Balkan Üniversitesinde Erasmus yapılır mı?

Hekama

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bu yıl Erasmus başvuru hakkı kazandım. Bursum da çıktı, aslında Polonya'yı kazanmıştım fakat bu yıl eğitim fakültesi açmadığı için oraya gidemiyorum. Sorum şu Makedonya'da Erasmus yapılır mı? Fiyatları, yaşam maliyetleri (yeme-içme, barınma) gibi ücretler ne kadar? Gezmek için bütçe artar mı? Ayrıca eğitim açısından nasıl bir kurum? Özellikle balkan üniversitesinde okuyan ya da Erasmus yapmış kişiler veya Üsküp'te yaşayan kişiler cevaplarsa sevinirim.

Makedonya'ya gezmeye gitmiştim 2 haftalığına. Fiyatlar TR fiyatlari ile aynı veya birazcık pahalı. Bir ekmek en son 30 denardı. 15 TL gibi bir şey yapıyor herhalde şu an. Uskup sakin bir şehir o kadar yapılacak bir aktivite yok.

Makedonya'ya gezmeye gitmiştim 2 haftalığına. Fiyatlar TR fiyatlari ile aynı veya birazcık pahalı. Bir ekmek en son 30 denardı. 15 TL gibi bir şey yapıyor herhalde şu an. Uskup sakin bir şehir o kadar yapılacak bir aktivite yok.

Ucuz olması daha iyi gibi benim de araştırmalarıma göre 1 TL= 2 makedon dinarı ve besin kaynakları aşağı yukarı Türkiye gibi sanırım. Konaklama fiyatları pahalı olursa diye korkuyorum. Amaç zaten Makedonya'da gezmek değil Avrupa'yı gezmek inşallah ama burs ücreti sanırım çok değil ve gezmek için yetersiz kalacak gibime geliyor. Teşekkürler bu arada yazı için.

Ucuz olması daha iyi gibi benim de araştırmalarıma göre 1 TL= 2 makedon dinarı ve besin kaynakları aşağı yukarı Türkiye gibi sanırım. Konaklama fiyatları pahalı olursa diye korkuyorum. Amaç zaten Makedonya'da gezmek değil Avrupa'yı gezmek inşallah ama burs ücreti sanırım çok değil ve gezmek için yetersiz kalacak gibime geliyor. Teşekkürler bu arada yazı için.

Schengen lazım gene Avrupa'yı gezmek için. Makedonya Avrupa birliğinde değil.

Schengene dahil diye biliyorum Internette'de öyle yazıyor.

1713707362896.png

Ayrıca Erasmus öğrencileri zaten halihazırda schengen de almış oluyorlar diye biliyorum (emin değilim tam olarak).

Evet Erasmus kordinatörüyle konuştum ve Makedonya AB'de değil + Schengen'e sahip değilmiş acaba yeşil pasaport çıkarsam gezmek için kullanabilir miyim? Bilginiz var mı?

Kendi konunuza cevap vermem daha doğru olur. İlk sorunuz için hayır vizeye başvurmanız gerekmez direkt biletinizi alıp gidebilirsiniz. İkinci soru içinde yeşil pasaport yanı sıra bordoyu da aynı anda çıkartabilirsiniz, yani kuzey Makedonya'ya bordo ile giriş yapıp diğer ab ülkeleri yeşil pasaportunuzla rahatça gidebilirsiniz. Başka sorunuz olursa sorabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı