Bahçeli'nin öğrencilere vaadi: Üniversite sınavı kaldırılacak!

Hocam sanki üniversiteye alım yapmıyorlar da koltuklar boş kalıyor gibi konuşmuşsun. Kontenjan dediğimiz bir olay var gidip yandaş genci sınavsız imtihansız üniversiteye aldığın zaman daha çok hak eden genç yandaş olmadığı için giremeyecek.

Açıkçası konuya fevri giriş yaptım. Sizler de haklısınız ben daha çok Avrupa adaleti olsa idi kısmındaydım. Gerçekten sinir bozan bir durum ve içinden çıkılacak gibi değil.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE Bence ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerde böyle bir şey olması mümkün değil. Ama diğer üniversitelerde şu şekilde olabilir. Bir sınavla birde sınavsız alım yapılır. Sınavsız girecek kişiler ilk sene kalırsalar okuldan ilişiği kesilir. Tekrar sınavsız girme hakları olmaz ve tekrar üniversite okumak isterseler sınavla girmek zorunda olurlar. Tabii ki belli bölümler ve üniversiteler sınavsız okunamaz olmalı. Bu bölümler ve üniversitelerde okumak isteyen kişiler ise sınav ile giriş yapabilirler.

Öğrencilere seçim vaadi olacak*
Mhp genel başkanı devlet bahçeli, 18-19 Haziran'da yapılacak olan YKS için öğrencilere başarı dileklerken bir de vaatte bulundu. Bahçeli, milyonlarca öğrencinin ter döktüğü YKS ile ilgili "yakın bir gelecekte üniversite sınavının kaldırılacağına inanıyor, bu husustaki söz ve vaatlerimizin gerçekleşeceğini bu vesileyle açıklıyorum." ifadelerini kullandı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

MHP lideri Bahçeli'den öğrencileri heyecanlandıran vaat: Üniversite sınavı kaldırılacak

Boş işler.

Bence merkezi sınav kaldırılmalı ve her üniversite her fakültesi için ayrı sınavlar hazırlamalı. Örnek veriyorum yılda iki defa olabilir, birisi ilkbaharda ikinci sonbahar tabi kayıt dönemleri de buna göre ayarlanır. Merkezi sınav zaten bana saçma geliyor. Tıp isteyen de mühendislik isteyen de aynı sınava mı girer hiç!

Bence merkezi sınav kaldırılmalı ve her üniversite her fakültesi için ayrı sınavlar hazırlamalı. Örnek veriyorum yılda iki defa olabilir, birisi ilkbaharda ikinci sonbahar tabii kayıt dönemleri de buna göre ayarlanır. Merkezi sınav zaten bana saçma geliyor. Tıp isteyen de mühendislik isteyen de aynı sınava mı girer hiç!

Buna katılıyorum.

Bence saçma bir öneri açıkçası.

Türkiye nufusu 3-5 Milyon olan öğrenci sayısı 50-100 bin olan bir İskandinav ülkesi değil ki. Hemen öyle sorgusuz sualsiz isteyen istediği üniversiteye bölüme gitsin.

Bizim gibi 85-90 Milyon nufusu olan ve her yıl 3-5 milyon öğrencinin üniversiteye hazırlandığı bir ülke için ayrıştırma ve guruplandırma ancak sınav ile olur sınav şart yani. Haa sınav soruları eleştirilir anlarım sınav sistemi eleştirilir anlarım. Ama komple sınav kaldıracaz dendiği zaman bizim Z kuşağına kitap açtıramazsın. Kapağını kaldırıp bakmaz nede olsa kazanacaz abi der yatar.

Yeni konular

Geri
Yukarı