Baldur's Gate 3 Zamlandı!

Evvela sakin olmak gerekir. Ben 250'den aldım şuanda bile 60 saatim var. Fakat arkadaşlar ağustosa kadar zam almayacağını düşünüp bütçelerini ona göre ayarlamışlar ve alamamışlar. Duruma üzüldüm ve duygusal bir temennide bulundum. Ne var?
Hocam altta söylediğim genel zam konularına yakarıştı, sizle ilgili değil. Üsttekini de agresif bir tutumla yazmadım, yanlış anlamayın. Ama söylediğiniz mümkün mü? Değil. Biz bedavaya almışız. Şimdi 500'e bulan öpüp alnına yapıştırsın.

Kur güncellemesi ve zam arasında ki farkı bilmeyenler zaten böyle ağır bir RPG'yi oynayamazdı. Bence alamayanlar için iyi olmuş bu nedenle. Fiyat değişikliği falan yok kendinizi kandırmayın. Bütün dünyada oyunlar 60 Dolar/Euro üzerinden fiyatlanır. Oyun hala 60 dolar mı 60 dolar. Senin 3. dünya ülkende 1 dolar 20 TL ise ona göre dolar karşılığını ödersin bu kadar basit.

Valla bence kızmanız gereken yerler belli. Firma kur düzenlemesi yapmış. Ki yine düşük oluyor aslında.
Hayatımda hiç crack oyun kurmadım (birkaç istisna var, sebebi orijinallerinin satıştan kalkmış olmasıydı). Ama BG3 için muhtemelen korsan kullanacağım.

Kur güncellemesi ve zam arasında ki farkı bilmeyenler zaten böyle ağır bir RPG'yi oynayamazdı. Bence alamayanlar için iyi olmuş bu nedenle. Fiyat değişikliği falan yok kendinizi kandırmayın. Bütün dünyada oyunlar 60 Dolar/Euro üzerinden fiyatlanır. Oyun hala 60 dolar mı 60 dolar. Senin 3. dünya ülkende 1 dolar 20 TL ise ona göre dolar karşılığını ödersin bu kadar basit.
Harikasın dostum. Yüzümüze de söv bari, en azından hodri meydan olsun.

Allah aşkına bunun farkında değil miyiz sanıyorsun? 250 TL nerde 800 TL nerde? Biz bu fırsatı kaçırdığımız için yakınıyoruz. Malum, oyun fiyatı çıkana kadar zamlanmayacağı söylendi. Burada kur güncellemesi yapılacağını insanlar beklemiyordu. Şaşkınlığa uğradık, tepki gösterdik.

Belli ki farkında değilsin. Sen yazılanları dikkatli okumuyorsun o zaman. Zamlanmayacak dediler evet ve zamlanmadı oyun 60 dolar. Niye şaşırıyorsunuz asıl ben buna hayret ediyorum bütün oyunlar kur güncellemesi alırken BG3 gibi popüler oyun mu almayacaktı? Üstelik sadece biz değil Arjantin fiyatıda değişti. Ben dahil bir sürü kişi sürekli yazdık bu oyun fiyatı artacak satın alın diye. Tepki göstereceğin yer ise 1 doları 20 TL ye çıkaran şahıstır.

@II. Wilhelm

Belli ki farkında değilsin. Sen yazılanları dikkatli okumuyorsun o zaman. Zamlanmayacak dediler evet ve zamlanmadı oyun 60 dolar. Niye şaşırıyorsunuz asıl ben buna hayret ediyorum bütün oyunlar kur güncellemesi alırken BG3 gibi popüler oyun mu almayacaktı? Üstelik sadece biz değil Arjantin fiyatıda değişti. Ben dahil bir sürü kişi sürekli yazdık bu oyun fiyatı artacak satın alın diye. Tepki göstereceğin yer ise 1 doları 20 TL ye çıkaran şahıstır.

@II. Wilhelm
O şahısa tepki gösteriyoruz dostum. Eğer anlık sinirle kırdığım biri varsa kusura bakmasın. Gerçekten çok çok sinirlenmiştim, şuan yeni yeni kendime geldim. Keşke önceden farketseydim. İş işten geçti ama yapacağım bir şey kalmadı.

Göz ardı listemdeymişsiniz boşuna da almamışım zaten hale bak.
Forumdan birisi yapımcı ekibe direkt olarak Steam Türkiye için kur güncellemesi yaptı ve bölgesel önerilen kur fiyatını arttırdı siz de aynı şekilde Türkiye için bir güncelleme veya artış yapacak mısınız diye sordu, cevap ta hayır fiyat değişikliği olmayacak hatta Steam sayfamızda bile oyunun çıkış tarihine kadar fiyat değişikliği olmayacak diye yazdık diye bir cevap verdi.

Oyunun zaten 60 dolardan ya da 60 Euro'dan zamlanmayacağını herkes biliyordu. Sorulan soru açıktı ve netti verilen cevap ta buydu sinir olunan nokta bu. Yoksa Türkiye fiyatnın güncelleneceği kesindi ama yapımcı oyun erken erişimken değişmeyecek, fiyat güncellenmeyecek denildi bu kadar basit.

Baldur's Gate 3 Steam sayfasında tam olarak bu yazıyordu:

Will the game be priced differently during and after Early Access?
“No, pricing will not change during the development of the game or upon release

Kısaca fiyat değişikliği olmayacak yazıyor spesifik olarak herhangi bir ülke veya para birimi belirtmediğine göre genel olarak olmayacak demektir. Ama şuan değiştirmişler tabi bu sorunun cevabını. Umarım anlaşılmıştır.

Larian'ın fiyat değişikliği olmayacak sözünde durmaması üzücü, ama şu da bir gerçek ki bu büyüklükteki bir RPG için 250 lira günümüz koşullarında çok iyi fiyattı. Hele ki Türkçe dil desteğini de düşünürsek bedava. Alamayan arkadaşlara geçmiş olsun cidden.

Geri
Yukarı