Baldur's Gate 3 nasıl oynanır?

AsakiriMansur

Picopat
Daha fazla  
Bg 3 ile ilk defa sıra tabanlı RPG turünde oyun oynuyorum. Bam güm direk oyuna girdim birkaç saat ancak hiçbir halt anlamadim. Özellikle kombattan hiçbir şey anlamadim. Aşırı karışık geldi. Sonra can sungurun rehberini izleyip kendimce karakterime bir rol vererek oluşturdum ve başladım. Bu sefer kombatı biraz anlayarak 2 saat filan oynadım. Ama hala kombatta çok şey var ve karışık, hikaye ise... Bilmediğim bir evrene laps diye bırakılmış gibi hissediyorum, sudan çıkmış balık gibi. Bu oyundan zevk almam içn nasıl bir yol izlemem lazım? Bende insanların öve öve bitiremediği bu oyun tatmak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende öyle bilmeden girdim oynadıkça açılıyor alışıyorsun. Eğer bir kez bitirir ve seversen ikinci oynayışında çok daha düzgün oynarsın.

Hocam şöyle özetliyim size fikir olması açısından, bende türe hiç aşina değildim ve çok oynamak istiyordum, iyi bir oyun olduğu su götürmez bir gerçek fakat türe aşina olmayanlar dediğiniz gibi yabancılık hissediyor. Öncelikle oyunu direk ana hikayeden bitirmeye değil keşfederek oynamaya çalışın. Biliyorsunuz ki bir zar sistemi var, bir seçenek istediğiniz gibi olmassa bunun önemi yok çünkü oyun bu konuda sizi üzmüyor ne oluyorsa öyle devam edin. Yani en iyi olmaya çalışmayın size ne sunuluyorsa ordan devam edin herşeyin farklı bir sonucu var, bu türde iyi olmak alışmak için en az 15-20 saati devirmeniz lazım sonrasında herşey kendi kendine gelir.

İngilizceniz yoksa bile çeviri kulanarak bu rehberi inceleyin çok ayrıntılı ve bana çok yararı olmuştu.

Ayın şekilde bu rehberede bakabilirsiniz.

Özetle şunu anlatmak istiyorum, bir kombatta nasıl daha iyi olurum nasıl herkesi yenerim moduna girerek oynamayın, bol bol save alın ve oyuna adapte olun, bir süre sonra herşey çorap söküğü gibi geliyor zaten.

Bg 3 ile ilk defa sıra tabanlı RPG turünde oyun oynuyorum. Bam güm direk oyuna girdim birkaç saat ancak hiçbir halt anlamadim. Özellikle kombattan hiçbir şey anlamadim. Aşırı karışık geldi. Sonra can sungurun rehberini izleyip kendimce karakterime bir rol vererek oluşturdum ve başladım. Bu sefer kombatı biraz anlayarak 2 saat filan oynadım. Ama hala kombatta çok şey var ve karışık, hikaye ise... Bilmediğim bir evrene laps diye bırakılmış gibi hissediyorum, sudan çıkmış balık gibi. Bu oyundan zevk almam içn nasıl bir yol izlemem lazım? Bende insanların öve öve bitiremediği bu oyun tatmak istiyorum.
Sıra tabanlının olayı o zaten. Gerçek zamanlıya göre çok daha komplike ve taktikseldir sıra tabanlı oynanış. Bu da beraberinde bi alışma süreci getirir. Yani başta biraz cebelleşeceksin. Bu tür oyunlardan zevk almak mı istiyorsun, birincisi nasıl zevk alırım, şunu mu seçsem bunu mu seçsem diye asla bakmayacaksın, Can Sungurmuş, Ahmetmiş Mehmetmiş kimseden mümkün mertebe bir şey izlemeyeceksin, rehber olaraksa sadece sistemi anlamak için okuyacaksın geçeceksin, (bossta ya da bulmacada çok tıkınırsan o istisna), ikincisi sindire sindire oynayacaksın. Öyle diyalogları hızlı geçeyim, bir an önce görev yapayım-ilerleyeyim kafasında bu tür oyunlardan zerre zevk alamazsın.

Geri
Yukarı