Bakım ve Kozmetik Mağazası Watsons Arapça Nisan ayı kataloğu çıkarttı

Boş bir meseleyi büyütmekten ibaret bence. İngilizce hazırlansa kimsenin gıkı çıkmazdı ama Arapça olunca herkes atlıyor nedense. Adamlar kataloğun sadece 2 sayfasını öyle yapmış ki ticari açıdan baktığımızda ülkedeki Arap popülasyonun ulaştığı seviyeler düşünüldüğünde gayet de mantıklı bir karar. Bunun ne Arapça öğrenmeyle ne de ülkenin resmi diliyle alakası yok.

Öncelikle İngilizce evrensel bir dildir, basılacaksa İngilizce basılması daha doğru olur. Türkçe öğrenemiyorlar, bari İngilizce öğrensinler.

Onlar bizim din kardeşimiz niye böyle tepkiler verdiniz? Çok normal onlar da Watsons'dan bir şey alamaz mı? (!)

Inkedtumblr_fad3c330a6d120af872d878080fc351d_4be6c039_1280_LI.jpg

Türkiye'de Türkçe neden var o zaman? Boşuna mı Türkçe konuşuyoruz acaba?
Bunun Türkçe'nin varlığıyla alakası yok ki. Düz mantık düşün, sen mesela Fatih'te tabelasında Türkçe dışında bir dilde de yazan mağazaların hepsine gidip laf atıyor musun, boykot ediyor musun? Hayır. Bu da birebir aynı mantık. Adam kataloğun 2 sayfasını farklı bir dil yapmış, oradaki amacı da gayet basit, kontrolden çıkmışcasına giderek artan bir yabancı popülasyonu ve paralarını kendisine çekmek.
İngilizce ile arapcayi karsilastirman aşırı komik. Ben onlari bu ulkede tanimiyorum, vatandasliklarini tanimiyorum, benden biri olarak gormuyorum. Hatta onlari insan olarak bile gormuyorum. Pis dillerini de istemiyorum. İngilizce evrensel bir dil iken araplarin sahip oldugu diger her şey gibi dilleri de sadece kendi cografyalarina ait.
O senin ırkçılığın, keyfin bilir. Bu dediğinin zenci ırkçılığından farkı yok.

Çok ilginç değil mi? Düzgün bir yabancı milletten biriyle karşılaşsan İngilizce biliyor oluyor. İnsan gibi iletişim kuruyorsun. Suriyeli olmayan (Arap dahi olabilir) birisiyle Türkiye'de karşılaşıyorsun. Tek tük olsa da sıradan bir Suriyeliye kıyasla çok daha iyi Türkçe biliyor, üstüne yine tek tük, hatta çoğu zaman iyi İngilizce biliyor.
Utanmadan gelmişsiniz, 10 yıldan fazla olmuş. Hala 2 gram Türkçeden acizler.

Katarlı, Filistinli arkadaşlarım var. Çatır çutur İngilizce ve 8-10 yıldır sokağımda oturan Suriyelilere kıyasla iyi Türkçe biliyorlar. Hem de daha 2-3 yıldır Türkiye'ler. Gerçekten çok şaşırtıcı. Özellikle de buna müsade edilmesi.

Savaştan kaçmanın dindeki hükmünden bahsetmiyorum bile. Ben ülkenin başında olsam kimliğinde İslam yazanların hiçbirini almazdım. Kalanlardan da kalifiye olanları alırdım.

O senin ırkçılığın, keyfin bilir. Bu dediğinin zenci ırkçılığından farkı yok.

Bazı yerlerde ırkçılığın doğru olduğunu düşünüyorum. Adam geliyor senin benim çocuğuma harcanacak paraları yardım adı altında çatır çutur harcıyor değerlerimize geleneklerimize zarar veriyor milletin karısına kızına sarkıyor birleşiyor mahallede babasının malı gibi adam olan gelsin deyip terör estiriyor ama savaşdan kaçıyor bu adama ben ırkçılık yapmayayımda kime yapayım?

Bir sonraki ay Afganistan ve Moğolistan dil seçeneği gelir.(!) Ülke Asya ROM'una dönüşüyor ve başka ırktan insanları içine doğru çekiyor. Avrupa'nın vereceği parayı da milleti de sonra çeşit çeşit insanın lafına maruz kalıyor. (Sanki bu ülke çok kolay yollardan ortaya çıkmış gibi davranıyorlar)

Geri
Yukarı