Baldur's Gate 3 hangi sınıf seçilmeli?

Altuğ karatekin

Hectopat
Merhaba, Baldur's Gate 3'ü izledim ve hoşuma gitti ilk defa dnd türü bir oyun oynayacağım. Genelde menzilli karakterler seven biriyim. Bard veya MAG'e düşünüp Bard açtım. Biraz da ekibe SUP'luk yaparım diye. Shadowheart'ın yeteneklerinin genellikle SUP olduğunu gördüm ve Bard oynamakta kararsız kaldım. 2 SUP ile biraz güçsüz kalırız diye. Bard saldırı büyüsü yapabiliyor mu? Veya shadowh, ona göre ekibi asterion, shadowh ve karlach şeklinde kurmayı düşünüyorum. Karlachı Fighter yapacağım. DnD dünyasına hakim olanlar biraz bilgilendirirse güzel olur.

Çok istiyorsanız Ozan ile oynayın sorun olmaz. Verdiğiniz bilgiye göre söylüyorum, Büyücü bir yoldaş var onu da dahil edin yanınıza seversiniz.

Yeni başlayanlara kolaylık olması için Paladin öneriyorlar. İlk zamanlar Bir büyücü iki yakın dövüş bir de Cleric şeklinde bir takım öneriyorlar. Sonrası kafanıza göre.

Tabi oyunda DnD 5e sistemi var o yüzden çok sorun olmaz bunlar. Bölgeye göre karakterlerinizi hareket ettirip öyle hamle yapmak biraz daha önemli.

Kanka bir Bard takıma mutlaka lazım bence de Bard'la başla her diyalogda çok işine yarayacak, yolda yanına astarionu alırsın hançer ve ok kullanması için amam en önemli özelliği tuzak fark ettirme ve hırsızlık. Takımında mutlaka olmalı. Bence büyücüye hiç gerek yok yanına karlach ve lae zel i al bunları da barbar yap clerice de gerek yok paladine de, oyunda can basma mekanikleri çok zayıf tüm savunmanı saldırı üzerine kur.

Merhaba, Baldur's Gate 3'ü izledim ve hoşuma gitti ilk defa dnd türü bir oyun oynayacağım. Genelde menzilli karakterler seven biriyim. Bard veya MAG'e düşünüp Bard açtım. Biraz da ekibe SUP'luk yaparım diye. Shadowheart'ın yeteneklerinin genellikle SUP olduğunu gördüm ve Bard oynamakta kararsız kaldım. 2 SUP ile biraz güçsüz kalırız diye. Bard saldırı büyüsü yapabiliyor mu? Veya shadowh, ona göre ekibi asterion, shadowh ve karlach şeklinde kurmayı düşünüyorum. Karlachı Fighter yapacağım. DnD dünyasına hakim olanlar biraz bilgilendirirse güzel olur.
Eğer hasar açısından bakıyorsak olaya;

Tüm D&D oyunlarında, tabletop FRP'lerde "erken oyun için" en iyi menzilli DPS sınıf Ranger'dır. Hem canı d10 zar ile belirlenir ki bu bir menzilli karakter için çok iyi bir değerdir hem de uygun ırk ve gerekli featler seçilirse yüksek hasarlar çıkarır. Rogue da keza crossbow ile oynanırsa Sneak Attack sayesinde oldukça iyidir. Eğer gizleneyim, sürpriz atak yapayım gibi şeyleri seviyorsanız Rogue da denenebilir.

"Orta oyunda" menzilli hasar karakteri olarak Sorcerer ve Warlock çok etkilidir. Sorcerer, doğru subclass(archetype) seçilirse evocation tipi büyülerle sağlam alan hasarları vurabilir. Warlock ise cantrip spam olayına girer. Hasarının neredeyse tamamı tek bir cantrip'ten gelir. Eldritch Invocations kısmı çok önemlidir. Doğru eklentiler seçilirse Eldritch Blast uzaydan bile yüksek hasarlar çıkartabilir :)

"Geç oyunda" ise Wizard oyundaki her menzilli sınıfı outclass edecek güçtedir. İnanılmaz bir utility zenginliği vardır. Çoğu zaman, eğer initiative zarında çok gerilerde kalmazsa, rakipler daha hareket edemeden işi bitirir.. Ama emek isteyen, erken oyunlarda adeta acı çeken bir sınıftır. En büyük zaafı da d6 zar ile can artışı olmasıdır. Bazen initiative'de sizden önce olan bir barbar falan yanınıza gelip es kaza crit falan vurursa, tek yeme ihtimaliniz de var tabii.

Geri
Yukarı