Strange oyunu beni benden almıştır. Benim gözümde sıralama şöyledir;

1- Square Enix
2- EA
3- Ubisoft
4- SEGA (atarilerden, eskilerden dolayı)

Benim gözümde Konami çok çok çok geride.
Dostum ilk olarak seni senden alan oyunun yapımcısı ve geliştiricisi Dontnod Entertainment, oyunu Square Enix yayınladı satın almış olabilir. Onun dışında ilk 4 Rockstar olmadan olmaz, çünkü en büyük oyun şirketleri sıralama. Maddi durumları, satışları, tahmini cracklenme sayıları gibi şeyler ile büyüklük elde edilebiliyor.

Dostum ilk olarak seni senden alan oyunun yapımcısı ve geliştiricisi Dontnod Entertainment, oyunu Square Enix yayınladı satın almış olabilir. Onun dışında ilk 4 Rockstar olmadan olmaz, çünkü en büyük oyun şirketleri sıralama. Maddi durumları, satışları, tahmini cracklenme sayıları gibi şeyler ile büyüklük elde edilebiliyor.

Hocam haklısın. Zaten arkadaş yazmış en büyük oyun şirketlerini bende aralarından beni en çok etkileyenleri sıraladım. Rockstar elbette güzel ama beni bir Life is Strange kadar etkilemiyor. Hikaye bazlı oyun seviyorum o yüzden etkilenmedim olabilir.

Benim gözümde;
1- Ubisoft
2- Rockstar Games
3- EA Games
4- Bethesda (Fallout ve DOOM'un yapımcısı)
5- KONAMI
6- Microsoft Studios

Ayrıca Just Cause oyunu Square Enix yapımıdır. Rockstar Games değil.

10) Square Enix:¥ 6,598 milyar (1 Nisan 2013 - 31 Mart 2014) 1 Japon yeni 0,029 TL değerindedir.

9) CAPCOM: ¥2,9 milyar (2014) 1 Japon yeni 0,029 TL değerindedir.

8) Blizzard: US$ 223 milyon (2015) 1 USD 3,0699 TL değerindedir.

7) Sega: Net gelir hiçbir doğruluk içeren sitede bulunmuyor. Doğruluğundan emin olmadığım sürece yazmam.

6) KONAMI: ¥12.170 milyar (1 Nisan 2013 - 31 Mart 2014) 1 Japon yeni 0,029 TL değerindedir.

5) Activision: Net gelir hiçbir doğruluk içeren sitede bulunmuyor. Doğruluğundan emin olmadığım sürece yazmam.

4) Microsoft Studio: Sadece oyundan kazandığı net gelir bilinmiyor.
4) 2K Games: Net gelir hiçbir doğruluk içeren sitede bulunmuyor. Doğruluğundan emin olmadığım sürece yazmam.

3) EA Games: US$875 milyon (2015) 1 USD 3,0699 TL değerindedir.

2) ROCKSTAR GAMES: Net gelir hiçbir doğruluk içeren sitede bulunmuyor. Doğruluğundan emin olmadığım sürece yazmam.

1) UBİSOFT: €561.8 milyon (2016) 1 Euro 3,3700 TL.

Arkadaşlar bu bilgileri de paylaşmak istedim sizinle. Oyun şirketlerinin NET gelirleri.
NET GELİR: Tamamen kâr olan gelir. (Firmaların paylaştığı en güncel
yılına göre gelirlerdir)

Net gelir bilgileri tr.wikipedia sitesinde bulunmuyordu, ama bir şey fark ettim, en.wikipedia da bu bilgiler güncel halde bulunuyor. Yeni fark ettiğimden dolayı konuda yazamadım düzenlenmiyor konu, düzenlenme hakkı verilirse net gelir bilgilerini konuya yazmayı tercih ederim.

Son düzenleme:
Ubisoft o sırayı hiç hak etmedi. İlk başlarda iyiydi ancak AC 4 oyunundan bu yana değişti. AC Unity oyununa bakarsanız BUG ve glitch dolu. Oyunun çıktığı gün hisseler %10 düştü. Sırf para kazanmak amacıyla oyun daha fazla satılsın diye erken çıkarttılar. Ve tabii ki oyun sorunlu oldu. FPS yerlerde geziyor. 1 dakika bile sabit 30 FPS oynayamıyorsunuz. İllaki düşüyor. AC Syndicate biraz düzelmiş ama oyuncular hala sinirli. Araştırırsanız görebilirsiniz. Artık herkes Watch Dogs 2'ye bakıyor.

Ubisoft o sırayı hiç hak etmedi. İlk başlarda iyiydi ancak AC 4 oyunundan bu yana değişti. AC Unity oyununa bakarsanız BUG ve glitch dolu. Oyunun çıktığı gün hisseler %10 düştü. Sırf para kazanmak amacıyla oyun daha fazla satılsın diye erken çıkarttılar. Ve tabii ki oyun sorunlu oldu. FPS yerlerde geziyor. 1 dakika bile sabit 30 FPS oynayamıyorsunuz. İllaki düşüyor. AC Syndicate biraz düzelmiş ama oyuncular hala sinirli. Araştırırsanız görebilirsiniz. Artık herkes Watch Dogs 2'ye bakıyor.
Assassin's Creed Syndicate ve Unity'nin sorunlarını biliyorum tabi ki.
Ama bu hatalardan kaç senelik firmayı çöp edemeyiz. Zamanında oynamaya doyamazdık AC ve Prince of Persia oyunlarını her daim büyük bir firmaydı.
Far Cry Primal ile bayağı düzeldiğini söyleyebilirim. Far Cry 3 çok iyiydi ilk çıktığında bu kadar iyi oyun olabilir mi tarzı herkes tepki vermiştir ama 4'te aynı oyunu yapmasıyla yine dikkat toplamıştı. Bu tarz şeyleri her firmada yaşamışızdır. Özellikle EA kalitesinden beklenen BF hiç bir zaman gelmedi herhalde. Ama bu firmalar yılda kaç oyun çıkartıyor bunlara bir göz gezdir. Çünkü kusursuz denecek firma varsa tek Rockstar olmalıdır GTA 4 o kanser hatalı dışında her oyunu olay oluyor malum.
Ama adamlar 2 senede bir oyun çıkartıyor. GTA 5 ten önce çıkan oyunu Max Payne 3. Adamlar 3 senedir oyun çıkartmıyorlar ki PC oynansın diye GTA 5 ertelemiş olabilirler yinede burada anlamamız gereken şey kusursuz bir oyuna güzel bir zaman harcanmalıdır.

Geri
Yukarı