Bağlantı kopmasını loglamak veya takip etmek

Kamar33

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Uzunca okumak istemeyenler için, internet bağlantısı kopmasını takip etmek ve loglamak istiyorum. Sebebi:

Yıllardan beri TurkNet abonesiyim ve geçtiğimiz 2-3 aydır sürekli gün içerisinde birkaç kere kopma yaşıyorum. TurkNet ise önce bunun normal olduğunu iddia etti ve sıkıntı yok dedi, ısrar edip toplantılardan sık sık koptuğumu belirtince bu sefer de yoğunluktan oluyordur yalanına sığındı.

Sıkıntı şu ki, koronavirüs dolayısıyla sokağa çıkma yasağı varken ve öğrencilerin hepsi evde online derslere katılırken yani en yoğun zamanlarda bile sorun yoktu. Ayrıca gece saat 03.00 sularında dahi kopma yaşadığım oluyor, o saatte de yoğun olduğunu iddia edemezler herhalde.

Ben her kopma yaşadığımda bildirip bir şey yapmalarını sağlamaya çalışıyorum ama pek ciddiye almıyorlar. Bu yüzden herhangi bir şekilde log tutabilirsem bunu onlara bildirebilirim diye düşündüm. Modem arayüzünde gözüme bir şey çarpmadı ama bilgisayar üzerinde değil de modem üzerinde kullanabileceğim bir yöntem daha iyi olur diye düşünüyorum. İnternetten aradım ancak tam bir sonuca ulaşamadım.

Bilgisayarlarımda Windows 10 kullanıyorum ve modemim de Zyxel VMG3312-B10B.

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Modem sürekli açık kaldığı sürece log tuttuğu bir pencere olması gerek. Orada görülmesi lazım. Bir modem sayfalarını kurcalayın. Ayrıca hat değerlerini paylaşmanız neden koptuğuna dair bir fikir oluşturmamıza yardımcı olabilir.

Sorunuza pek cevap değil ama hat değerlerinizi atarsanız belki neden koptuğunu anlayabiliriz.

Hat değerlerinizden kastınız nedir emin değilim ama sorduğunuz hattıma bağlanmış internet hızı ise şu an 88 mbit alıyorum. Bunun 60-70 civarında olduğu zamanlarda da kopma oluyor ve normalde olmuyordu. Daha önceleri hattımın kaldırmadığı hız verildiğinde 2 dakikada bir kopma yaşadığım için sıkıntının hız kaynaklı olduğunu sanmıyorum açıkçası ama görüşlerinize açığım tabii ki.
Sizin bağlantınızın ne zaman koptuğunu ve ne zaman geldiğini zaten görebiliyor onlar.

Onlar maalesef görüyor ama beni salak yerine koymaya çalışıyorlar maalesef. Birisi sıkıntı yok 13 dakikadır aktifsiniz yazmıştı... En azından elimde listeli halde olursa bana bahane uyduramazlar belki diye umuyorum açıkçası. :)
Hat değerlerinizden kastınız nedir emin değilim ama sorduğunuz hattıma bağlanmış internet hızı ise şu an 88 mbit alıyorum. Bunun 60-70 civarında olduğu zamanlarda da kopma oluyor ve normalde olmuyordu. Daha önceleri hattımın kaldırmadığı hız verildiğinde 2 dakikada bir kopma yaşadığım için sıkıntının hız kaynaklı olduğunu sanmıyorum açıkçası ama görüşlerinize açığım tabii ki. (Şimdi kontrol ettim şu an 66 mbit sanırım)

Onlar maalesef görüyor ama beni salak yerine koymaya çalışıyorlar maalesef. Birisi sıkıntı yok 13 dakikadır aktifsiniz yazmıştı... En azından elimde listeli halde olursa bana bahane uyduramazlar belki diye umuyorum açıkçası. :)
Modem sürekli açık kaldığı sürece log tuttuğu bir pencere olması gerek. Orada görülmesi lazım. Bir modem sayfalarını kurcalayın. Ayrıca hat değerlerini paylaşmanız neden koptuğuna dair bir fikir oluşturmamıza yardımcı olabilir.

1600108558131.png

xDSL statistics diye bir şey buldum ama tam emin değilim tam aradığım şey olduğundan. DSL deki kopmaları gösteren bir şeyler arıyorum ancak alttaki VDSL counters da (daha devam ediyor) görünen bilgiler biraz karışık geldi. Bu olabilir mi acaba ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı